• 03.11.2022

Fyzikální ústav podeváté v NASA

Na státní svátek v pátek 28. října 2022 publikovala americká agentura NASA snímek dne s názvem „Sedm let Halleyova prachu“ (Seven years of Halley dust). Zachycuje maximum meteorického roje Orionidy, které se letos odehrálo 21. října za velmi příznivých podmínek. Jev na snímku ovšem nepochází jen z letošního roku: Autor Petr Horálek jej postupně zaznamenával sedm let, neboť frekvence roje není příliš vysoká a pro záznam bylo třeba fotit více let, aby bylo na snímku meteorů dostatečné množství a snímek tak ukázal na tzv. distribuci rojových meteorů. Jde již o 9 astrofotografii Fyzikálního ústavu v Opavě, kterou vybrala NASA jako Astronomický snímek dne.
  • 24.10.2022

Pozorování částečného zatmění Slunce 25. října v Opavě

Po roce máme opět možnost sledovat z Česka částečné zatmění Slunce! Letos však bude pro pozorovatele v Opavě zakryto Měsícem více 45 % slunečního disku. Největší část slunečního disku bude zakryta pro pozorovatele v Rusku, ale i tam bude zatmění jen částečné (86 %).
  • 18.10.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Konec října ve znamení pozoruhodných úkazů: Zazáří prach z Halleyovy komety a nastane částečné zatmění Slunce

Konec měsíce října 2022 se ponese v duchu dvou pozoruhodných nebeských úkazů. V průběhu předposledního víkendu, zejména však už v pátek 21. října ranních hodinách, budeme moci za jasného počasí pozorovat Orionidy, meteorický roj, který je způsoben zánikem ledo-prachových částic ze slavné Halleyovy komety v zemské atmosféře. O čtyři dny později, v úterý 25. října, bude okolo poledne z Česka i Slovenska pozorovatelné výrazné částečné zatmění Slunce. Při jeho maximu Měsíc zakryje přes 40 procent průměru slunečního disku.
  • 27.09.2022

M87* and Sgr A*: Imaging supermassive black holes - Přednáška pro veřejnost

Jak byly pořízeny první dva snímky černých děr? Co vědcům tyto snímky prozradily o černých dírách a podobných objektech? Srdečně vás zveme na přednášku pro veřejnost v anglickém jazyce, která se bude konat v rámci mezinárodní konference o relativistické astrofyzice RAGtime 24 v Opavě.
  • 02.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

VR Klub Slezské univerzity začíná!

Chcete zažít virtuální, rozšířenou nebo namixovanou realitu? Přihlaš se do VR klubu Slezské univerzity a vyzkoušej si nejmodernější technologie na vlastní kůži!
  • 03.08.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Černé díry zkoumají superpočítače. Bude to klíč k fúzním elektrárnám?

Mezinárodní tým fyziků spolu s vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě publikoval v červencovém čísle vědeckého časopisu Monthly Notices of Royal Astronomical Society článek, ve kterém se popisuje chování hmoty okolo černých děr zcela novým způsobem. Tyto nové modely, které vycházejí ze superpočítačových simulací a mnohem lépe popisují chování látky v takto extrémním prostředí, by mohly být prakticky aplikovány i při řešení problémů tady na Zemi. Ukazují totiž velmi detailně chování plazmatu v extrémních podmínkách a mohou se tak stát klíčem k realizaci fúzních elektráren jako trvalého zdroje energie pro lidstvo.
  • 09.06.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Červnová obloha nabízí noční svítící oblaky a vzácné seskupení planet

Měsíc červen, vyznačující se nejkratšími nocemi, nabízí kromě letních teplot také několik nezvyklých nebeských úkazů. Už nyní, před příchodem letního slunovratu, který nastane 21. června v 11 hodin 14 minut SELČ, se zvyšuje aktivita tzv. nočních svítících oblak, mimořádně fotogenického jevu vysoko v zemské atmosféře. Jen tři dny na to, 24. června, bude možné na časné ranní obloze pozorovat všech 5 nejjasnějších planet Sluneční soustavy spolu s Měsícem. Planetární přehlídka potrvá zhruba do konce června, noční oblaky se mohou objevovat až do počátku srpna.
  • 25.05.2022

Finále Astronomické olympiády opět na Fyzikálním ústavu v Opavě

Letošní ročník Astronomické olympiády v kategorii CD již zná své vítěze. Ve dnech 11. až 13. května 2022 proběhlo po přestávce způsobené pandemií nemoci Covid-19 opět prezenčně na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády v kategorii CD. Ve finále zvítězil Lukáš Linhart z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.
  • Jan Novotný
  • 09.05.2022

Memorandum o vzájemné spolupráci

Dne 16.5.2022 podepsali společně ředitel Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě profesor Zdeněk Stuchlík a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity docent Rastislav Maďar Memorandum o vzájemné spolupráci. Spolupráce bude probíhat v oblastech 3D a virtuální realita, modelování parametrů tkání, zpracování medicínských obrazů a robotika. Zahájení spolupráce komentuje profesor Stuchlík takto "My fyzikové se zabýváme rentgenovskými a gama obrazy akrečních disků kolem černých děr, kolegové medici zkoumají tyto obrazy v případě lidských těl. Bude tedy užitečné, abychom si vyměňovali zkušenosti získané při našich výzkumech."
  • 07.04.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR v Praze zvou na výstavu v ostravském Světě techniky

Co má společného Astronomický ústav AV ČR, profesor fyziky a umělecký fotograf Zdeněk Stuchlík, astrofotograf Petr Horálek a vesmírné rentgenové dalekohledy? Vnímání času! Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu fotografií s názvem „Relativita času“, kde se také dozvíte, na jakých vesmírných misích se obě instituce podílejí a co díky nim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd.