CHORVATSKO - Ondřej Chalupa - Daruvar, praktická stáž          


Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar  

Délka pobytu:  67 dní

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Na této stáži jsem získal spoustu zkušeností, které se mi budou v budoucnu hodit. Naučil jsem se, jak pracovat s dětmi. Naučil jsem se zde i více samostatnosti a jak vycházet s penězi. Dále jak pracovat v kolektivu a kladl důraz na výuku a důslednost u dětí. Paní učitelka v mé třídě byla se mnou velice spokojená. Pomáhal jsem ji s problémovým žákem a bylo mi sděleno. že jsem u něho udělal kus práce a je škoda, že se už vracíme do Česka, mohl bych tam prý zůstat cely rok a další spolupráci je velmi nakloněna.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Zde jsem používal nejvíce češtinu, neboť se jedná o školu s výukou v českém jazyce. Dále jsem také se naučil spoustu chorvatských slovíček i věty, abych mohl komunikovat s některými žáky. A v neposlední řadě jsem se někde musel domluvit i anglicky, což mi nedělalo vůbec problém.

Zkušenosti s ubytováním: V Daruvaru je spoustu krásných míst na ubytování, ale my, jako i minulí studenti, jsme si vybrali ubytováni u místní známé paní, a to Apartmán Barbara. Bylo to to nejlepší, co jsme si mohli vybrat, paní nám prala 2x týdně, skoro každý víkend jsme se viděli. Zvali nás na obědy a potom my je na oplátku také. Měli jsme sice vlastní auto, ale pan domácí Ivan, vždy když jsme potřebovali, tak nás vzal svým autem. Byl tak hodný, že nás vzal i k doktorovi, když jsme byli nemocní. 

Finanční stránka výjezdu: Po finanční stránce se to celkem dalo zvládnout, sice si myslím, že více peněz by bylo lepší, ale to už má každý o prioritách. Za ubytování jsme platili 300€ na měsíc. Dostali jsme 1407€ na dva měsíce a 8 dní. Takže dá se to určitě zvládnout. A je určitě dobré zvážit jízdu svým autem, pokud máte možnost.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Díky této návštěvě jsme měli možnost navštívit spoustu krásných míst. Hned první týden jsme se autobusem s dětmi vydali do vzdálenějšího města Garešnica kde jsme v přírodním centru Natura 2000 dozvěděli mnoho o místním životě v přilehlých rybnících. Pote jsme se znova autobusem vydali přímo k těmto rybníkům, kde nám paní průvodkyně zapůjčila dalekohledy a mohli jsme sledovat ptactvo. Další výlet jsme podnikly do Záhřebu na knižní veletrh. Po veletrhu jsme si mohli projít Záhřeb a na večer jsme šli do divadla. Ve škole se také konal Den chleba a všichni něco upekli, a to i my a donesli jsme všem ochutnat do školy. 

Tipy: Pokud máte možnost určitě si vezměte i nějaké své peníze. Je dobré si dopředu už rozměnit peníze a vzít si s sebou hotovost v Eurech. Budete psát i deník, tak je dobré každý den si napsat aspoň trochu, ať toho není pak moc. Připravit se na to, že jste tady sami za sebe, abyste ukázali svoji samostatnost. Jak už jsem psal, tak je lepší to auto, když se budete chtít podívat po okolí a do různých zámků a hradů. 

Nezapomenutelný zážitek: Náš nezapomenutelný zážitek byl ten, když jsme jeli se všemi učitelkami v pátek po vyučováni do Záhřebu. Jeli jsme tam z důvodu knižního veletrhu. Bylo tam spoustu krásných knih, vinylových desek, herní předměty a vše okolo toho. Po veletrhu jsme měli volný čas a mohli si projít Záhřeb a na večer jsme navštívili divadlo a přijeli jsme zpět do Daruvaru v 01:00 ráno.

Další takový krásný zážitek byl, když se ve škole konal Den Chleba, každý žák musel v ten den přinést něco upečeného z těsta a pak přišel do školy pan farář a všem požehnal.

Náš nejlepší zážitek byl ten, kdy jsme se přes volno vydali na dvě noci do Rijeky k moří a užili si posledního teplého sluníčka a moře.

Po dobu dvou dnů jsme si domluvili s místní paní učitelkou, která už je v důchodu, že si projdeme místní zámek a celý Daruvar. Paní se moc hezky poslouchala a řekla nám úplně vše, co věděla a za tuhle zkušenost jsem velice rád. 

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Určitě to zkuste, kdy jindy se vám naskytne možnost jet na delší dobu do zahraničí a zažít něco jiného. Pak budete mít práci a možná i děti a na to už čas pak nebude. Takže pokud máte chuť, tak jeďte, nic tím nezkazíte. 

