Jak středoškoláci zkoumali kosmické záření

• Lucie Dospivová
  • 30.03.2023
Na půdě Fyzikálního ústavu v Opavě proběhla ve dne 24. března 2023 již tradiční akce Masterclasses, která je určená všem středoškolským studentům. Již dle názvu lze napovědět, že se akce zaměřila na zkoumání komického záření.

Ne každému se v životě naskytne příležitost vyzkoušet si být jeden den vědeckým pracovníkem. Fyzikální ústav zdejší univerzity to třiceti středoškolákům umožnil v rámci akce Zkoumáme kosmické záření. Díky spolupráci s observatoří Pierra Augera v Argentině bylo možné uspořádat den plný přednášek, zpracování reálně pozorovaných dat a diskusí se světovými odborníky z oboru. Do problematiky zkoumání kosmického záření studenty zasvětila osoba nejpovolanější, proslulý popularizátor vědy a astrofyzik Jiří Grygar.

Společná fotka studentů s Dr. Jiřím Grygarem. Společná fotka studentů s Dr. Jiřím Grygarem.

V průběhu dne studenti úspěšně analyzovali data pozorovaná v Argentině. Své výsledky pak diskutovali v bouřlivé atmosféře během hromadné videokonference. Hovořili nejen se zaměstnanci observatoře, ale i s vrstevníky z jiných zemí.

Nadšení z celého dne můžeme čtenářům jen těžko zprostředkovat, ale určitý obrázek si lze udělat z naší fotogalerie.

Děkujeme všem zúčastněným, kteří se k této akci připojili a přispěli tak k výborné atmosféře akce!
Fotka studentů během reálného zpracování dat. Fotka studentů během reálného zpracování dat.
Fotka studentů během akce. Fotka studentů během akce.