• 21.04.2023

Návštěva rektora na FÚ

Dne 14. dubna 2023 se uskutečnilo setkání ředitele Fyzikálního ústavu v Opavě Zdeňka Stuchlíka s rektorem Slezské univerzity v Opavě Tomášem Gongolem a jejím prorektorem pro vědu a zahraniční styky Danielem Stavárkem.
  • 18.04.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

O víkendu vrcholí meteorický roj Lyrid

Ze soboty 22. na neděli 23. dubna časně ráno bude možné vyhlížet nejvíce meteorů z každoročního meteorického roje Lyridy. Tyto lidově zvané „padající hvězdy“ jsou v zemské atmosféře způsobené zánikem ledo-prachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher). Během maxima lze uzřít 10-15 meteorů na tmavé obloze daleko od velkých měst a škodlivého světelného znečištění, vždy v časných ranních hodinách před rozbřeskem.
  • 06.04.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Průzkum teleskopu ATHENA v okolí černých děr

V roce 2035 by měl být vypuštěn kosmický dalekohled ATHENA (Advanced Telescope for High-ENergy Astrophysics), jehož čtyřletá mise se zaměří na výzkum vesmíru zejména v rentgenové oblasti elektromagnetického záření. Bude tedy zkoumat i překotné jevy v okolí masivních černých děr, jimiž se na teoretické bázi zabývají i vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě. Jednou z věcí, které by mohla družice detegovat, je také záření pocházející z disků látky interagující s hmotnými černými dírami. Výsledky vědeckého výzkumu poslouží jak k lepšímu pochopení černých děr samotných, tak i k předpovědím případného úniku nebezpečného záření z jejich okolí směrem k Zemi.
  • 30.03.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Jak středoškoláci zkoumali kosmické záření

Na půdě Fyzikálního ústavu v Opavě proběhla ve dne 24. března 2023 již tradiční akce Masterclasses, která je určená všem středoškolským studentům. Již dle názvu lze napovědět, že se akce zaměřila na zkoumání komického záření.
  • 29.03.2023

Úspěch vzácného snímku v NASA

V úterý 28. března 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Multiple Green Flash Sunset“ (Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce), jehož autory jsou slovenský fotograf Tomáš Slovinský a český fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 9. dubna 2022 na vysokohorské observatoři Cerro Tololo v Chile během mezinárodní fotografické expedice na největší observatoře světa a jeho zachycení bylo velkou měrou výsledkem štěstí i průžné reakce obou fotografů.
  • 10.03.2023

První rigorózní řízení SP Teoretická fyzika

V pátek dne 24. února 2023 proběhlo první rigorózní řízení Fyzikálního ústavu v navazujícím studijním programu Teoretická fyzika.
  • 07.02.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Kometa ZTF mezi „nebeskými vozy“: Snímek Fyzikálního ústavu v Opavě publikovala NASA

V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 26. ledna 2023 ve Vysokých Tatrách, kam se autor snímku vydal za jasným počasím nad hladinu inverze pozorovat kometu C/2022 E3 ZTF. Kometa se v té době nacházela mezi fotogenickými hvězdnými uskupeními „Malého“ a Velkého vozu“.
  • 23.01.2023

Tvorbu studentů oboru Multimediální techniky podpořil Moravskoslezský kraj

Studenti studijního programu Multimediální techniky při Slezské univerzitě v Opavě letos při jejich tvorbě podpořil Moravskoslezský kraj. Režisér Lukáš Rybka zpracoval aktuální téma ve filmu Spor československo – polský, Maksym Tkachenko natočil dokument o vynálezci barevné fotografie Karlu Schinzlovi a mladá režisérka Aneta Želazková se rozhodla zpracovat téma opavského mlýna ve filmu Povětrno.
  • Tomáš Lanča
  • 06.12.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

V Opavě vystoupí možný laureát Nobelovy ceny. Přednášet bude o vzniku snímků černých děr.

Srdečně vás zveme na přednášku „M87* a SGR A*: Jak vyfotit černou díru?“ Přednášející prof. Dr. Luciano Rezzolla je vedoucí oddělení teoretické (relativistické) astrofyziky na Ústavu teoretické fyziky Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu a dle ředitele Fyzikálního ústavu v Opavě prof. Zděňka Stuchlíka také možný budoucí laureát Nobelovy ceny za fyziku. Přednáška proběhne v pondělí 12. prosince 2022 od 17 hodin v UniSpace Hall (Aule) v budově Rektorátu Slezské Univerzity v Opavě, Na Rybníčku 626/1.
  • Tomáš Lanča
  • 23.11.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Prosincová noční obloha nabídne pozoruhodné i vzácné úkazy

Poslední měsíc roku 2022 bude provázen hned několika pozoruhodnými či dokonce vzácnými úkazy na naší obloze, většinou pozorovatelnými i z měst. Hned na počátku prosince planeta Mars dosáhne nejmenší vzdálenosti od Země za poslední dva roky a bude pozorovatelná jako jeden z nejjasnějších objektů nočního nebe. Ve čtvrtek 8. prosince uvidíme vzácný zákryt Marsu Měsícem v úplňku. O necelý týden později vyvrcholí každoročně nejaktivnější meteorický roj Geminid s frekvencí nad 120 meteorů za hodinu. A ke konci roku, mezi vánočními svátky a Silvestrem, uvidíme na večerní obloze všech 5 očima viditelných planet Sluneční soustavy spolu s Měsícem.