Jeďte určitě s někým, s kým se znáte už delší dobu, ne s člověkem, kterého poznáte až tam. Nemuseli byste dobře vycházet a pobyt by byl pro vás oba nepříjemný. 

Motto: Když se chce, všechno jde. Mně se teda moc chtělo a šlo to.


 


CHORVATSKO - Karolína Heriánová - Daruvar, praktická stáž          


Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar  

Délka pobytu:  67 dní

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Zde jsem nabrala mnoho nových zkušeností a určitě je v budoucím zaměstnání využiji. Určitě tato cesta pro mě byla přínosem, protože jsem měla možnost si i sama vyzkoušet učit a zvládnout tak celou třídu. Pomáhala jsem dětem s češtinou, když nevěděly, co se třeba jak píše nebo jak řekne. Děti mě mezi sebe přijaly opravdu rychle, takže jsem se zde cítila dobře, vytvořili jsme si mezi sebou přátelské prostředí.

Paní učitelka byla s mou prací spokojená a říkala, že kdybych mohla zůstat déle byla by moc ráda, protože jsem nejen pro ni, ale i pro celou třídu byla velkým přínosem tím, že mluvím česky a děti slyšely rodilého mluvčího.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Co se týče jazykové bariéry, tak nebyl problém, protože všechny děti rozumí česky, pokud ne tak si navzájem pomůžou. Celkově v Daruvaru je na každém kroku slyšet čeština, takže není problém se zde domluvit. Potřeba znalosti chorvatštiny není potřeba.

Zkušenosti s ubytováním: S ubytováním jsem měli opravdu štěstí, lepši ubytovatelé jsme si přát nemohli. Barbara a Ivan jsou moc přátelští a nápomocní. S ničím jsme neměli problém. Určitě chci toto ubytování doporučit i případným budoucím studentům, kteří by sem chtěli jet. Oba mluví plynule česky, takže taky žádná jazyková bariéra.

Finanční stránka výjezdu: Co se týče peněz tak si myslím, že je to dostačující částka na 2 měsíce. Pokud se ubytování nepodraží, tak peníze vystačí.  Ale pokud je někdo zvyklí trochu víc utrácet, je lepší si vzít s sebou i peníze navíc.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Se školou jsme měli možnost vyjet na několik výletů. Byli jsme s dětmi v nedaleké Garešnici v přírodně-vzdělávacím centru, kde jsme obdivovali okolní přírodu. Potom jsme měli také možnost jet s učitelským sborem do hlavního města Chorvatska - Záhřebu a projít si historické centrum města.

Tipy: Daruvar je krásné město, kde se dá dělat spousta věcí jako např. prohlídka zámku, aquapark, termální koupele. Všude po Daruvaru jsou kavárny, je zde i noční taneční klub, kde je možné jít večer.  Určitě bych studentům doporučila jet sem autem, mohou se lépe dostat do obchodu a také jezdit na výlety po okolí. A hlavně cesta sem a zpátky domů je určitě komfortnější. A ještě bych doporučila vybrat si před odjezdem nějaké eura jako hotovost.

Nezapomenutelný zážitek: Řekla bych že celý tento pobyt byl nezapomenutelný. Budu na to vzpomínat celý život, protože to pro mě byla obrovská zkušenost.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Je to jedinečná příležitost jet někde, kde se člověk domluví rodným jazykem. A je to určitě zážitek na celý život. Opravdu je o co stát a vyjet zde pro mě bylo opravdu obohacující. Člověk si zde vytvoří nové kontakty a vztahy. Jen bych chtěla říct, že pokud má člověk nějaké závazky tak to tu pro něj bude opravdu těžké, sice jsou to dva měsíce, ale i tak je to dlouhá doba. A taky jestli člověk je nějak psychicky nestabilní, tak by neměl jezdit, protože to pro něj bude určitě moc náročné.

Motto: Věř a dokážeš. Neboj, stojí to za to!


