CHORVATSKO - Nikola Kosnovská - Daruvar, praktická stáž
Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar
Délka pobytu: 62 dní
Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Do školy nás velmi vřele přivítala paní ředitelka Válková. Ukázala nám celý školní areál a seznámila nás s náplní práce. V případě nouze neváhala a nabídla pomocnou ruku a chovala se k nám vždy mile a vstřícně.
Ve škole jsem pracovala jako asistentka pedagoga ve 3.A třídě. Třídu navštěvuje 21 žáků, z toho jsem se nejvíce věnovala jednomu z nich, který má individualizované všechny školní předměty. Věnovala jsem se i ostatním žákům a prováděla s celým kolektivem všemožné aktivity spojené vždy s konkrétním předmětem. V průběhu jsem aktivně spolupracovala s třídní učitelkou a pomáhala ji s různými úkoly.
Praktická stáž mi především přinesla pedagogické, asistentské a speciálně pedagogické znalosti a dovednosti, které jsou užitečné pro moje budoucí studium i praxi. Nahlédla jsem do vzdělávacího systému v Chorvatsku, díky čemuž jsem si poté mohla porovnat vzdělávací systém v ČR s tím jejich. Vděčná jsem za to, že jsem měla možnost poznat jejich kulturu, tradice a společenský život celkově. Čas v Daruvaru strávený mi přinesl nová přátelství a cenné kontakty.
Třídní učitelka (mentorka) byla s mojí prací ve třídě spokojená. Stejně tak jsem byla spokojená já, protože mě vřele přivítala, a společně s žáky mě přijala do jejich třídního kolektivu. Velmi dobře jsme spolu vycházely a jsem vděčná, že jsem mohla spolupracovat právě s ní. V závěrečné evaluaci uvedla: „Studentka byla ve 3. třídě. Tuto třídu navštěvuje 21 žáků, jeden z nich má přizpůsobený program. Během celého pobytu pomáhala studentka žákovi s učením. Látku mu vysvětlovala různými, zajímavými a novými způsoby, pomáhala mu se psaním, čtením a počítáním. Studentka pomáhala i ostatním žákům. Zapojovala se do hodin, připravovala se na vyučování, připravovala pro žáky různé zajímavé úkoly k procvičování. Účastnila se všech třídních aktivit. Pomáhala třídní učitelce při opravování zkoušek, vedení výuky, opravování a kontrole prací žáků. Studentka je velmi ohleduplná, srdečná a pracovitá. Nic pro ni nebylo těžké a každý úkol plnila s radostí. Žáci ji od prvního dne přijali velmi dobře. Žák s potížemi, se kterým nejvíce pracovala, má problém navázat kontakt s lidmi, ale studentku velmi rychle přijal. S její pomocí a vedením začal být aktivní a s radostí plní své úkoly.“
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Ve městě Daruvar jsme komunikovaly především v českém jazyce. Anglický jazyk jsme využívaly minimálně, a to pouze v určitých restauracích a jiných službách. Ve škole jsme se dorozumívaly pouze česky, v malých případech chorvatsky, pokud nám byla slovíčka známá, angličtina nebyla zapotřebí. Co se týče jazyka chorvatského, naučily jsme se základní slovní zásobu, abychom se domluvily v případě neznalosti anglického jazyka druhé strany.
Zkušenosti s ubytováním: Ubytování bylo v blízkosti školy, kterou jsme navštěvovaly (asi 10 minut pěšky). Ubytovány jsme byly v apartmánu. Jednalo se konkrétně o menší domeček naproti domu majitelů. Domeček je vybaven společným třílůžkovým pokojem, kuchyní, obývacím pokojem, koupelnou spojenou s WC a místností s posezením a pecí (grilem). Vyzdvihnout bych chtěla místní pozemek, na který jsme měly přístup. Jeho součástí bylo několik posezení, krásné pole či sad a nádherný výhled na nedaleký rybník a domy.
Přijely jsme do opravdu čistého a útulného prostředí, vše bylo dokonale připravené. Majitelé byli velmi ochotní ve všech možných záležitostech. Vždy nám vyšli vstříc a nabízeli nám pomoc. Za malé mínus považujeme nepřítomnost pračky. Oblečení nám prali majitelé a neměli s tím sebemenší problém, jen jsme jim s tím nechtěly přidělávat starosti. Apartmán včetně kuchyně byl plně vybaven, když náhodou něco chybělo majitelé nám to obstarali. Za velké plus považuji soukromí a klid.
Finanční stránka výjezdu: Pro stáž mi bylo uděleno stipendium, ze kterého jsem si hradila pojištění, dopravu (část hrazena z programu Green Erasmus), ubytování a stravu. Ceny v Chorvatsku jsou bohužel vysoké, proto bylo složité s penězi vyjít. Pro budoucí výjezdy bych uvítala zvýšení této částky.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Díky škole jsem měla možnost navštívit několik krásných míst. Byla jsem například v Ivanově Selu, což je vesnice nedaleko Daruvaru. Podnikla jsem společně se zaměstnanci školy výlet na poloostrov Istrie, konkrétně do města Pazin a Poreč, kde jsme všichni navštívili nádherné památky, a dokonce zavítali i k moři. Moc se mi líbilo v Rijece, do které jsem jela s Českou besedou Daruvaru a Doljani. Tyto besedy vystupovaly na tamějších Českých Zpěvánkách a já s kolegyněmi jsme je podporovaly. V rámci terénní výuky jsem byla na Omanovci, kde žáci zkoumali přírodu a její krásy. Téměř v závěru naší praxe jsem se podívala, opět i se zaměstnanci školy, do hlavního města Chorvatska Záhřebu a prošla si jeho památky. Ve škole jsem se například zúčastnila Dne chleba, festivalu Masky, který pořádá pro žáky divadelní přestavení, návštěvy kina či africké výstavy nebo divadelního přestavení Krysáci.
Během dnů Českých kultur jsem byla na krajanských hodech v Brestově a Končanicích potom ještě jednou na prohlídce tamější české školy.
Tipy: Určitě bych doporučila vzít si s sebou hotovost navíc. Pokud rádi navštěvujete kavárny či restaurace nebo byste si chtěli prohlédnout i jiná místa v Chorvatsku, bude se vám nějaká hotovost navíc hodit. Pokud užíváte nějaké léky, na které jste zvyklí nebo se někdy dostanete do situace, kdy je budete potřebovat, vemte si je z domu. Určitě tam nějaké lékárny najdete, ale léky jsou tam mnohem dražší a jiné než u nás. Vyplatí se projít si celý Daruvar. Je to menší městečko plné parků a krásné přírody, takže pokud máte rádi procházky, budete nadšení. Neodmítejte nic, co vám bude nabídnuto, ať už se to týká jídla nebo výletů, je možné že je urazíte. Pokud si potrpíte na koření, vemte si ho. Ne všechno koření tam najdete, například majoránku nebo nové koření jsme nesehnaly nikde, až před odjezdem v obchodě KTC. Ochutnejte jejich typická jídla a pití, například Burek, který prodávají v cukrárně Orijent. Navštivte tamější trhy, jsou na nich čerstvé domácí suroviny, a dokonce jsou levnější než v klasických obchodech.
