Autor: Ing. Radka Bauerová, Ph.D.
Letos jsem měla jedinečnou možnost vycestovat v rámci programu Erasmus – teaching mobility – na Maltskou univerzitu. Brala jsem to jako velkou příležitost a z pobytu jsem rozhodně nadšená!
Od 17. do 21. března 2025 jsem působila na této výjimečné instituci, která je nejen jedinou univerzitou v zemi, ale zároveň patří mezi nejstarší v Evropě – byla založena již v roce 1592. Dnes na ní studuje přibližně 11 500 studentů, z toho kolem 1 700 zahraničních studentů z více než 100 zemí světa.
A něco o Maltě? Tento malý ostrovní stát ve Středozemním moři má přibližně půl milionu obyvatel, krásné historické památky a příjemné klima po celý rok. Malta byla až do roku 1964 britskou kolonií, což vysvětluje, proč angličtinu slyšíte úplně všude – a proč je to tedy ideální místo pro mezinárodní akademické pobyty.
Během svého pobytu jsem připravila pro studenty výukový program, který se skládal ze dvou částí: přednášky a workshopu. Přednáška se zaměřila na neurologické aspekty nákupního rozhodování. Studenti se seznámili s nejnovějšími poznatky z oblasti neurovědy, které ukazují, jak mozkové procesy ovlivňují chování a rozhodování spotřebitelů. Workshop byl prakticky zaměřený – studenti si vyzkoušeli práci s technologií eye-tracking a prošli si celý výzkumný proces, od návrhu přes sběr dat až po jejich analýzu. Cílem bylo porozumět vizuální pozornosti v marketingových kontextech.
Za vřelé přijetí a inspirativní diskuze patří velké díky především profesoru Francu Curmimu, se kterým jsme kromě výuky debatovali i o konceptu sabatiklu – tedy tvůrčího volna pro vědeckou práci, psaní publikací nebo psychohygienu. Myslím, že by bylo skvělé, kdyby byl tento nástroj více dostupný i na našich univerzitách.
Pokud budete mít někdy možnost Maltu navštívit, rozhodně jeďte!
A ještě jeden tip na závěr: nespoléhejte se na hodiny na kostelích – jdou téměř vždy špatně. Prý za to může legenda, která praví, že jeden ciferník byl záměrně nastaven nesprávně, aby zmátl ďábla.