Setkání partnerů mezinárodního projektu na univerzitě Turiba v Rize

• David Jančar
  • 17.02.2023
Learning By Doing

Learning by doing je hlavním tématem mezinárodního projektu Inovace odborného vzdělávání budoucích odborníků na cestovní ruch s využitím fiktivního vzdělávacího hotelu koordinovaného slovenskou institucí Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitře (SK), Katedrou cestovního ruchu na Fakultě středoevropských studií. Do projektu je zapojeno 5 evropských univerzit sídlících v Maďarsku, Itálii, Lotyšsku, na Slovensku a v České republice. Partnerské univerzity kladou důraz na prosazování nových metod podnikatelského vzdělávání, které jsou součástí evropské vzdělávací politiky, a rozvíjejí dovednosti související s iniciativou a podnikáním zahrnující kreativitu, inovace a podstupování rizik, jakož i řízení v oblasti cestovního ruchu. Úkoly projektu řeší členové Katedry cestovního ruchu a volnočasových aktivit na OPF v Karviné, následně je předkládají koordinátorovi projektu, projednávají a hodnotí v rámci setkání, která se pravidelně konají v partnerských institucích.

Třetí setkání partnerů, kde byly prezentovány dílčí výsledky projektu, se konalo v lotyšské Rize v době od 25. do 28. ledna 2023 na Univerzitě Turiba. Účastníky setkání byli partneři projektu z Pannonia University v Maďarsku, Turiba University v Lotyšsku, Salento University v Itálii, Slezské univerzity v Opavě v České republice a Univerzity Konštantína Filozofa ze Slovenska.

Klíčové aktivity setkání souvisely s řízením, správou a finančním plánem projektu. Partneři projektu prodiskutovali problémy spojené zejména s účetnictvím a s řízením projektu obecně. Nejvýznamnějším bodem programu však bylo představení výsledků studentů v oblastech R2, R4 a R5 projektu souvisejících s mapou kulturní rozmanitosti a hotelovými informačními systémy. Skupiny studentů z partnerských vysokých škol přednesly prezentace o svém pokroku v souvislosti s vytvořením e-hotelu on-line nebo v případě Lotyšska se uskutečnila přímá prezentace skupiny lotyšských studentů. Po prezentacích následovala diskuse participantů setkání a vyhodnocení předložených výstupů.

Další část setkání byla zaměřena na projektové činnosti a aktualizaci pracovního plánu, kdy koordinující instituce vyjmenovala úkoly, které mají být splněny v následující etapě projektu, a dokumenty, které mají být předloženy v souvislosti s průběžnou zprávou projektu na jaře 2023.

Partneři projektu věří, že projekt je na správné cestě a že jeho výstup přispěje k realizaci nových vzdělávacích metod ve výuce cestovního ruchu.

Krystyna Heinz a Martina Chylková

Katedra cestovního ruchu a volnočasových aktivit, OPF v Karviné