Nezapomenutelný zážitek: Pro mě byl nezapomenutelný a jedinečný opravdu každý jeden den. Ale kdybych měla vypíchnout nějaké události, kdy jsem byla nejšťastnější, bylo to určitě, když jsem po celých dvou měsících viděla opravdu velký pokrok u žáka, se kterým jsem pracovala nejčastěji. V ten moment jsem cítila, že moje práce dosáhla nádherných výsledků a byla jsem o to více vděčná za tuto příležitost. Dále jsem byla moc ráda, že jsem se podívala k moři, a dokonce si v něm i zaplavala, nikdy předtím jsem u moře nebyla, takže mě to velmi potěšilo.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Není se vůbec čeho bát. Na začátku možná lehce ve stresu budete, protože se přece jen chystáte opustit svůj domov, rodinu a přátele. Stres a strach ale přejdou v momentě, kdy začnete poznávat krásy Daruvaru. Využijte tuto možnost, protože po studiu už to tak jednoduché nebude. Tato zkušenost vám nemůže nic vzít, ba naopak vám toho neskutečně moc přinese. Díky velmi milé povaze obyvatel Daruvaru a také díky prostředí, ve kterém se mluví česky se budete cítit téměř jako doma. Takže pokud máte problém s mluvením v jiném jazyce je tento výjezd přímo pro vás. Když nastane nějaký problém vždy vám někdo podá pomocnou ruku a poradí vám. Určitě jeďte!
Motto: Daruvar miluje život Právě tímto heslem se obyvatelé Daruvaru řídí nejvíce a jde to opravdu vidět, právě třeba na akcích a událostech, které se tam velmi často konají.
CHORVATSKO - Veronika Steinerová - Daruvar, praktická stáž
Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar
Délka pobytu: 62 dní
Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Na stáži jsem získala praktické dovednosti jako asistent pedagoga. Při výuce jsem pomáhala dvěma žákyním především v matematice a v češtině. Stejně tak pokud potřebovali ostatní žáci pomoci. Měla jsem možnost porovnat systém vzdělávání žáků v Česku a Chorvatsku, aplikovat získané teoretické poznatky a dovednosti v praxi, a zúčastnit se kulturního života a tradic české menšiny v Chorvatsku.
Třídní učitelka a zároveň moje mentorka byla s mým působením ve třídě spokojená. Na konci praktické stáže mé vystupování hodnotila slovy „Po dobu působení studentky na praxi je u žaček viditelný pokrok v učení. Výkon Veroniky a její přínos v naší třídě byl užitečný.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Cizí jazyk jsem na stáži využívala minimálně, protože je zde zastoupena česká menšina. Ve městě Daruvar se komunikuje převážně chorvatským a českým jazykem. V obchodech a restauracích je možnost domluvit se česky, ale i anglicky. Ve škole jsme se dorozumívala výhradně česky. V průběhu stáže jsme měli možnost naučit se pár chorvatských slovíček a frází.
Zkušenosti s ubytováním: Ubytování se nacházelo v blízkosti centra Daruvar a školy, na které jsem absolvovala praktickou stáž. Apartmán Barbara, ve kterém jsem byla ubytovaná, je menší domeček, který se nacházel naproti rodinného domu majitelů. V apartmánu se nachází jeden třílůžkový pokoj, kuchyň, obývací pokoj, koupelna s WC a místnost s posezením a grilem. Ubytování bylo čisté a útulné, měla jsem zde klid a soukromí. Mezi domy se nacházel místní pozemek s velkou zahradou, sady, několik posezení a krásným výhledem na rybník. Majitelé ubytování byli velice ochotní, nabízeli nám pomoc a byli k nám velmi vstřícní. Menší překážkou byla absence pračky. Oblečení mi prali majitelé, ale s tím neměli sebemenší problém.
Finanční stránka výjezdu: Na stáž jsem získala stipendium, ze kterého jsem si hradila ubytování, pojištění, dopravu a stravu. V Chorvatsku je dráž než v ČR bohužel. Nebylo tedy možné, často navštěvovat stravovací zařízení. Na dopravu jsem získala příspěvek Green Erasmus, který je určen pro sdílenou dopravu (auto). Výška stipendia je podle mého názoru asi nižší a v budoucnu je třeba tuto částku navýšit, protože finanční prostředky jsou sotva dostačující.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: V rámci České školy jsem měla možnost podívat se do Ivanova Sela a se zaměstnanci školy jsem jela na výlet na poloostrov Istrie, do měst Pazin a Poreč. V rámci terénní výuky jsme s žáky byli v Omanovci, kde se nachází nádherná příroda. Během dnů Českých kultur jsem navštívila vesnice Končenice a Brestov. V Končenicích jsem měla možnost podívat se do tamější základní školy. S Českou besedou Daruvar jsem se svezla do města Rijeka a večer se zúčastnila představení Zpěvanek, kde vystupovalo několik Českých besed z Chorvatska.
Tipy: Vzít si s sebou dostatek hotovosti, alespoň pro začátek, protože výběry z bankomatu jsou za vysoké poplatky. Zúčastnit kulturních akcí a výletů a všech aktivit pořádané školou nebo českým svazem. Určitě doporučuji navštívit místní cukrárnu Orijent, kde dělají skvělý domácí burek a především kávu z džezvy.
Nezapomenutelný zážitek: Nezapomenutelný zážitek byl každý den s dětmi. Nemůžu vybrat jeden, protože jsme se účastnili tolika akcí a výletů, které byly výjimečné, že je lze jen těžko srovnat. Určitě stojí za zmínku každá akce, kterou svaz konal za účelem zachovat češtinu a českou kulturu v Chorvatsku.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Jeďte! Jazyková bariéra není problém.
Motto: Kdo se bojí, nesmí do lesa, a to je chyba, je krásný.
CHORVATSKO - Daniela Trojanová - Daruvar, praktická stáž
Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar
Délka pobytu: 62 dní
Zkušenosti na
praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Na stáži jsem získala praktické dovednosti jako
asistent pedagoga. Při výuce jsem pomáhala žákům s pochopením učiva. Měla
jsem možnost porovnat systém vzdělávání žáků v Česku a Chorvatsku, aplikovat
získané teoretické poznatky a dovednosti v praxi, a zúčastnit se kulturního
života a tradic české menšiny v Chorvatsku.
Třídní učitelka a zároveň moje mentorka byla s mým
zapojením ve třídě spokojená. Na konci
praktické stáže mé vystupování hodnotila slovy „Studentka během hospitace v naší škole úspěšně splnila všechny zadané
úkoly. Aktivně se zapojila do všech aktivit, pomáhala žačce s potížemi, ale i
ostatním žákům. Po dobu hospitace a pomoci studentky u žačky je viditelný
pokrok v učení.“
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Cizí jazyk jsem na stáži využívala minimálně. Ve městě Daruvar se komunikuje převážně chorvatským a českým jazykem. V obchodech a restauracích je možnost domluvit se česky, ale i anglicky. Ve škole jsme se dorozumívala jak s žáky, tak i s učiteli česky. V případě neznalosti anglického jazyka jsem se naučila několik základních slovíček chorvatského jazyka.
Zkušenosti s ubytováním: Ubytování se nacházelo v blízkosti centra Daruvar a školy, na které jsem absolvovala praktickou stáž. Apartmán Barbara, ve kterém jsem byla ubytovaná, je menší domeček, který se nacházel naproti rodinného domu majitelů. V apartmánu se nachází jeden třílůžkový pokoj, kuchyň, obývací pokoj, koupelna s WC a místnost s posezením a grilem. Ubytování bylo čisté a útulné, měla jsem zde klid a soukromí. Mezi domy se nacházel místní pozemek s velkou zahradou, sady, několik posezení a krásným výhledem na rybník. Majitelé ubytování byli velice ochotní, nabízeli nám pomoc a byli k nám velmi vstřícní. Menší překážkou byla absence pračky. Oblečení mi prali majitelé, ale s tím neměli sebemenší problém.
Finanční stránka výjezdu: Na stáž jsem získala stipendium, ze kterého jsem si hradila ubytování, pojištění, dopravu a stravu. Bohužel v Chorvatsku je draho, tudíž jsem si nemohla dovolit často navštěvovat stravovací zařízení. Na dopravu jsem získala příspěvek z Green Erasmus, který je určen pro sdílenou dopravu (auto).
