• 22.08.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Účast na 16. IOAA v Polsku byla oceněna zlatem!

Po 12 letech se organizátorem 16. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice stalo opět Polsko. Desetidenní soutěže konané v Katovicích a okolí se letos účastnilo rekordních 53 zemí, mezi nováčky bylo například Japonsko, Norsko nebo Afghánistán. Naši mladí astronomové získali jednu zlatou, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile. Zlato vybojoval David Bálek, stříbro přivezl Jakub Hadač a bronzové medaile získali Martin Kudrna, Matouš Mišta a Tomáš Patsch. Je to jeden z nejlepších výsledků českého týmu v historii soutěže!
  • 07.08.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Meteorický roj Perseid vrcholí o víkendové noci z 12. na 13. srpna. Podmínky budou ideální!

Od 17. července do 24. srpna lze pozorovat každoroční meteorický roj Perseid, jehož maximum letos nastane o víkendové noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Meteory jsou vidět už nyní, jejich frekvence pozvolna stoupá a v průběhu noci maxima uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města mezi půlnocí a 4. hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu. Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění.
  • 31.07.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Doktorandka z Fyzikálního ústavu v Opavě spolupracuje s vědci ve slavné laboratoři Los Alamos

Studentka Teoretické fyziky na Fyzikálním ústavu SU v Opavě, Zuzana Turoňová se ve své doktorandské práci zaměřila na výzkum specifických vlastností rentgenových binárních systémů, ve kterých jednou ze složek je černá díra.
  • 17.07.2023

Fyzikální ústav na Colours of Ostrava 2023

Chystáte se na Colours of Ostrava 2023 nebo na jeho diskuzní fórum Meltingpot? My tam budeme také! Každý festivalový den od středy 19. 7. do soboty 22. 7. jsme pro vás připravili poutavé workshopy a besedy se zajímavými hosty! Na naší SUper Stage vystoupí osobnosti jako Dita Pepe, Martin Rota, Petr Jančárek či Petr Horálek.
  • 04.07.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Pozorování kosmického záření pomůže předpovídat zemětřesení na Zemi, tvrdí opavský vědec

Mezinárodní tým vědců ve spolupráci s Fyzikálním ústavem v Opavě přišel v rámci úspěšného projektu CREDO na velmi zajímavou věc: existuje zřetelný vztah mezi globální seismickou aktivitou a změnami v intenzitě kosmického záření zaznamenanými na povrchu naší planety. Pozorování kosmického záření tak potenciálně pomůže předpovídat zemětřesení na Zemi.
  • Debora Lančová
  • 30.06.2023

Workshop "Disk, Tori, Spheres: Accretion onto Compact Objects" v Opavě

Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě hostil ve dnech od 22. do 27. června 2023 mezinárodní workshop s názvem "Disk, Tori, Spheres: Accretion onto Compact Objects". Tato prestižní akce představila vědecké práce předních odborníků zaměřených na akreční disky, obecnou relativitu a kompaktní objekty.
  • 09.06.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Studenti MMT inspirují k tvorbě mladší generaci

Studenti oboru Multimediální techniky Miroslav Medal, Matouš Kotěra a Anna Rotreklová se v pátek 2.6. zúčastnili workshopu s dětmi ZŠ Radostná ve Zdicích, který byl součástí projektu v oblasti mediální gramotnosti od O2 Chytrá škola. Celá spolupráce s touto školou založenou na obdobných principech jako jsou běžné na školách ve Finsku, a to zejména na vzájemném respektujícím a důvěru podporujícím chování, individuálním přístupu k dětem, formativním hodnocení, větší míře předmětové integrace a využívání přirozeného (nejen venkovního) prostředí, začala však již mnohem dříve. V roce 2022 Mirek Medal natáčel na nedalekém příbramsku bakalářský film Konstruktér a právě v této škole si vybral Vaška Lánského do hlavní dětské role.
  • 06.06.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Svým filmem chce bořit tabu. Veřejnost má příležitost se zapojit!

Tereza Endrová, studentka 3. ročníku oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě se pustila do nelehkého úkolu a rozhodla se natočit svůj bakalářský film o tématu sebevražd mladistvých v České republice. Na začátku si musela téma svého filmu tak trochu „vybojovat“.
  • 30.05.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Mléčná dráha nad tyrkysovou říší divů

V každodenním zveřejňování nejkrásnějších astronomických fotografií NASA 29. května 2023 zveřejnila snímek od českého autora. K dnešnímu dni se v tomto prestižním přehledu objevilo celkem 61 českých fotografií. Dominuje mezi nimi autor dnešního Astronomického snímku dne Petr Horálek, který tímto dosáhl na celou čtyřicítku takto zveřejněných snímků. Astronomické snímky dne NASA jsou dostupné i české veřejnosti, a to na webu České astronomické společnosti www.astro.cz, kde je každý den zveřejňujeme s českým popisem, jehož autorem je Ing. Josef Chlachula, který jej každý den bez jediné přestávky překládá již neuvěřitelných více jak 23 roků.
  • 30.05.2023

Upozornění k nadcházející rekonstrukci na B13

V období 1.6.2023 - 15.9.2023 budou probíhat stavební úpravy prostor sociálních zázemí v budově Bezručovo nám. 13, které mohou na omezenou dobu znemožnit vstup do jednotlivých prostor a v době zahájení bouracích prací je pak také nutné počítat se zvýšenou hlučností a prašností. Při rekonstrukci budou v provozu pouze toalety v 2. NP a 4.NP. Děkujeme za pochopení.