 


CHORVATSKO - Adéla Polhošová - Daruvar, praktická stáž          


Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar  

Délka pobytu:  67 dní

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: První den nás přivítala paní ředitelka Marija Valek, mag. educ. bohem. et mag. paed., která nás provedla školou a areálem a seznámila nás s naši naplní práce a rozmístěním do tříd. Ve škole jsem byla přiřazena do školní družiny pro první třídu, kde jsem vykonávala práci asistenta pedagoga. Školní družinu navštěvovalo okolo 20 žáků. Nejvíce jsem se věnovala individuálně jednomu žákovi, který potřeboval více pomoci a pozornosti při zvládání učiva a neměl asistenta, ale pracovala jsem i se všemi ostatními žáky. Mou naplní práce ve školní družině bylo vypracovávání domácích úkolů s žáky (při kterých jsem pomáhala především jednomu ze zmiňovaných žáků) a vyplnění volného času činnostmi. S žáky jsem i často pracovala pod mým vedením, při kterých jsem s nimi využila své zkušenosti z výtvarných a hudebních činnosti. Pro žáky jsem si i mimo jiné připravila dvoudenní program, při kterém jsem je seznámila s Českou republikou. Tato praktická stáž mě v mnohem obohatila a předala mi pedagogické, speciálně pedagogické a asistenční zkušenosti. Dalším přínosem pro mě byla množnost nahlédnout do systému školství v Chorvatsku, které jsem mohla porovnat tím našim. Mimo jiné bylo i přínosem poznat tamější kulturu, zvyky a tradice. Hodnocení didaktika: Studentka Adéla Polhošová se do práce ve školní družině prvních tříd zapojila 27. Září. Aktivně se zúčastnila výuky a prováděla různé dílny s žáky. Velice brzy, byla rovnoprávnou členkou našeho kroužku. Žáci ji měli velice rádi, těšily se na výtvarné nebo hudební dílny, které s nimi dělala. Vytvářeli krásné výtvarné práce. Měla velice kreativní nápady: malování pomocí brček, kuličkovou malbu pomocí kaštanu, vytváření husy z papíru… Nejvíce se jim líbilo hledání pokladu, při kterém žáky seznámila s dějiny České republiky, jejími státními symboly a různými zvláštnostmi. Žáci měly několik úkolů: složit skládačku, na které byla mapa Česka, poslechnout si pohádku a vyjmenovat postavy z ní, provázat stíny s obrázky statních symbolů. Druhý den následoval kvíz s otázkami, o tom co se den před tím naučily. Při provádění vyučovacího procesu používala různé vyučovací metody. Přesně vysvětlila a demonstrovala, co od žáka žádá. Její pokyny byli jasné a přiměřené věku dětí. Vždy ochotně pomáhala při psaní domácích úkolů, ikdyž to někdy nebylo snadné, protože jsou naše učebnice v chorvatštině. Adéla si i s tím poradila. Adéla také pomáhala individualně jednomu žákovi, který měl potíže se zvládnutím učební látky. Dbala na to, aby všechno, co žák napíše bylo pořádné a aby žák každému úkolu a látce rozuměl. Byla vždy nápomocná učitelce. Hodnocení napsala: Lana Malinová, mag.pri.educ.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: V Daruvaru je na každém kroku slyšet česky jazyk, tudíž nebylo moc zapotřebí cizí jazyk používat , protože se tam lze skoro všude domluvit česky. Zřídka jsme používali anglický jazyk například v restauracích nebo v obchodech mimo centrum, kde neuměli česky. Mimo jiné jsme se i přiučili snadným frázím a slovíčkům v chorvatštině, které jsme taky běžně používali.

Zkušenosti s ubytováním: Ubytování jsme byli v apartmánu. Apartmán byl malý přízemní domek na pozemku majitelů. V apartmánu jsme měli vše, co jsme k celému pobytu potřebovali. Nacházel v klidné části Daruvaru a v jeho blízkosti byl rybník, koupaliště a krásná příroda. Apartmán byl nedaleko od školy (cca. 10 minut pěšky). Největší výhodou tohoto ubytování byl skvělý vztah mezi námi a majiteli. Stali se z nás přátele a strávili jsme spolu mnoho chvil. Majitelé byli velice vstřícní a ve všem nám pomohli a vše, co bylo potřeba,  zařídili. Vzniklo mezi námi tak skvěle přátelství, že se do tohoto Apartmánu v Daruvaru zajisté vrátíme.

Finanční stránka výjezdu: Pro výjezd na stáž mi bylo uděleno stipendium, ze kterého jsem hradila ubytování, stravu a část dopravy. Jelikož však ale byly ceny v Chorvatsku vysoké, tak toto stipendium bylo hraničně nedostačující a to jsme tam žili poměrně skromně.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Škola nám zařídila hned druhý den výlet do Garešnici. Tam jsme navštívili vzdělávací centrum Natura 2000, které se zabývalo zvířaty a rostlinami, které se nacházeli kolem zdejších rybníku a jezer. V rámci programu byl i výjezd do terénu k rybníkům, kde jsme s žáky měli možnost dalekohledy pozorovat přírodu. Druhý větší výlet byl do Záhřebu, kde jsme navštívili knižní veletrh Interliber a Národní divadlo. Mimo jiné jsem měli i možnost se podívat do svazu Čechů a do vydavatelství Jednota. Všechny ostatní výlety a prohlídky jsme si organizovali samí, abychom se v Daruvaru podívali na více míst.