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: V rámci České školy jsem měla možnost podívat se do Ivanova Sela a se zaměstnanci školy jsem jela na výlet na poloostrov Istrie, do měst Pazin a Poreč. V rámci terénní výuky jsme s žáky byli v Omanovci, kde se nachází nádherná příroda. Během dnů Českých kultur jsem navštívila vesnice Končenice a Brestov. V Končenicích jsem měla možnost podívat se do tamější základní školy. S Českou besedou Daruvar jsem se svezla do města Rijeka a večer se zúčastnila představení Zpěvanek, kde vystupovalo několik Českých besed z Chorvatska.
Tipy: Vzít si s sebou dostatek hotovosti, alespoň pro začátek. Také si vzít s sebou potřebné léky. Nebát se zúčastnit kulturních akcí a výletů pořádané školou nebo českým svazem. Určitě doporučuji navštívit místní cukrárnu Orijent, kde dělají skvělý domácí burek.
Nezapomenutelný zážitek: Nezapomenutelným zážitkem pro mě byla celá praktická stáž, protože každý den byl pro mě jedinečný. Byla to pro mě zkušenost a zážitek už z toho důvodu, že jsem se odhodlala na 2 měsíce opustit svůj domov, rodinu a přátele. Vydala jsem se za novými zážitky, dobrodružstvím a objevovala život české menšiny v Chorvatsku. Ze studijního hlediska jsem načerpala informace týkající se školství České školy v Chorvatsku.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Nebát se jít do všeho, co vám Český svaz a škola nabídne.
Motto: Jediná cesta, které budete litovat, je ta, kterou nepodniknete.
LOTYŠSKO - Vendula Otipková - University of Latvia
Délka pobytu: 5 měsíců (jeden semestr)
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: V některých předmětech jsem měla problém pochopit, co po nás vlastně chtějí a také někteří profesoři posílali emaily v lotyšštině, ne v angličtině. Ale školu jsem měla většinou jen třikrát týdně, což bylo fakt super.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Dorozuměla jsem se velmi dobře se všemi, akorát na přednáškách se občas stalo, že jsem překlad nebo význam slov neznala. Když jsem poprvé mluvila s někým anglicky, byla jsem opravdu v šoku z toho, jak jednoduché to je.
Zkušenosti s ubytováním: Hostel Reznas byl super, jediné, co bylo občas celkem nepříjemné, bylo to, že personál nerozuměl a nemluvil vůbec anglicky.
Finanční stránka výjezdu: Kdybych necestovala do dalších zemí (Litva, Estonsko, Dánsko, Finsko, Švédsko) a nejezdila na výlety s ESN (Lapland, Pirates of the Baltic), tak by mi peníze pravděpodobně vyšly, ale hlavně díky cestování jsem musela ještě hodně doplácet ze svých peněz.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Byly super, hlavně Lapland a Pirates of the Baltic sea. Klidně by výletů a akcí mohlo být víc, většinou totiž byly téměř hned plné.
Tipy: Nenechte se zmást tím, že máte na začátku hodně peněz, hodně rychle taky zmizí…
Za mě je nejlepší jet sám, bez kamarádů (dost jsem se toho bála, ale právě díky tomu jsem si tam našla opravdu skvělé kamarády z celého světa).
Nezapomenutelný zážitek: Těch je opravdu hoodně. Hlavně společné cestování, párty a hraní her se všemi těmi skvělými lidmi. Taky pobyt v Laplandu, kde jsme krmili soby, učili se dovednosti, jak přežít v takové zimě, byli v Santově vesničce na polárním kruhu, akorát polární zář jsme neviděli, což mě moc mrzí…A hlavně 2 noci strávené na obrovitánské a luxusní lodi v rámci výletu Pirates of the Baltic sea. Celý Erasmus je nezapomenutelný zážitek sám o sobě.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Jeďte, nebudete toho litovat ani minutu! Já jsem se opravdu bála jak to tam těch 5 měsíců zvládnu a nakonec jsem brečela, když jsem odjížděla a klidně bych tam zůstala i déle.
Motto: Máš jen jeden život, tak ho žij a neboj se dělat nové věci!
LOTYŠSKO - Eliška Stoklásková - University of Latvia
Délka pobytu: 5 měsíců
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Počet předmětů byl přiměřený a dalo se vše zvládnout a stihnout. Některé předměty jsem zakončila již v listopadu. S profesory byla rychlá a jasná komunikace a celkově s univerzitou.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Nejdůležitější bylo odhodit stud a začít mluvit anglicky bez ostychu. Nemít strach z vlastních chyb. Úroveň angličtiny profesorů byla skvělá, i když některý profesor mluvil docela rychle a někdy jsem se v hodině ztratila. Vždy se ale vše dokomunikovalo a vyjasnila jsem si nejasnosti.
Zkušenosti s ubytováním: Byla jsem ubytovaná na bytě s dalšími zahraničními studenty na Erasmu. Jednalo se o Portugalku, Španělku, Francouzsku a moji kolegyňku z Česka. Bydlení bylo dost drahé, ale dá se vybrat určitě levněji. Člověk může zvolit koleje a různé domy pro studenty. Tady ale chybí hodně soukromí.
Finanční stránka výjezdu: Určitě bych ocenila větší budget při dalším výjezdu. Bez podpory rodičů bych s penězi nevystačila.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Měla jsem možnost se účastnit mnoho akcí pořádaných univerzitou. Navštívila jsem díky univerzitě Litvu a Estonsko. Také jsme si velice užili Halloweenskou párty a další akce.
Tipy: Dopředu si zjistit nějaké zajímavé místa, které navštívit a určitě si rozvrhnout finance.
Nezapomenutelný zážitek: Celý výjezd do zahraničí byl jeden nezapomenutelný zážitek. Nikdy na něj nezapomenu a nelituji! Užila jsem si ho maximálně.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Neváhej a běž do toho. Získáš mnoho zkušeností, osamostatnění a tolik zážitků, které ti nikdo nevezme.
Motto: „Cestování zabíjí předsudky, uzavřenost a úzkoprsost.“ (Mark Twain)
LOTYŠSKO - Tereza Tomanová - University of Latvia
Délka pobytu: 5 měsíců
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Na škole jsem měla zapsaných 5 předmětů, celkově 20 kreditů. Jeden z předmětů byl formou samostudia a zakončen esejí. Na zbylé 4 předměty jsem docházela do školy a zakončeny byly formou prezentací a projektů. Profesoři byli vstřícní a s jakýmkoli problémem se snažili pomoct a vyhovět. Vždy se s nimi dalo domluvit. Mé zapsané předměty se však trošku míjely se studovaným oborem.
Mnou zapsané předměty:
Teaching/learning methodology of EFL skills – zábavný předmět a možnost vyzkoušet si jak, se dá učit angličtina. Předmět byl zakončen vlastní výukovou hodinou pro ostatní studenty.
Foreign Language (English) I – profesorka byla velice příjemná a vždy nám laskavě vysvětlila cokoli bylo potřeba. Hodiny byly velice interaktivní a hodně jsme pracovali ve skupinách a vypracovávali projekty, stejně jako závěrečná zkouška.
History of modern psychology – předmět byl zakončen pouze esejí napsanou na téma, které mělo být v profesorem vymezeném období.
Introduction to Theatre, Cinema and Television Criticism – tento předmět byl mimo mnou studovaný obor, avšak měla jsem možnost vyzkoušet si něco nového a profesorka byla vstřícná a snažila se vždy pomoci, pokud jsem její zadání nepochopila. Při závěrečné zkoušce jsme museli napsat kritiku na film, který byl zrovna hrán v kině.
