Telefonní kontakty

Místnost

A-A332

Ing. Zuzana Szkorupová, Ph.D.

Email: szkorupova@opf.slu.cz

Zuzana Szkorupová (rod. Gallová) absolvovala obor bankovnictví na Obchodně podniktelské fakultě Slezské univerzity v Karviné. V rokoch 2002 – 2003 pracovala jako bankovní poradce ve VÚB bance v Bratislavě a v Popradě. Do práce katedry financí se zapojila jako interní doktorand v září roku 2008 a jako odborná asistentka pracuje od září 2011. V roce 2012 úspěšně ukončila doktorské studium a získala titul Ph.D. Vyučuje v předmětech Peněžní terorie a měnová politika, Mezinárodní finanční instituce a vede semináře v předmětech Finance v podnikání a Finance podniku.

Vybrané publikace

Zuzana Szkorupová finished her major in banking at the School of Business Administration of the Silesian University in Karvina. Since 2002 until 2003 she worked in VUB banka in Bratislava and Poprad as a banking adviser. She got involved into work in the Department of Finance as a doctoral student in September 2008 and as Assistant Professor in September 2011. She finished her doctoral study in June 2012. She lectures in courses: Monetary Theory and Policy, International Financial Institutions and she leads seminars in the course Corporate Finance.

Selected publications

Pracoviště