• 18.04.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

O víkendu vrcholí meteorický roj Lyrid

Ze soboty 22. na neděli 23. dubna časně ráno bude možné vyhlížet nejvíce meteorů z každoročního meteorického roje Lyridy. Tyto lidově zvané „padající hvězdy“ jsou v zemské atmosféře způsobené zánikem ledo-prachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher). Během maxima lze uzřít 10-15 meteorů na tmavé obloze daleko od velkých měst a škodlivého světelného znečištění, vždy v časných ranních hodinách před rozbřeskem.
  • 06.04.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Průzkum teleskopu ATHENA v okolí černých děr

V roce 2035 by měl být vypuštěn kosmický dalekohled ATHENA (Advanced Telescope for High-ENergy Astrophysics), jehož čtyřletá mise se zaměří na výzkum vesmíru zejména v rentgenové oblasti elektromagnetického záření. Bude tedy zkoumat i překotné jevy v okolí masivních černých děr, jimiž se na teoretické bázi zabývají i vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě. Jednou z věcí, které by mohla družice detegovat, je také záření pocházející z disků látky interagující s hmotnými černými dírami. Výsledky vědeckého výzkumu poslouží jak k lepšímu pochopení černých děr samotných, tak i k předpovědím případného úniku nebezpečného záření z jejich okolí směrem k Zemi.
  • 30.03.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Jak středoškoláci zkoumali kosmické záření

Na půdě Fyzikálního ústavu v Opavě proběhla ve dne 24. března 2023 již tradiční akce Masterclasses, která je určená všem středoškolským studentům. Již dle názvu lze napovědět, že se akce zaměřila na zkoumání komického záření.
  • 29.03.2023

Úspěch vzácného snímku v NASA

V úterý 28. března 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Multiple Green Flash Sunset“ (Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce), jehož autory jsou slovenský fotograf Tomáš Slovinský a český fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 9. dubna 2022 na vysokohorské observatoři Cerro Tololo v Chile během mezinárodní fotografické expedice na největší observatoře světa a jeho zachycení bylo velkou měrou výsledkem štěstí i průžné reakce obou fotografů.
  • 10.03.2023

První rigorózní řízení SP Teoretická fyzika

V pátek dne 24. února 2023 proběhlo první rigorózní řízení Fyzikálního ústavu v navazujícím studijním programu Teoretická fyzika.
  • 07.02.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Kometa ZTF mezi „nebeskými vozy“: Snímek Fyzikálního ústavu v Opavě publikovala NASA

V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 26. ledna 2023 ve Vysokých Tatrách, kam se autor snímku vydal za jasným počasím nad hladinu inverze pozorovat kometu C/2022 E3 ZTF. Kometa se v té době nacházela mezi fotogenickými hvězdnými uskupeními „Malého“ a Velkého vozu“.
  • 23.01.2023

Tvorbu studentů oboru Multimediální techniky podpořil Moravskoslezský kraj

Studenti studijního programu Multimediální techniky při Slezské univerzitě v Opavě letos při jejich tvorbě podpořil Moravskoslezský kraj. Režisér Lukáš Rybka zpracoval aktuální téma ve filmu Spor československo – polský, Maksym Tkachenko natočil dokument o vynálezci barevné fotografie Karlu Schinzlovi a mladá režisérka Aneta Želazková se rozhodla zpracovat téma opavského mlýna ve filmu Povětrno.
  • 06.12.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

V Opavě vystoupí možný laureát Nobelovy ceny. Přednášet bude o vzniku snímků černých děr.

Srdečně vás zveme na přednášku „M87* a SGR A*: Jak vyfotit černou díru?“ Přednášející prof. Dr. Luciano Rezzolla je vedoucí oddělení teoretické (relativistické) astrofyziky na Ústavu teoretické fyziky Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu a dle ředitele Fyzikálního ústavu v Opavě prof. Zděňka Stuchlíka také možný budoucí laureát Nobelovy ceny za fyziku. Přednáška proběhne v pondělí 12. prosince 2022 od 17 hodin v UniSpace Hall (Aule) v budově Rektorátu Slezské Univerzity v Opavě, Na Rybníčku 626/1.
  • 23.11.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Prosincová noční obloha nabídne pozoruhodné i vzácné úkazy

Poslední měsíc roku 2022 bude provázen hned několika pozoruhodnými či dokonce vzácnými úkazy na naší obloze, většinou pozorovatelnými i z měst. Hned na počátku prosince planeta Mars dosáhne nejmenší vzdálenosti od Země za poslední dva roky a bude pozorovatelná jako jeden z nejjasnějších objektů nočního nebe. Ve čtvrtek 8. prosince uvidíme vzácný zákryt Marsu Měsícem v úplňku. O necelý týden později vyvrcholí každoročně nejaktivnější meteorický roj Geminid s frekvencí nad 120 meteorů za hodinu. A ke konci roku, mezi vánočními svátky a Silvestrem, uvidíme na večerní obloze všech 5 očima viditelných planet Sluneční soustavy spolu s Měsícem.
  • 03.11.2022

Fyzikální ústav podeváté v NASA

Na státní svátek v pátek 28. října 2022 publikovala americká agentura NASA snímek dne s názvem „Sedm let Halleyova prachu“ (Seven years of Halley dust). Zachycuje maximum meteorického roje Orionidy, které se letos odehrálo 21. října za velmi příznivých podmínek. Jev na snímku ovšem nepochází jen z letošního roku: Autor Petr Horálek jej postupně zaznamenával sedm let, neboť frekvence roje není příliš vysoká a pro záznam bylo třeba fotit více let, aby bylo na snímku meteorů dostatečné množství a snímek tak ukázal na tzv. distribuci rojových meteorů. Jde již o 9 astrofotografii Fyzikálního ústavu v Opavě, kterou vybrala NASA jako Astronomický snímek dne.