Alternative Pedagogic – předmět byl velice záživný a paní profesorka nám nedala důvod se nudit. Ukázala nám několik alternativních škol v Rize a v blízkém okolí. Navštívili jsme například Montessori školku, školu pro hluché děti, školu pro zrakově postižené děti a podobně. Také jsme pracovali na různých prezentacích a potom také tak předmět zakončili.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Před odjezdem na Erasmus byla má úroveň angličtiny B1. Momentálně po příjezdu z Erasmu se má úroveň zvýšila na B2. Ve škole nebyl s jazykem problém, vždy se dalo domluvit a dorozumět se.
Zkušenosti s ubytováním: Já jsem si našla ubytování na vlastní pěst díky facebookovým stránkám. Pět měsíců jsem tedy žila ve sdíleném bytě spolu s dalšími 4 děvčaty. Má spolubydlící byla spolužačka, se kterou jsme na Erasmus vyrazily. Další tři dívky pocházely z Francie, Portugalska a Španělska. Já se spolužačkou jsme obývaly jeden pokoj a ostatní dívky měly pokoj samostatně. Byt se nacházet zhruba 5 minut od samotného historického centra města a v dosahu veškerých potřebných služeb. Byl dostatečně velký, abychom se nijak nemačkaly a byl zde dostatek prostoru pro každého. Byt byl moderně vybavený s veškerým příslušenstvím a potřebnými spotřebiči a nábytkem.
Finanční stránka výjezdu: Měsíční stipendium činilo 330 euro. Za nájem jsem platila 210 euro na měsíc. Víceméně jsem si jídlo kupovala za vydělané peníze, jelikož jsem měla možnost práce na doma. Tvorba titulek k výukovým videím pro neslyšící od Slezské univerzity.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Univerzita měla bohaté nabídky výletů a akcí. Sama jsem se účastnila dvou poznávacích výletů do Estonska a Litvy. Navštěvovala jsem také akce pořádané školou v barech a diskotékách. I zde byly vytvořeny programy jako taneční karaoke nebo soutěž v pivním ping pongu. O akcích a výletech jsme byli dostatečně dopředu informováni, tak abychom si mohli zakoupit lístky.
Tipy: Určitě se nám lépe vyplatilo vařit si pro sebe doma, jídlo v restauracích bylo pro studenty poměrně drahé na každodenní stravování. Avšak najdete zde mnoho fast foodů anebo řetězec Lido, kde se najíte kvalitní domácí stravou za přijatelné peníze. V Rize je spousta míst, kam se dá vyrazit, avšak na celou dobu pobytu je město v podstatě malé. Tudíž jsme vyráželi i mimo centrum města na výlety. Je zde dobrá vlaková i autobusová doprava. Moře se nacházelo zhruba hodinu jízdy autobusem přímo z centra. O Vánocích jsou zde nádherné vánoční trhy, které stojí za to navštívit.
Nezapomenutelný zážitek: Pro mě byl nezapomenutelný zážitek prožití Vánoc v Rize s mou rodinou, která za mnou přijela. Na Štědrý den jsme navštívili Baltské moře, úžasné vánoční trhy s množstvím dobrého jídla a krásných výrobků a také proslulé tržiště, kde opravdu najdete vše, co hledáte, za skvělé ceny.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Určitě to stojí za to. Sama jsem se bála, jestli se budu umět domluvit a jak zvládnu školu. Ve škole vám se vším pomohou a zajistí. Pokud byste měli v plánu najít si jiné ubytování, než školské koleje doporučuji facebookovou stránku „Riga Apartments for Students“. Ačkoli mi školní stipendium na Erasmus nestačilo, jelikož jsem ho obětovala za pohodlí v krásném bytě, tak nelituji ani vlastních finančních prostředků. V Rize se nachází spousta nočního vyžití, tak i kus historie, které najdete v krásném centru města. Taktéž různé akce jak tvořené ESN group, tak i městem.
Motto: Přestaň se bát a vyraz, dokud můžeš!
NĚMECKO - Martin Spěváček - Coburg University of Applied Sciences and Arts
Délka pobytu: 5 měsíců
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Studium bylo náročnější než u nás; bylo nutné plnit mnoho úkolů na každou hodinu a samotné studium tak zabíralo daleko více času. Výuka probíhala odlišným způsobem; studenti byli neustále dotazováni a na hodinách museli plnit různé úkoly. Největší důraz se pak během výuky soustředil na samostatnou a pak především týmovou práci. Docházka byla zcela dobrovolná. Vyučující byli velice vstřícní a vždy měli ochotu pomoct. Každému studentovi se věnovali individuálně a podporovali jej v jeho rozvoji. Přístup vyučujících působil velmi profesionálně, avšak na můj vkus někdy možná až odtažitě. Všechny úkoly měly vždy svá pevná data odevzdání a pravidla pro vypracování, které byly veřejně dostupné. Proto bych také chtěl vyzdvihnout komunikaci, kdy student vždy věděl, co se bude dělat, jaká je struktura hodiny či kurzu, jaké bude zakončení a jaké požadavky.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Úroveň cizího jazyka byla velmi dobrá. Všichni vyučující i zaměstnanci školy uměli cizí jazyk na velmi vysoké úrovni, a proto bylo jednoduché se s nimi domluvit. Vždy studentovi dokázali napovědět, doptat se, či případně zopakovat jinými slovy.
Zkušenosti s ubytováním: Ubytování odpovídalo popisu, avšak čekal jsem novější prostory. Jinak jsem vždy našel, co jsem potřeboval. Na ubytování mi chyběly nějaké společné prostory. Studenti byli od sebe velmi izolovaní a neměli příliš možností poznávat jiné studenty.
Finanční stránka výjezdu: Stipendium pokrylo drtivou většinu mých výdajů spojených se studiem, ale i studentským životem.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Univerzitou byla zajištěna pouze jedna akce, což bylo škoda. Jedinou akcí bylo společné bruslení ve vedlejším městě, kde jsme měli příležitost se poznat i s trvalými zahraničními studenty.
Tipy: Sbliž se se stálými studenty, protože ti poví nejlépe, co a jak. Sportovní kurzy můžeš absolvovat i bez znalosti cizího jazyka a můžeš se tak setkat s místními lidmi. Nevyhýbej se nabízeným aktivitám – nejhorší je sedět doma.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Kdybych mohl jet znovu, tak bych jel.
Motto: Ach so (jo ták) – člověk má neustálé představy o tom, jak budou věci probíhat, obzvláště pak když už je milionkrát zažil doma, avšak jinde i každodenní věci, na které jsme zvyklí, mohou probíhat úplně odlišně.
PORTUGALSKO - Karolína Lančová - praktická stáž
Název instituce: Dimitra International
Délka pobytu: červenec–září 2022
Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Výběr stáže se mi povedl. Náplní práce byla tvorba různorodých článků – o politických svobodách, mezinárodních vztazích, o daňovém systému v EU a USA, o politických vztazích mezi Palestinou a Izraelem, o menšinách v Maďarsku a Rumunsku, o fungování několika vybraných neziskových organizací, o vědecké diplomacii apod. Do kanceláře v Lisabonu jsem chodila jen 1x týdně, zbytek týdne jsem pracovala z domu nebo z knihovny. Zadání jsem dostala vždy v pondělí a měla jsem čas do neděle ho zpracovat a poslat. Ke každému článku jsem obdržela zpětnou vazbu od supervizorky, která byla pozitivní.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Úroveň jazyka pro mne byla naprosto vyhovující. Bez problému jsem se domluvila na čemkoliv se supervizorkou a informace, které jsem vyhledávala, byly taky v mé úrovni jazyka.