Tipy: Nejvýhodnější je jet vlastním vozidlem, protože v Daruvaru nejezdí autobusová doprava, tudíž se dál bez auta nedostanete. Dalším tipem je, si s sebou vzít hotovost, protože se tam platí velké peníze za výběry.

Nezapomenutelný zážitek: Každý den byl nezapomenutelným zážitkem. V Daruvaru jsem zažila mnoho krásného, co se slovy nedá ani popsat. Každým dnem jsem ze školy odcházela plná zážitků. Samozřejmě ty největší byly výlety a různé kulturní akce.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Nenechte se zastrašit tím, že budete delší dobu daleko od domova. První dny si budete zvykat na nové prostředí, ale pak už si budete vše jen užívat. Nejdůležitější je si však uvědomit, že pokud maté nějaké závazky, tak to nebude jednoduché opustit, ale vše se dá zvládnout. Další důležitá věc je zvážit svůj zdravotní stav před odjezdem. A hlavně se připravte, že po příjezdu zpět toho bude mnoho.

Motto: “DARUVAR MILUJE ŽIVOT”, toto je motto města Daruvar. A já by jen dodala: “Jediná cesta, které budete litovat, je ta, kterou nepodniknete”. 

 


CHORVATSKO - Nikola Kosnovská - Daruvar, praktická stáž          


Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar  

Délka pobytu:  62 dní

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Do školy nás velmi vřele přivítala paní ředitelka Válková. Ukázala nám celý školní areál a seznámila nás s náplní práce. V případě nouze neváhala a nabídla pomocnou ruku a chovala se k nám vždy mile a vstřícně.   

Ve škole jsem pracovala jako asistentka pedagoga ve 3.A třídě. Třídu navštěvuje 21 žáků, z toho jsem se nejvíce věnovala jednomu z nich, který má individualizované všechny školní předměty. Věnovala jsem se i ostatním žákům a prováděla s celým kolektivem všemožné aktivity spojené vždy s konkrétním předmětem. V průběhu jsem aktivně spolupracovala s třídní učitelkou a pomáhala ji s různými úkoly.  

Praktická stáž mi především přinesla pedagogické, asistentské a speciálně pedagogické znalosti a dovednosti, které jsou užitečné pro moje budoucí studium i praxi. Nahlédla jsem do vzdělávacího systému v Chorvatsku, díky čemuž jsem si poté mohla porovnat vzdělávací systém v ČR s tím jejich. Vděčná jsem za to, že jsem měla možnost poznat jejich kulturu, tradice a společenský život celkově. Čas v Daruvaru strávený mi přinesl nová přátelství a cenné kontakty.  

Třídní učitelka (mentorka) byla s mojí prací ve třídě spokojená. Stejně tak jsem byla spokojená já, protože mě vřele přivítala, a společně s žáky mě přijala do jejich třídního kolektivu. Velmi dobře jsme spolu vycházely a jsem vděčná, že jsem mohla spolupracovat právě s ní. V závěrečné evaluaci uvedla: Studentka byla ve 3. třídě. Tuto třídu navštěvuje 21 žáků, jeden z nich má přizpůsobený program. Během celého pobytu pomáhala studentka žákovi s učením. Látku mu vysvětlovala různými, zajímavými a novými způsoby, pomáhala mu se psaním, čtením a počítáním. Studentka pomáhala i ostatním žákům. Zapojovala se do hodin, připravovala se na vyučování, připravovala pro žáky různé zajímavé úkoly k procvičování. Účastnila se všech třídních aktivit. Pomáhala třídní učitelce při opravování zkoušek, vedení výuky, opravování a kontrole prací žáků. Studentka je velmi ohleduplná, srdečná a pracovitá. Nic pro ni nebylo těžké a každý úkol plnila s radostí. Žáci ji od prvního dne přijali velmi dobře. Žák s potížemi, se kterým nejvíce pracovala, má problém navázat kontakt s lidmi, ale studentku velmi rychle přijal. S její pomocí a vedením začal být aktivní a s radostí plní své úkoly. 

