Soutěž pro středoškoláky z oblasti financí popatnácté

• Lenka Přečková
  • 28.04.2023
Katedra financí a účetnictví uspořádala letos již patnáctý ročník soutěže o nejlepší esej z oblasti finanční gramotnosti pro studenty středních škol. V tomto roce soutěž tematicky navázala na problematiku kryptoměn, které byly námětem soutěže již v roce 2018 – studenti měli za úkol ve svých esejích zodpovědět na otázku „Kryptoměny – seriózní platební nástroj, nebo nejzábavnější způsob, jak přijít o peníze?“

Autor: Ilja Skaunic, Foto: ČNB

Soutěž je dlouhodobě finančně podporována Českou národní bankou a městem Karviná. Podpora České národní banky získala v roce 2023 na významu i tím, že jubilejní patnáctý ročník měl poněkud netradiční, o to ale zajímavější místo předání ocenění vítězům, kteří si své diplomy a finanční ceny převzali 26. dubna 2023 v Návštěvnickém centru ČNB v Praze za účasti prorektora Slezské univerzity Daniela Stavárka a viceguvernéra ČNB Jana Fraita. Pan Frait vyjádřil svou podporu a uznání organizátorům soutěže těmito slovy: „Velmi oceňuji, že Slezská univerzita motivuje středoškoláky, aby se zajímali o aktuální ekonomická a finanční témata, a zároveň tak přispívá k rozvoji jejich finanční a ekonomické gramotnosti. Potěšila mě i diskuse s oceněnými studenty, kteří se zajímali nejen o fungování centrální banky“.

Veškerá kritéria zadaná organizátory soutěže splnilo z přibližně 60 zaslaných prací 53 esejí, které postoupily do dalšího dvoukolového hodnocení. Porota, složená tradičně ze zástupců katedry financí a účetnictví, ČNB a Magistrátu města Karviné rozhodla o tom, že na prvním místě se umístil Martin Kylar z Obchodní akademie Heroldovy sady z Prahy 10. Cenu za druhé místo si odnesla Natálie Krédlová z Gymnázia Chotěboř a na třetím místě se umístil Vojtěch Mikeš z Obchodní akademie Ostrava-Poruba.
Vítězné práce naleznete na webových stránkách ČNB a stránkách katedry financí a účetnictví.