Zkušenosti s ubytováním: Lisabon má velmi vysoké nájmy. Stáž jsem měla potvrzenou až koncem května, takže až v červnu jsem začala hledat byt, ale našla jsem studentskou organizaci, která zprostředkovává kontakty na pronajímatele. Tu jsem kontaktovala a našli mi byt podle mých požadavků. Byt byl skvělý, všichni mí spolubydlící taky byli v Lisabonu na stáži. Byt byl v centru a všechno na dosah. Jediné mínus byla málo vybavená kuchyň.
Finanční stránka výjezdu: Grant by dostačoval, kdyby organizace neměla poplatek za stáž (jednalo se o 160 eur). Předtím než mi dorazil grant, jsem si z vlastní finanční rezervy zaplatila letenky a první měsíc ubytování. Co se týče cen potravin, byly vyšší než v Česku. Slevy pro studenty v Portugalsku na turistických místech platí do 25 let, ale například městská hromadná doprava platila jen do 23 let.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: ESN během léta nefungovala. Ale na facebooku jsem se přidala do skupin Erasmus studentů v Lisabonu a založila z vlastní iniciativy WhatsApp skupinu lidí, co přijeli do Lisabonu na stáž během léta.
Tipy: Portugalsko je země s bohatou historií, rozmanitou přírodou, vynikající kuchyní a bohatou nabídkou služeb. Na hromadnou dopravu se dá spolehnout a Portugalsko se dá procestovat bez auta. Lisabon je na velkých kopcích, takže kolo je zbytečné. Během léta v Lisabonu je opravdu velké teplo. Portugalci jsou opravdu pohodoví lidé a jsou velmi přívětiví k turistům.
Nezapomenutelný zážitek: Mám dva. První, zkusila jsem surf poprvé v životě s Portugalci, byly to skvělé 3 hodiny. Instruktoři byli skvělí, velmi pozitivní a snažili se, ať si to užíváme nejvíc, co to jde. Druhý, kupovala jsem si zeleninu na trhu, kde samozřejmě nemluvili anglicky a vstřícná paní mi na ruku napsala ceny zeleniny, co jsem si chtěla koupit.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Jeďte. I když už mám za sebou studijní pobyt Erasmus, bála jsem se, do čeho jdu. Když mi došel dopis o přijetí na stáž, trochu jsem se lekla, co všechno mám dělat následující dva měsíce. Nakonec vše bylo naprosto v pořádku. A pracovní zkušenost ze zahraničí je k nezaplacení.
Motto: Štěstí si za peníze koupit nemůžeš, ale letenku ano.
SLOVENSKO - Marie Tešlová - Matej Bél University in Banská Bystrica
Délka pobytu: 6 měsíců
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Studium jsem si velmi užila. Profesoři i jiní pracovníci školy byli velmi ochotní, vstřícní a snažili se nám se vším pomoci. Co se zkouškových termínů týče, tak se nám snažili vyučující vyjít vstříc. Obsah zkoušek vždy odpovídal probíranému učivu. Výuka samotná probíhala klasicky tak, jak jsme byly z domácké univerzity zvyklé.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Jelikož výuka probíhala ve slovenském jazyce, nepředstavovalo to pro nás žádný problém. I když se třeba našlo nějaké slovíčko, kterému jsme nerozuměly, mohly jsme se kdykoliv kohokoliv zeptat a dotyčný nám ochotně tento pojem vysvětlil. Co se angličtiny týče, tak tu jsme procvičovaly v rámci předmětu anglického jazyka, který jsme si v semestru zapsaly. Dále pak i ve Študentském domově 3 Univerzity Mateja Bela, kde jsme byly ubytované.
Zkušenosti s ubytováním: Jak už bylo výše zmíněno, byly jsme ubytované ve Študentském domově 3. Na pokoji jsem byla s mou spolužačkou a dvěma dalšími dívkami. Z toho byla jedna prezenční studentka univerzity, a další byla česká studentka, která zde byla také na pobytu, avšak z úplně jiné školy. Na celý pokoj byla jedna koupelna a jeden záchod. Neměly jsme se střídáním žádný větší problém, stačilo se vždy domluvit. Na patře se nacházely takto 4 pokoje a ty měly společnou kuchyň, která byla zařízena skromně, ale úplně to stačilo. Byl zde sporák a lednička, ve které měl každý pokoj svou přihrádku.
Finanční stránka výjezdu: Finanční obnos, který jsme dostaly na náš výjezd byl dostačující.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Určitě jsme nějaké možnosti výletu a podobné akce mohly absolvovat, avšak z mé strany jsem tuto možnost nevyužila.
Tipy: Nebát se nových věcí. Ať už pojedete o stát vedle anebo vyrazíte dál, nebojte se této příležitosti využít.
Nezapomenutelný zážitek: Těch bylo opravdu spoustu. Ty si však nechám pro sebe a Vás nabádám k tomu, abyste si vytvořili své vlastní a na Erasmus s úsměvem na tváři vzpomínali.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: NEBOJTE SE TOHO! Zkušenosti navíc, plno zážitků a nových přátel nikdy nebudete litovat.
Motto: „Nebojte se selhání. Strachujte se o tu šanci, která Vám uteče, když to nezkusíte.“ – Jack Canfield
SLOVENSKO - Sára Bolacká - Matej Bél University in Banská Bystrica
Délka pobytu: 6 měsíců
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Naprostá spokojenost. Profesoři byli velmi milí, vždy nám vyšli vstříc. Co se týče výuky, byla organizována tak, aby se každý student aktivně zapojoval (např. na konci každé přednášky či semináře jsme dostali krátký úkol, který jsme do další hodiny splnili a pak jej prezentovali). Zkoušky probíhaly takovým způsobem, že jsme během semestru napsali např. 3 testy, vždy na určitou část učiva a na konci semestru shrnutí. Tento způsob byl pro nás všechny vyhovující, jelikož jsme se nemuseli učit velké množství učiva najednou. Nebylo to tak u všech předmětů, ale u většiny ano. Celkově univerzitu hodnotím velmi pozitivně. Super zkušenost.
Finanční stránka výjezdu: Částka, kterou jsem před výjezdem obdržela byla dostačující. Já osobně jsem s financemi vyšla velmi dobře.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Univerzita se o Erasmus studenty starala jako o „své“. O všech akcích a podobných událostech nás informovala buďto studentka, která pomáhala Erasmus studentům nebo nám univerzita dávala vědět formou plakátů vylepených po kolejích nebo na facebookové skupině, která byla založená právě pro studenty Erasmu.
Nezapomenutelný zážitek: Jelikož jsem na Erasmus nejela sama, ale s dalšími třemi holkami z naší univerzity, tak už jen to byl nezapomenutelný zážitek. Chodily jsme na různé procházky, výlety, často jsme si užívaly filmové večery, seznámily se s novými přáteli a také jsme poznaly noční život, který si užívali opravdu všichni Erasmus studenti :-D
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Kdy jindy, když ne teď? Pokud můžete, tak jeďte! Udělejte ten krok a věřte, že nebudete litovat. Užijte si studentský život naplno. Poznáte nové přátele, kulturu a budete mít tolik vzpomínek a zážitků, které vám už nikdo nevezme. A za to to opravdu stojí!
SLOVENSKO - Tereza Pražáková - Matej Bél University in Banská Bystrica
Délka pobytu: 6 měsíců
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Vnímala jsem podobný systém výuky jako v České republice. Měla jsem zapsaných 7 předmětů, které mi byly následně uznány na naší fakultě. Plus jsem navíc získala 10 kreditů za výjezd. Výuka byla složená z přednášek a seminářů. Během semestru jsme psali průběžné testy. Hodnocení probíhalo formou udělování bodů. Maximum bylo 100 bodů, z toho 50 bodů za seminární práci a 50 bodů za písemnou zkoušku. Univerzitní profesoři byli vstřícní.