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Ve městě Daruvar jsme komunikovaly především v českém jazyce. Anglický jazyk jsme využívaly minimálně, a to pouze v určitých restauracích a jiných službách. Ve škole jsme se dorozumívaly pouze česky, v malých případech chorvatsky, pokud nám byla slovíčka známá, angličtina nebyla zapotřebí. Co se týče jazyka chorvatského, naučily jsme se základní slovní zásobu, abychom se domluvily v případě neznalosti anglického jazyka druhé strany 

Zkušenosti s ubytováním: Ubytování bylo v blízkosti školy, kterou jsme navštěvovaly (asi 10 minut pěšky). Ubytovány jsme byly v apartmánu. Jednalo se konkrétně o menší domeček naproti domu majitelů. Domeček je vybaven společným třílůžkovým pokojem, kuchy, obývacím pokojem, koupelnou spojenou s WC a místností s posezením a pecí (grilem). Vyzdvihnout bych chtěla místní pozemek, na který jsme měly přístup. Jeho součástí bylo několik posezení, krásné pole či sad a nádherný výhled na nedaleký rybník a domy. 

Přijely jsme do opravdu čistého a útulného prostředí, vše bylo dokonale připravené. Majitelé byli velmi ochotní ve všech možných záležitostech. Vždy nám vyšli vstříc a nabízeli nám pomoc. Za malé mínus považujeme nepřítomnost pračky. Oblečení nám prali majitelé a neměli s tím sebemenší problém, jen jsme jim s tím nechtěly přidělávat starosti. Apartmán včetně kuchyně byl plně vybaven, když náhodou něco chybělo majitelé nám to obstarali. Za velké plus považuji soukromí a klid.   

Finanční stránka výjezdu: Pro stáž mi bylo uděleno stipendium, ze kterého jsem si hradila pojištění, dopravu (část hrazena z programu Green Erasmus), ubytování a stravu. Ceny v Chorvatsku jsou bohužel vysoké, proto bylo složité s penězi vyjít. Pro budoucí výjezdy bych uvítala zvýšení této částky.  

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Díky škole jsem měla možnost navštívit několik krásných míst. Byla jsem například v Ivanově Selu, což je vesnice nedaleko Daruvaru. Podnikla jsem společně se zaměstnanci školy výlet na poloostrov Istrie, konkrétně do města Pazin a Poreč, kde jsme všichni navštívili nádherné památky, a dokonce zavítali i k moři. Moc se mi líbilo v Rijece, do které jsem jela s Českou besedou Daruvaru a Doljani. Tyto besedy vystupovaly na tamějších Českých Zpěvánkách a já s kolegyněmi jsme je podporovaly. V rámci terénní výuky jsem byla na Omanovci, kde žáci zkoumali přírodu a její krásy. Téměř v závěru naší praxe jsem se podívala, opět i se zaměstnanci školy, do hlavního města Chorvatska Záhřebu a prošla si jeho památky.  Ve škole jsem se například zúčastnila Dne chleba, festivalu Masky, který pořádá pro žáky divadelní přestavení, návštěvy kina či africké výstavy nebo divadelního přestavení Krysáci. 

Během dnů Českých kultur jsem byla na krajanských hodech v Brestově a Končanicích  potom ještě jednou na prohlídce tamější české školy.  

Tipy: Určitě bych doporučila vzít si s sebou hotovost navíc. Pokud rádi navštěvujete kavárny či restaurace nebo byste si chtěli prohlédnout i jiná místa v Chorvatsku, bude se vám nějaká hotovost navíc hodit. Pokud užíváte nějaké léky, na které jste zvyklí nebo se někdy dostanete do situace, kdy je budete potřebovat, vemte si je z domu. Určitě tam nějaké lékárny najdete, ale léky jsou tam mnohem dražší a jiné než u nás. Vyplatí se projít si celý Daruvar. Je to menší městečko plné parků a krásné přírody, takže pokud máte rádi procházky, budete nadšení. Neodmítejte nic, co vám bude nabídnuto, ať už se to týká jídla nebo výletů, je možné že je urazíte. Pokud si potrpíte na koření, vemte si ho. Ne všechno koření tam najdete, například majoránku nebo nové koření jsme nesehnaly nikde, až před odjezdem v obchodě KTC. Ochutnejte jejich typická jídla a pití, například Burek, který prodávají v cukrárně Orijent. Navštivte tamější trhy, jsou na nich čerstvé domácí suroviny, a dokonce jsou levnější než v klasických obchodech.  

Nezapomenutelný zážitek: Pro mě byl nezapomenutelný a jedinečný opravdu každý jeden den. Ale kdybych měla vypíchnout nějaké události, kdy jsem byla nejšťastnější, bylo to určitě, když jsem po celých dvou měsících viděla opravdu velký pokrok u žáka, se kterým jsem pracovala nejčastěji. V ten moment jsem cítila, že moje práce dosáhla nádherných výsledků a byla jsem o to více vděčná za tuto příležitost. Dále jsem byla moc ráda, že jsem se podívala k moři, a dokonce si v něm i zaplavala, nikdy předtím jsem u moře nebyla, takže mě to velmi potěšilo.   

