Pozorování částečného zatmění Slunce 25. října v Opavě

  • Tomáš Lanča
  • 24.10.2022
Po roce máme opět možnost sledovat z Česka částečné zatmění Slunce! Letos však bude pro pozorovatele v Opavě zakryto Měsícem více 45 % slunečního disku. Největší část slunečního disku bude zakryta pro pozorovatele v Rusku, ale i tam bude zatmění jen částečné (86 %).

Úkaz bude za jasného počasí pozorovatelný kolem poledne i pouhýma očima bez dalekohledu, samozřejmě, že přes bezpečný filtr.

ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE začne v Opavě v 11:14 SELČ, kdy se Měsíc začne přibližovat k hornímu okraji. Maximálně překryje Měsíc sluneční disk ve 12:21 SELČ, poté bude pomaličku přibližně hodinu ustupovat.

POZOROVÁNÍ ZATMĚNÍ SLUNCE: I když bude úkaz pozorovatelný pouhýma očima, dbejte na svou bezpečnost a použijte speciální brýle, nebo ochranný filtr, sluneční brýle nejsou dostačující. Také dalekohledy musí být opatřeny značkovými slunečními filtry.

Zveme vás na pozorování tohoto jedinečného úkazu pro veřejnost. Za jasného počasí nabízíme možnost jej s námi sledovat dalekohledem se slunečním filtrem. K zapůjčení budou i speciální brýle pro pozorování Slunce.

Maximum zatmění ve vybraných městech v Česku a na Slovensku. Zdroj: Petr Horálek/FÚ v Opavě. Maximum zatmění ve vybraných městech v Česku a na Slovensku. Zdroj: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

Pozorování doplněné odborným výkladem bude probíhat na Bezručově náměstí 13 před budovou Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě v době od 11:00 do 13:30 SELČ.

Další informace naleznete zde: http://progresy.physics.cz/2022/10/18/konec-rijna-ve-znameni-pozoruhodnych-ukazu-zazari-prach-z-halleyovy-komety-a-nastane-castecne-zatmeni-slunce/

Kontakty a další informace:

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Fyzikální ústav SU v Opavě, vedoucí observatoře WHOO! a Unisféry
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Telefon: +420 553 684 548

Mgr. Debora Lančová
Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: debora.lancova@physics.slu.cz
Telefon: +420 776 072 756

Bc. Klára Jančíková
Sekretariát Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: klara.jancikova@slu.cz
Telefon: +420 553 684 267