Zkušenosti s ubytováním: Byla jsem ubytovaná na studentských kolejích, které stály 1 500 Kč na měsíc. Bydlela jsem se dvěma spolubydlícími v jedné buňce, která se skládala ze dvou pokojů a koupelny. Na patře jsme měli společnou kuchyň.
Finanční stránka výjezdu: Stipendium stačilo na uhrazení všech potřeb. Jednalo se o 40 000 Kč.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Měli jsme k dispozici buddyho, který nám v případě potřeby pomohl. Univerzita pořádala různé akce, ale já jsem se jich neúčastnila.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Doporučuji výjezd spíše do vzdálenější destinace, kde jste nuceni hovořit v cizím jazyce, čímž se zdokonalujete. Na druhou stranu Slovensko je dostupnější a nabídne Vám také nové zkušenosti.
Motto: Stoprocentně doporučuji!
SLOVENSKO - Aneta Zubalová - praktická stáž
Název instituce: Okresní úřad Bratislava
Délka pobytu: 2 měsíce
Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Pracovníci úřadu byli pro svou práci opravdu zapáleni, největší spolupráce probíhala se zaměstnankyní úřadu, která byla člověk na svém místě, a to vše zpříjemňovalo, zprostředkovala nám setkání se svým kolegyněmi i z jiných institucí, na které nás doprovázela, byla velmi ochotná, věnovala nám i svůj volný čas. Jsme v kontaktu a určitě se ještě uvidíme. První polovinu stáže jsme pracovali na výzkumu pro Ministerstvo vnitra Slovensko o prevenci kriminality mládeže – zpracování dotazníků, které vyplňovali žáci škol v BA, vyhodnocování a prezentace dat. Druhou polovinu jsme pracovaly v archivu úřadu na živnostenském odboru, kde jsme měly za úkol prověřovat povolení osob k pobytu a následnému podnikání. Okresní úřad se nám snažil zajistit vhodnou a zajímavou práci, na které jsme mohly pracovat samostatně a dostaly jsme důvěru pracovníků.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Tím, že je slovenština velmi podobná češtině jsme neměli žádnou jazykovou bariéru a rozuměli si.
Zkušenosti s ubytováním: Bydlely jsme na soukromých studentských kolejích, jejích úroveň byla mnohem lepší než jaká je na státní kolejích. Pořád to ale není doma, a je nutné počítat s tím, že to nebude komfortní.
Finanční stránka výjezdu: S financemi, které jsme od univerzity dostaly, nebyly dostačující na 2 měsíce života v zemi, kde mají euro a vše je dražší než v ČR. Je nutné mít finanční rezervu a počítat s tím, že vše stojí více.
Nezapomenutelný zážitek: Velký dojem na mě udělali pracovníci úřadu, jednali s námi jako se sobě rovnými. Tím, že pracovní stáž byla realizovaná v letních měsících celý pobyt je pro mě nezapomenutelný a přinesl mi mnoho krásných chvil. Nezapomenutelný je pro mě určitě západ slunce nad bratislavských hradem.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Jeďte kamkoliv, využijte i tu nejmenší příležitost! á jsem se v Bratislavě ocitla vlastně úplnou náhodou a zatím nebyl den, kdy bych si nevzpomněla na krásnou Bratislavu a na lidi, kteří mi přišli do cesty, v myšlenkách jsem stále tam.
Motto: V nouzi poznáš přítele. (Doslova)
SLOVENSKO - Pavol Harminc - praktická stáž
Název instituce: Stredná spojená škola Pavla Sabadoša internátna
Délka pobytu: 2 mesiace
Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Skúsenosti, to je to čo si najviac cením na tejto stáži. Je ich nesmierne veľa. Pripájam hodnotenie supervizora: "Študent naplnil všetky očakávania a nároky, ktoré boli určené vrámci výkonu odbornej stáže. Získal odborné kompetencie v obore, využiteľné v ďalšom štúdiu a v profesnom uplatnení. Svojim pôsobením v prijímajúcich inštitúciách bol prínosom po vedomostnej, technickej aj osobnostnej stránke."
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Nakoľko som pôvodom zo Slovenska, nestretol som sa počas mojej stáže so žiadnou jazykovou bariérou. Pôsobil som na východe republiky, čo bolo veľmi počuť na spisovnosti jazyka ale napriek tomu sme sa so žiakmi vždy dohodli.
Zkušenosti s ubytováním: Ubytovanie som mal vopred dohodnuté, takže žiadne nepríjemné prekvapenie neprišlo, všetko dopadlo ako sme sa dohodli. Určite pre autentický zážitok zo stáže doporučujem ubytovanie v rodine/AirBnb/hostely alebo niekde, kde budete v nepretržitom kontakte s lokálnymi obyvateľmi.
Finanční stránka výjezdu: Finančné prostriedky poskytnuté univerzitou, potažmo EÚ, boli študentské. Myslím, že rozhodnúť o primeranosti príspevku nespadá pod moje kompetencie. Pre mňa boli finančné prostriedky postačujúce, rozvrhol som to tak, aby som z nich vyšiel.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: V rámci ESN nemám prehľad, viem že sa konala beseda so študentmi.
Nezapomenutelný zážitek: Zážitkov je nesmierne veľa, nikdy však nezabudnem ako na druhý deň pôsobenia v MŠ mi otvoril chlapec z nepočujúcej rodiny a vysvetľoval svojmu ockovi že ma pozná že som kamarát.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Určite je to príležitosť ktorá sa Vám nikdy viac nenaskytne a treba ju využiť.
Motto: "Life begins, where fear ends." Osho Bhagwam Shree Rajneesh
SLOVINSKO - Vanessa Velartová - University of Ljubljana
Délka pobytu: 1. 10. 2021 – 11. 2. 2022
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Studium v Lublani bylo poměrně náročnější než na co jsem zvyklá v Opavě. Studenti zde během semestru dostávají několik semestrálních úkolů ke zpracování, o kterých se následně vedou diskuze na dalších hodinách. Vyžaduje se pravidelná docházka a aktivita studentů.
Komunikace a spolupráce s univerzitními profesory byla naprosto bezproblémová. Profesoři, jejichž předmětů jsem se účastnila byli velmi příjemní, nápomocní při řešení semestrálních prací, případně jiných školních záležitostí.
Výuka probíhala často ve formě seminářů. Přednášky byly také nedílnou součástí předmětů, nicméně i při přednášce profesoři dbají na diskuzi a kladou otázky. Věnují dostatek prostoru i pro dotazy studentů, ale zajímají se i o dění v zemích výměnných studentů.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Komunikace v anglickém jazyce na úrovni B2 je dobrým základem pro komunikaci s lidmi, ale ke studiu odborných informací mi to nestačilo. Zpočátku semestru jsem profesorům příliš nerozuměla, ale po pěti měsících jsem si na systém výuky i přednášení profesorů zvykla a zlepšila se v angličtině minimálně v poslechu.
Zkušenosti s ubytováním: Ubytování jsem našla přes aplikaci Airbnb, byl to klidný dům s několika byty. Byt byl 3+1, takže jsem jej sdílela se dalšími studenty Erasmu. Byl plně zařízený a v ideální lokalitě – pár minut od domu se nachází tři fakulty včetně fakulty sociálních věd, kde jsem chodila já. Do centra Lublaně je to pár minut autobusem, který jezdí pravidelně ze zastávky vedle domu.
Finanční stránka výjezdu: Ubytování a služby ve Slovinsku jsou poměrně drahou záležitostí, naopak ceny potravin jsou podobné cenám v České republice. Studenti mají velké slevy na stravování ve vybraných restauracích po celém Slovinsku. Záleží na konkrétních potřebách a výdajích osoby, nicméně bych neodjela bez vlastní finanční rezervy.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Programu ESN jsem se příliš neúčastnila. Pořádají akce pro velké množství lidí, většinou se účastnili všichni studenti Erasmu. Ale z doslechu jsou to velmi povedené akce různých aktivit a návštěv zajímavých míst jak ve Slovinsku, tak i v okolních zemích. Podobně jako já, i mnoho dalších studentů plánovalo vlastní výlety s menší skupinou přátel.