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd:  Není se vůbec čeho bát. Na začátku možná lehce ve stresu budete, protože se přece jen chystáte opustit svůj domov, rodinu a přátele. Stres a strach ale přejdou vmomentě, kdy začnete poznávat krásy Daruvaru. Využijte tuto možnost, protože po studiu už to tak jednoduché nebude. Tato zkušenost vám nemůže nic vzít, ba naopak vám toho neskutečně moc přinese. Díky velmi milé povaze obyvatel Daruvaru a také díky prostředí, ve kterém se mluví česky se budete cítit téměř jako doma. Takže pokud máte problém s mluvením v jiném jazyce je tento výjezd přímo pro vás. Když nastane nějaký problém vždy vám někdo podá pomocnou ruku a poradí vám. Určitě jeďte! 

Motto: Daruvar miluje život  Právě tímto heslem se obyvatelé Daruvaru řídí nejvíce a jde to opravdu vidět, právě třeba na akcích a událostech, které se tam velmi často konají.   

 


CHORVATSKO - Aneta Tkáčová - Daruvar, praktická stáž          


Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar  

Délka pobytu:  67 dní

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Praxe celkově nebyla až tak těžká, jak jsem si představovala. Jednotlivé rozdělení do tříd vyšlo naprosto skvěle a nemůžu si na nic stěžovat. Vyhovovaly mi pracovní doby, děti, učitelka, ke které jsem byla přiřazena i celková náplň práce. 

Ve škole jsem pracovala jako asistentka pedagoga ve školní družině pro druhou třídu. Školní družinu navštěvuje 20 žáků, ale ne každý den do ní všichni docházeli. Převážně jsem se věnovala čtyřem žákům, kteří měli problém individuálně plnit domácí úkoly. Mimo to jsem také připravovala pro všechny pracovní materiály, hry nebo jsem si vzala na starosti výtvarné aktivity. Učitelka družiny byla s mým zapojením ve třídě velmi spokojená. Na konci praktické stáže mé vystupování hodnotila slovy: ,, Pomocí verbálního a neverbálního chování adekvátně k věku a rozvoji, se jí podařilo výborně doprovázet děti při vykonávání všech aktivit v družině.“

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Cizí jazyk jsem využívala naprosto minimálně. Ve škole i ve městě jsou zvyklí na češtinu, a proto nebylo potřeba využívat angličtinu. Určitě je výhodou se naučit základní chorvatská slova a fráze, ale jde je také lehce pochytit v průběhu praxe.

Zkušenosti s ubytováním: Ubytování bylo zhruba 10 minut pěšky od školy a centra. Byli jsme ubytováni v apartmánu Barbara, o kterém jsme se dozvěděli díky doporučení studentek, které byly na pracovní stáži v Daruvaru předchozí rok. 

Jednalo se o menší domeček složený z třílůžkového pokoje, kuchyně, obývacího pokoje, koupelny a místnosti na posezení i s krbem. Apartmán je naproti rodinného domu, kde bydlí majitelé. Je k tomu připojen také rozsáhlý pozemek, kde je několik míst s posezením. Tyto místa byla užitečná, když někdo z nás potřeboval soukromí (třeba na telefonování). Musím také vyzdvihnout vstřícnost a nápomocnost majitelů. Jsou skvělí a přátelští a nikdy nebyl s ničím problém.

Finanční stránka výjezdu: Pro stáž mi bylo uděleno stipendium, ze kterého jsem si hradila ubytování, stravu a cestu. Řekla bych, že peníze vyšly tak akorát, ale určitě si nejde představovat luxus. 

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Díky škole jsem měla možnost navštívit několik krásných míst, mezi ně určitě patří zájezd do Záhřebu. V Záhřebu jsme navštívili knižní veletrh Inter liber, divadlo a ve volném čase jsem ještě stihla zajít do muzea iluze.

Tipy: Určitě bych si sebou vzala více hotovosti. Skoro v každé kavárně či restauraci se dá platit jenom hotovostí a výběry z bankomatu jsou drahé. Taky bych doporučila se zajímat o různé akce města, školy nebo Českého Svazu. Daruvar je krásné město a má mnoho krásných míst, takže doporučuji procházky a výlety. Je dost pravděpodobné, že po nějaké době bude na ubytování nuda, a proto doporučuji si s sebou vzít cokoli, co vás zabaví. 

