Dvě akce, jeden cíl: naučit studenty kouzlit se slovy i slajdy

  • Olha Hodunova
  • 20.11.2024
Přemýšleli jste někdy o tom, jaké to je stát na pódiu, jen vy, vaše slajdy a kapka nervozity? A během pár minut strhnout na svou stranu publikum i odbornou porotu? Naši studenti dostali hned dvě takové příležitosti na mezinárodních akcích a obstáli s grácií! V rámci STARS EU jsme pořádali první BIP (Blended Intensive Programme) s názvem Mastering the Art of Effective Presentations. Zároveň ve stejnou dobu mohli studenti OPF letos podruhé, celkově po třiadvacáté, soutěžit na mezinárodním semináři o nejlepší prezentaci. Akce byly nabité prezentačním know-how, které studenti využili ke skvělý výkonům, za které si mezi sebe rozdělili 10 tisíc Kč. ve výhrách. Pojďte s námi zjistit více informací.

Ve dnech 29. října až 15. listopadu proběhl první BIP s názvem Mastering the Art of Effective Presentations. Studenti se mohli nejprve zúčastnit čtyř online workshopů, které byly zaměřeny na témata: jak vytvořit úspěšnou prezentaci, mezinárodní komunikační a prezentační dovednosti, verbální a neverbální komunikace, tvorba vizuálně atraktivních prezentací. Poté akce pokračovala fyzickým programem v týdnu 11. až 15. listopadu v univerzitní knihovně, kde studenti mohli absolvovat praktické workshopy na prohloubení svých prezentačních dovedností. Nabité znalosti a dovednosti mohli zúročit během prezentací před odbornou porotou a soutěžit o finanční odměnu. Ve dnech 13. a 14. listopadu se zároveň konala na OPF již velmi známá akce s oficiálním názvem „International Student Seminar on Management and Financial Issues“. Obě akce organizovala naše Obchodně podnikatelská fakulta, portugalská Polytechnic Institute of Bragança a polská Politechnika Rzeszowska, Fakulta managementu. Událostí se zúčastnilo celkem 38 studentů: 10 českých a 5 zahraničních studentů OPF, 14 studentů z Portugalska a 9 z Polska. Odbornou porotu tvořilo 5 akademiků. Hlavním organizátorem obou akcí byl dr. Stoklasa ve spolupráci s Oddělením zahraničních styků.

Obě akce jsou především o prezentacích studentů. Obě si kladou za cíl studenty na prezentování co nejlépe připravit, a také jim dát možnost si své nově nabité znalosti a dovednosti v prezentování otestovat, porovnat své výkony s ostatními a dostanou i zpětnou vazbu od odborné poroty. Každý účastník měl k dispozici přesně 10 minut. Ty se mohou zdát jako věčnost nebo jako okamžik – podle toho, jak moc jste na svou prezentaci připraveni. A o čem se letos mluvilo? Nejvíce rezonovala témata jako ekologie, marketing a umělá inteligence, ale nechyběly ani originální studentské projekty nebo výsledky diplomových a seminárních prací. Je to jako talentová soutěž, kde místo zpěvu a tance rozhoduje, jestli umíte svou myšlenku prodat ostatním. A věřte mi, naši studenti to zvládají s takovým elánem, že by jim Steve Jobs zatleskal!

Obě akce tradičně zakončila „Closing Ceremony“, během které jsou oceněni nejlepší studenti. Ti získávají, kromě stipendia 2 000 Kč. za účast, i ceny v hodnotě 10 000 Kč. I letos měla porota obtížné rozhodování, neboť se představilo mnoho vynikajících prezentací. Některé nás ohromily svým stylem, jiné svým vědeckým přístupem k řešení problému, a další zase dokonalou souhrou prezentujícího týmu. Nicméně některé prezentace disponovaly vším, co bylo potřeba, a navíc něčím extra, což jim umožnilo dostat se mezi nejlepších pět. První místo si vybojoval portugalský student Ricardo Gonçalves s příspěvkem „A.I.'s Energy Consumption“. Druhé místo naše česká studentka Magdaléna Ostárková s příspěvkem „Why is presenting so scary?“, která za tuto prezentaci vyhrála i studentskou cenu, tedy ocenění, které volili sami studenti. Třetí místo obsadily portugalské studentk Beatriz Nery a Mariana Lima Cachada s příspěvkem „The Importance of Design“. Čtvrté místo patřilo polskému duu Lidia Salamon a Szymon Cisło s příspěvkem „Negative influence of social media on young adults“. A páté místo vybojoval náš indický student Fawas Sherief s příspěvkem „Challenges in Multigenerational Teams“. S upřímnou radostí gratulujeme všem oceněným studentům – jste mistři prezentačního umění! Obrovský dík patří také všem, kdo se zapojili, ať už jako soutěžící, porotci nebo organizátoři ze všech tří univerzit. Už teď se těšíme, že se znovu potkáme na některé z dalších akcí. Přijďte opět zazářit, my budeme připraveni s potleskem!