Tipy: Ideální čas na výlety po Slovinsku je víkend, kdy platí 75 % sleva na jízdné. Lístek do MHD nelze koupit u řidiče, je třeba si na autobusové pobočce pořídit kartu, která se nabíjí v automatech na zastávkách. Ubytování je vždy dobré shánět s předstihem, ale pro Lublaň to platí dvojnásobně. Koleje jsou téměř hned obsazené, což platí i pro byty, které nejsou levné a jeden byt obvykle sdílí hodně lidí. Někteří dokonce celý pobyt strávili v hostelu. Slovinci jsou velmi vstřícní k cizincům a oceňují, když se snaží mluvit jejich jazykem, ale také umí dobře anglicky a rádi poradí, s čím je potřeba.
Nezapomenutelný zážitek: Nezapomenutelnými zážitky bych nazvala všechna nová přátelství a výlety v rámci Slovinska a sousedních zemí. Jedním z nejzajímavějších byl zážitek z výletu do Itálie, konkrétně do Verony a do Benátek, který jsem si naplánovala na Nový rok. Když jsem se ubytovala v hostelu, zjistila jsem, že budu sdílet pokoj s dalšími pěti lidmi, kteří v tu dobu byli mimo hostel. Když se vrátili, byli naprosto vyděšení, proč jsem v jejich v pokoji a jak jsem se tam dostala. Byla to skupinka Čechů a Poláků a všichni byli velmi milí, takže nakonec jsme společně a neplánovaně strávili příchod Nového roku v krásných Benátkách.
Zajímavé byly také Vánoce, které jsem zde strávila s dalšími studenty Erasmu z Polska, Řecka a Mexika. Všichni jsme připravili vánoční pokrmy a činnosti, které jsou pro naši zemi typické a společně si užili štědrý večer.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Studentům, kteří o výjezdu uvažují i těm, kteří o tom neuvažují bych vzkázala, že je to velká zkušenost a skvělý zážitek, který by si během studijních let měl zažít každý. Přestože jsem krátce po příjezdu zvažovala návrat domů, protože studium v cizím jazyce a v cizí zemi je mnohem obtížnější než studium, na které jsem zvyklá, jsem ráda, že jsem zde zůstala a vyzkoušela si pobyt v zahraničí na dobu delší než pár týdnů v rámci dovolené. Především studenti, kteří mají rádi cestování a poznávání nových kultur a lidí, by neměli vůbec váhat vyjet!
Motto: Kdo nic nezkusí, nic nezažije!
SLOVINSKO - Karolína Lančová - University of Ljubljana
Délka pobytu: září 2019–červenec 2020
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Studium mi vyhovovalo. Přednášky, ve srovnání s Opavskými, byly podstatně delší, profesoři byli velmi vstřícní, otevření, kdykoliv jsme je mohli oslovit s problémem. Během pandemie se jejich přístup nezměnil. Přednášky i v online prostoru neztratily svou kvalitu. Zkoušky probíhaly dvěma způsoby – otázka: napište vše, co víte o daném problému nebo napište svůj názor na tuto problematiku. Fakulta měla vše potřebné k studijnímu životu – restauraci a kavárnu v prostoru fakulty.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Profesoři věděli, že jsme Erasmus studenti, mluvili srozumitelně, poznatky často shrnovali a ptali se, zda všemu rozumíme.
Zkušenosti s ubytováním: První půl rok jsem bydlela na koleji. Výborná zkušenost pro seznámení se spoustou dalších Erasmus studentů. Negativní bylo, že jsem to měla daleko do školy a velmi pomalý internet. Ale zároveň koleje byly ve skvělé části města, park za rohem, centrum také. Druhý půlrok jsem chtěla najít byt poblíž fakulty. Nakonec jsem našla na druhý pokus. Nebylo to špatné, blíž to bylo, levnější o něco málo taky, akorát se spolubydlícími jsem si úplně nesedla.
Finanční stránka výjezdu: Ocenila bych možná o něco vyšší grant, nájem v Lublani je velmi vysoký.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: ESN Ljubljana fungovala naprosto perfektně. Na začátku semestru bylo plno akcí, ať poznáme město i ostatní studenty. Pořádali i skvěle zorganizované výlety po Slovinsku. Fakulta pořádala taky seznamovací akce.
Tipy: Obrňte se trpělivostí, když si budete vyřizovat povolení k pobytu. Celý proces musíte protrpět osobně, žádná část nejde vyřídit online. Doporučuji koupit kolo z druhé ruky, vyjde to levněji než autobus a rychleji se všude dostanete. Cyklostezky jsou po celém městě a pokud někde nejsou, řidiči berou ohled.
Nezapomenutelný zážitek: Měla jsem zbývající týden před odjezdem domů a hledala jsem, čím to zakončit. Jela jsem k ikonickému jezeru Bled na Zipline, tam jsem se projela několik metrů nad zemí a z výšky jsem viděla krásné hory Slovinska.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Nepřemýšlejte moc dlouho a jeďte. Měla jsem obavy snad ze všeho, ale stále z této zkušenosti těžím. Jestli si chcete zkusit, jaké je to bydlet s někým jiným než rodiči, naučit se být zodpovědní, tak tohle je cesta. Zároveň máte stále podporu vaší dočasné fakulty v cizí zemi i Slezské univerzity.
Motto: Skoč. Křídla roztáhneš později.
ŠPANĚLSKO - Anna Andronikidu - University of Valencia
Délka pobytu: 1 semestr
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Vyučující a ostatní personál univerzity vždy vstřícní a nápomocní. Jediný zádrhel nastával, když jsem se opravdu nedokázala v některých situacích vyjádřit jinak než anglicky a opravdu nikdo mi nerozuměl, a to i z řad spolužáků.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Vnímám výrazné zlepšení, co se týká klasické španělštiny. Naproti tomu valencijsky jsem se moc nenaučila. Ve škole s tím však nebyl problém, i ve smíšených bilingválních skupinách se mi vyučující přizpůsobovali.
Zkušenosti s ubytováním: Ubytování jsem našla na web. stránkách www.Spotahome.com, kde jsem si vybrala pokoj ve sdíleném bytě. S tímto serverem nebyl nikdy problém, protože v podstatě funguje jen jako zprostředkovatel. Avšak s nájemní agenturou, ke které jsem se skrze tento server dostala, občasně problémy byly, a to hlavně z hlediska komunikace a zprostředkování důležitých informací. Tato agentura se nazývá MeGustaValencia a opravdu výrazně nedoporučuji. Pokoj nebyl úplně přesně podle mých představ, často jsem musela řešit různé problémy jako např. ucpaný dřez, umyvadlo, plíseň v prostorách koupelny, pokažený zámek bytových dveří, nedostatečné vybavení kuchyně aj. Přístup agentury k těmto problémům byl podle mého názoru opravdu laxní a častokrát jsme na tzv. „technika“ čekali i déle než 3 týdny. I co se týká vrácení kauce a ukončení smlouvy s touto agenturou jsou stále resty, z tohoto hlediska opravdu nepříjemná zkušenost. Naproti tomu byl byt ve velmi dobré lokaci, v podstatě v úplném centru studentského života, jen pár minut pěšky od campusu univerzity.