Nezapomenutelný zážitek: Můj nezapomenutelný zážitek určitě musí být víkendový výlet do Rijeky, tento výlet jsme si naplánovali sami a vyplatilo se to, jelikož jsme se ještě stihli vykoupat v moři, když bylo krásně teplé počasí.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd:  Určitě se nebojte jet, dva měsíce se zdá jako dlouhá doba, ale uteče to velmi rychle. Pokud máte obavy z toho, jak co všechno bude, není to vůbec problém. Možná první týden budete zmatení, ale potom si tak zvyknete, že to místo budete nazývat na nějakou chvíli i domovem. Takový zážitek vám zůstane až do konce života, tak ho nepropásněte.

Motto: „Jsi silnější než tvoje výmluvy, proč nejet.“
CHORVATSKO - Veronika Steinerová - Daruvar, praktická stáž          


Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar  

Délka pobytu:  62 dní

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Na stáži jsem získala praktické dovednosti jako asistent pedagoga. Při výuce jsem pomáhala dvěma žákyním především v matematice a v češtině. Stejně tak pokud potřebovali ostatní žáci pomoci. Měla jsem možnost porovnat systém vzdělávání žáků v Česku a Chorvatsku, aplikovat získané teoretické poznatky a dovednosti v praxi, a zúčastnit se kulturního života a tradic české menšiny v Chorvatsku.  

Třídní učitelka a zároveň moje mentorka byla s mým působením ve třídě spokojená. Na konci praktické stáže mé vystupování hodnotila slovy „Po dobu působení studentky na praxi je u žaček viditelný pokrok v učení. Výkon Veroniky a její přínos v naší třídě byl užitečný. 

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Cizí jazyk jsem na stáži využívala minimálně, protože je zde zastoupena česká menšina. Ve městě Daruvar se komunikuje převážně chorvatským a českým jazykem. V obchodech a restauracích je možnost domluvit se česky, ale i anglicky. Ve škole jsme se dorozumívala výhradně česky. V průběhu stáže jsme měli možnost naučit se pár chorvatských slovíček a frází.  

Zkušenosti s ubytováním: Ubytování se nacházelo v blízkosti centra Daruvar a školy, na které jsem absolvovala praktickou stáž. Apartmán Barbara, ve kterém jsem byla ubytovaná, je menší domeček, který se nacházel naproti rodinného domu majitelů. V apartmánu se nachází jeden třílůžkový pokoj, kuchyň, obývací pokoj, koupelna s WC a místnost s posezením a grilem. Ubytování bylo čisté a útulné, měla jsem zde klid a soukromí. Mezi domy se nacházel místní pozemek s velkou zahradou, sady, několik posezení a krásným výhledem na rybník. Majitelé ubytování byli velice ochotní, nabízeli nám pomoc a byli k nám velmi vstřícní. Menší překážkou byla absence pračky. Oblečení mi prali majitelé, ale s tím neměli sebemenší problém.  

Finanční stránka výjezdu: Na stáž jsem získala stipendium, ze kterého jsem si hradila ubytování, pojištění, dopravu a stravu. V Chorvatsku je dráž než v ČR bohužel. Nebylo tedy možné, často navštěvovat stravovací zařízení. Na dopravu jsem získala příspěvek Green Erasmus, který je určen pro sdílenou dopravu (auto). Výška stipendia je podle mého názoru asi nižší a v budoucnu je třeba tuto částku navýšit, protože finanční prostředky jsou sotva dostačující.  

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity:  V rámci České školy jsem měla možnost podívat se do Ivanova Sela a se zaměstnanci školy jsem jela na výlet na poloostrov Istrie, do měst Pazin a Poreč. V rámci terénní výuky jsme s žáky byli v Omanovci, kde se nachází nádherná příroda. Během dnů Českých kultur jsem navštívila vesnice Končenice a Brestov. V Končenicích jsem měla možnost podívat se do tamější základní školy. S Českou besedou Daruvar jsem se svezla do města Rijeka a večer se zúčastnila představení Zpěvanek, kde vystupovalo několik Českých besed z Chorvatska. 

Tipy: Vzít si s sebou dostatek hotovosti, alespoň pro začátek, protože výběry z bankomatu jsou za vysoké poplatky. Zúčastnit kulturních akcí a výletů a všech aktivit pořádané školou nebo českým svazem. Určitě doporučuji navštívit místní cukrárnu Orijent, kde dělají skvělý domácí burek a především kávu z džezvy.  

Nezapomenutelný zážitek: Nezapomenutelný zážitek byl každý den s dětmi. Nemůžu vybrat jeden, protože jsme se účastnili tolika akcí a výletů, které byly výjimečné, že je lze jen těžko srovnat. Určitě stojí za zmínku každá akce, kterou svaz konal za účelem zachovat češtinu a českou kulturu v Chorvatsku. 

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd:  Jeďte! Jazyková bariéra není problém. 

Motto: Kdo se bojí, nesmí do lesa, a to je chyba, je krásný. 


