Telefonní kontakty

Místnost

A-A218

Ing. Šárka Sobotovičová, Ph.D.

Email: sobotovicova@opf.slu.cz

Šárka Sobotovičová je absolventkou Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné. Absolvovala magisterské studium ekonomie a managementu (2001) a doktorské studium (2014). Praktické zkušenosti získala zejména na finančním úřadě, kde byla mimo jiné také garantem daně z přidané hodnoty.

Na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné působí od roku 2008, nejprve jako externí vyučující a od roku 2010 jako odborný asistent. Přednáší v předmětech: Daně a daňová politika, Daně v podnikání, Zdanění majetku, Nepřímé daně v ČR, Správa daní a daňové řízení, International Taxation and Tax Systems.

Výzkumnou činnost směřuje převážně do oblasti zdanění a daňové politiky.

Vybrané publikace

Šárka Sobotovičová is the graduate of the Silesian University, School of Business Administration in Karviná. She graduated with a Master's degree in Economics and Management (2001) and Ph.D. (2014). She gained her practical experience mainly at the tax authority, where she was, among other things, a guarantor of the value added tax.

She has been working at School of Business Administration in Karviná since 2008, first as an external lecturer and since 2010 as an assistant professor. She lectures in courses: Taxes and Tax Policy, Taxes in Business, Property Taxation, Indirect Taxes in the Czech Republic, Tax Administration and Tax Proceedings, International Taxation and Tax Systems.

Her research activities are mainly in the field of taxation and tax policy.

Selected publications

Pracoviště