Finanční stránka výjezdu: Pokud si chce člověk opravdu užít se vším všudy, co se týká výletů, nočního života apod., je třeba si našetřit dostatek peněz na toto běžné užívání. Pokud je měsíční stipendium 600€, doporučuji najít si ubytování max. do 320€ včetně služeb.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Ve Valencii je hned několik „Erasmus agentur“, které zajišťují různé výlety po oblasti Comunidad Valenciana, studentské večery, studentské slevy (většinou spíše v barech a některých bistrech, restauracích).
Doporučuji např.:
Tipy: Doporučuji najít si na WhatsAppu skupiny, ve kterých figurují koordinátoři zmíněných Erasmus agentur, kde informují o různých akcích, které se budou konat. Ve skupině se často organizují i soukromé večírky, je možno seznámit se se studenty z různých zemí. Dále doporučuji vyřídit si Erasmus Life studentskou kartu za drobný poplatek, díky které máte potom výhodné slevy na různé výlety právě s nimi, nebo na vstupy do mnohých zajímavých míst, nebo i třeba slevy na drinky v některých barech. Oblíbeným studentským barem je Natura DUB, který se nachází kousek od Avignuda Blasco Ibanez. Velmi zajímavou zkušeností je festival Las Fallas. Co se týká Valencie jako takové, moc doporučuji Ciudad de Les Artes y Ciencias, včetně Oceanograficu (Erasmus life sleva 19€, každá neděle), dále historické centrum, ve kterém se dá taky najít spoustu malých tapas barů. Určitě doporučuji projít si univerzitní botanickou zahradu. Další zajímavým zážitkem je centrální tržnice v centru města Mercat Central. Co se týká výletů v okolí Valencie doporučuji hlavně: Alicante, Laguna Rosa Torrevieja, Guadalest, Altea, Alboraya, Chulilla, Benitatxell (nejkrásnější pláže Costa Blanca – např. Calla de Moraig, ke které vede skvělý hike), jezero Albufera, Montanejos. Většina studentů využívá k seznamování Tinder, jen je třeba uvést, že hledáte kamarády. Já si takto našla skvělou partu.
Nezapomenutelný zážitek: Západ slunce u jezera Albufera, 4 dny v Barceloně v předvánočním období.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Nebojte se chodit na zmíněné akce a výlety sami, seznámíte se všude.
Motto: "It's not that life is short, it's that you waste a lot of it."
ŠPANĚLSKO - Michaela Kančiová - University of Valencia
Délka pobytu: 4 měsíce a 20 dnů
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Na univerzitě jsme měli pouze jeden předmět, a to Nutrition and Dietetics, kterou jsme měli zapsanou jenom ze zvědavosti kvůli univerzitě. Profesorka neuměla anglicky, ale byla milá a snažila se nám chod přednášek vysvětlit. Test jsme nakonec nepsali, jelikož naše jazyková znalost není tak vysoká. Jinak jsme absolvovali praxi v nemocnici, která byla velmi přínosná. Já byla na oddělení Interním.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Svoji španělštinu bych hodnotila jako velmi zlepšenou v porovnání s příjezdem.
Zkušenosti s ubytováním: Naše ubytování jsme si našli na Housingeverywhere.com. Byt se skládal ze třech pokojů, obývacího pokoje, kuchyně koupelny a velké terasy. Byt se nacházel cca 15 minut metrem od centra, takže jsme měli svůj klid. Měli jsme jednoho spolubydlícího z Francie, byli jsme hned skvělý kámoši a pobyt s ním jsme si užili.
Finanční stránka výjezdu: Hodnotila bych jako velmi dobrou, dostali jsme 600 euro na měsíc.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Nezúčastnily jsme se.
Tipy: Výlet do vedlejších míst (Barcelona, Alicante,..), Oceanografic, Festival Las Fallas
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Není nad čím zvažovat, každý si musí vystoupit ze své komfortní zóny a prožit něco nezapomenutelného. Tohle je zážitek, na který jen tak nezapomenete a dá Vám to nové poznatky do života.
Motto: „Život začíná tam, kde končí vaše komfortní zóna.“ - Neale Donald Walsch
ŠPANĚLSKO - Lucie Smijová - University of Valencia
Délka pobytu: 4 měsíce a 20 dnů
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Absolvovala jsem praxi v nemocnici v rozsahu 400 hodin, mohu jedině doporučit, skvělá zkušenost.
Teoretický předmět Nutrition and Dietetics jsme měly zapsán spíše ze zvědavosti, abychom se alespoň koukly na jejich univerzitní prostředí. Předmět byl vyučován ve španělštině, paní profesorka trvala na napsání testu, namísto například napsání seminární práce v angličtině. Absolvovaly jsme tak několik teoretických hodin, testu jsme se neúčastnily.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Cítím zlepšení své španělštiny podstatně oproti úrovni, jakou jsem měla před příjezdem. Úroveň Španělů mluvit cizím jazykem (anglicky) je však nevalná.
Zkušenosti s ubytováním: Byt zařízen přes Housinganywhere.com, byli jsme první nájemníci, 250 euro za můj pokoj + účty okolo 50 euro za měsíc. Na tři měsíce jsme bydlely se spolubydlícím z Francie. Byt menší, nový, pěkný, v přízemí s venkovním posezením. Jediná nevýhoda byla, že byl dál od centra, na druhou stranu, v klidné části. Další výhoda byla, že když k nám někdo přijel na návštěvu z Česka, tak jsme měly povolené hosty, takže mohli zůstat u nás.
Finanční stránka výjezdu: Finanční stipendium dostačující k zajištění základních potřeb studentského života.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Nezúčastněno.
Tipy: Před odjezdem se naučit, co nejvíce španělštiny, zapsat se do kurzů Španělštiny v Centre d´ldiomes. Pokud jedete na letní semestr, přibalte si betakaroten.
Nezapomenutelný zážitek: výlet do Barcelony, návštěva Oceanografica a hned v prvním týdnu zabouchnuté klíče.
Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: JEĎTE!!
Motto: „Nepohodlí je pouze nedoceněné dobrodružství.“ – Gilbert Keith Chesterton
ŠPANĚLSKO - Magdaléna Lukšová - University of Valencia
Délka pobytu: 5 měsíců
Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Vycestovala jsem do španělské Valencie, kde jsem měla praxe na menší klinice. Praxe zde probíhaly na různých ambulancích v rámci kliniky. Práce byla pestrá, vyzkoušela jsem si tu více věcí, než bych v Česku na praxi mohla. Mentor naší praxe byl velice příjemný a kamarádský, i přes jazykovou bariéru nám vysvětloval postupy.
Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Chodila jsem na kurzy španělštiny do jazykové školy. Moc španělských občanů zde angličtinu nevyužívá, ze začátku jsme měli problém například ve veřejné dopravě a obchodech. Ve škole a na praxi už to s úrovní angličtiny bylo lepší a dalo se dobře domluvit. Při vysvětlování nějakých odborných činností nebyl problém použít překladač.
Zkušenosti s ubytováním: Zkušenosti s ubytováním nemám moc dobré. Byli jsme okradeni majitelem bytu, kdy do posledního dne příjezdu s námi komunikoval a jak jsme přijeli do Valencie, tak přestal. Náš příjezd byl docela komplikovaný, ale vše pak dopadlo dobře. Doporučuji nehledat ubytování přes FB a WhatsApp skupiny (setkala jsem se s mnoha lidmi, co měli stejný problém jako já). Ideální je, si koupit na první týden ubytování přes Booking a v tom týdnu chodit osobně na prohlídky bytů. Tak jsme to po příjezdu udělali, a nakonec jsme měli na výběr ze 3-4 bytů.
Finanční stránka výjezdu: Stipendium činilo na 1 měsíc 600 euro – za pokoj jsem platila 300 euro (ale byli jsme v 5 lidech na jednom bytě a pokoj jsme měla se spolubydlící). Jinak jsou nájmy i mnohem vyšší. Finanční stránka byla tedy ideální.
Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: