Univerzita třetího věku zahájila Letní semestr

• Lenka Přečková
  • 06.03.2022
V letním semestru akademického roku 2021/2022 uvítala OPF ve svých lavicích také seniory Univerzity třetího věku. Tito dříve narození posluchači si postupně hledají cestu na fakultu po období zrušení prezenční výuky, resp. omezujících opatření v důsledku koronavirové epidemie.

Je třeba podotknout, že posluchači U3V se po vynucené přestávce ve studiu vracejí zpočátku váhavě a se smíšenými pocity, mnozí si studium nahradili jinými (venkovními) aktivitami. Z toho důvodu byl zaznamenán pokles počtu posluchačů v porovnání s dobou předcovidovou. Přesto se podařilo všechny nabízené přednášky a kurzy naplnit potřebným počtem posluchačů.

V tomto semestru jsou seniorům nabízeny Vybrané kapitoly ze sociologie a psychologie vedené Dr. Ivonou Buryovou. Dále je realizován praktický kurz Práce s chytrým telefonem a tabletem. Tedy s takovými informačními technologiemi, které v současné době nabývají stále více na významu a stávají se užitečnými pomocníky ve vzájemné komunikaci, cestování, nakupování, získávání informací a v mnoha dalších životních situacích. O  uvedenou studijní skupinu se zodpovědně stará Dr. Radim Dolák.

Lektoři Dr. Janusz Karpeta  a Mgr. Martina Chylková již tradičně vyučují anglický jazyk  (3 skupiny dle úrovně znalostí). S velkým zájmem se setkaly  v tomto semestru aktivity tělovýchovné,  konkrétně Pohybová hygiena a zdravý pohyb Mgr. Aleny Helešicové. Kurz nabízí mj. základy jógy, pilates, Fit balance, aerobiku  a další cvičení.

Vedení fakulty a akademičtí pracovníci společně s organizátory si uvědomují význam vzdělávání starší generace na vysokoškolské úrovni. Jednotlivé programy plní totiž nejen funkci vzdělávací, nýbrž naplňují navíc důležitou dimenzi společenskou (potřeba sociálního kontaktu, pocit náležitosti k určité sociální skupině, navazování nových kontaktů a přátelství).

Proto je třeba nabízet seniorům nejen nové atraktivní studijní programy, o které projeví zájem, ale také různé další zajímavé akce (exkurze, besedy). Kompletní nabídku kurzů Celoživotního vzdělávání najdou posluchači zde: czv.slu.cz