CHORVATSKO - Daniela Trojanová - Daruvar, praktická stáž          


Název instituce: Češka osnovna škola J. A. Komenskog, Daruvar  

Délka pobytu:  62 dní

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Na stáži jsem získala praktické dovednosti jako asistent pedagoga. Při výuce jsem pomáhala žákům s pochopením učiva. Měla jsem možnost porovnat systém vzdělávání žáků v Česku a Chorvatsku, aplikovat získané teoretické poznatky a dovednosti v praxi, a zúčastnit se kulturního života a tradic české menšiny v Chorvatsku.

Třídní učitelka a zároveň moje mentorka byla s mým zapojením ve třídě spokojená. Na konci praktické stáže mé vystupování hodnotila slovy „Studentka během hospitace v naší škole úspěšně splnila všechny zadané úkoly. Aktivně se zapojila do všech aktivit, pomáhala žačce s potížemi, ale i ostatním žákům. Po dobu hospitace a pomoci studentky u žačky je viditelný pokrok v učení.“

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Cizí jazyk jsem na stáži využívala minimálně. Ve městě Daruvar se komunikuje převážně chorvatským a českým jazykem. V obchodech a restauracích je možnost domluvit se česky, ale i anglicky. Ve škole jsme se dorozumívala jak s žáky, tak i s učiteli česky. V případě neznalosti anglického jazyka jsem se naučila několik základních slovíček chorvatského jazyka.

Zkušenosti s ubytováním: Ubytování se nacházelo v blízkosti centra Daruvar a školy, na které jsem absolvovala praktickou stáž. Apartmán Barbara, ve kterém jsem byla ubytovaná, je menší domeček, který se nacházel naproti rodinného domu majitelů. V apartmánu se nachází jeden třílůžkový pokoj, kuchyň, obývací pokoj, koupelna s WC a místnost s posezením a grilem. Ubytování bylo čisté a útulné, měla jsem zde klid a soukromí. Mezi domy se nacházel místní pozemek s velkou zahradou, sady, několik posezení a krásným výhledem na rybník. Majitelé ubytování byli velice ochotní, nabízeli nám pomoc a byli k nám velmi vstřícní. Menší překážkou byla absence pračky. Oblečení mi prali majitelé, ale s tím neměli sebemenší problém.

Finanční stránka výjezdu: Na stáž jsem získala stipendium, ze kterého jsem si hradila ubytování, pojištění, dopravu a stravu. Bohužel v Chorvatsku je draho, tudíž jsem si nemohla dovolit často navštěvovat stravovací zařízení. Na dopravu jsem získala příspěvek z Green Erasmus, který je určen pro sdílenou dopravu (auto).

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: V rámci České školy jsem měla možnost podívat se do Ivanova Sela a se zaměstnanci školy jsem jela na výlet na poloostrov Istrie, do měst Pazin a Poreč. V rámci terénní výuky jsme s žáky byli v Omanovci, kde se nachází nádherná příroda. Během dnů Českých kultur jsem navštívila vesnice Končenice a Brestov. V Končenicích jsem měla možnost podívat se do tamější základní školy. S Českou besedou Daruvar jsem se svezla do města Rijeka a večer se zúčastnila představení Zpěvanek, kde vystupovalo několik Českých besed z Chorvatska.

Tipy: Vzít si s sebou dostatek hotovosti, alespoň pro začátek. Také si vzít s sebou potřebné léky. Nebát se zúčastnit kulturních akcí a výletů pořádané školou nebo českým svazem. Určitě doporučuji navštívit místní cukrárnu Orijent, kde dělají skvělý domácí burek.

Nezapomenutelný zážitek: Nezapomenutelným zážitkem pro mě byla celá praktická stáž, protože každý den byl pro mě jedinečný. Byla to pro mě zkušenost a zážitek už z toho důvodu, že jsem se odhodlala na 2 měsíce opustit svůj domov, rodinu a přátele. Vydala jsem se za novými zážitky, dobrodružstvím a objevovala život české menšiny v Chorvatsku. Ze studijního hlediska jsem načerpala informace týkající se školství České školy v Chorvatsku.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Nebát se jít do všeho, co vám Český svaz a škola nabídne.

Motto: Jediná cesta, které budete litovat, je ta, kterou nepodniknete.

 


LOTYŠSKO - Vendula Otipková - University of Latvia         


Délka pobytu: 5 měsíců (jeden semestr) 

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: V některých předmětech jsem měla problém pochopit, co po nás vlastně chtějí a také někteří profesoři posílali emaily v lotyšštině, ne v angličtině. Ale školu jsem měla většinou jen třikrát týdně, což bylo fakt super. 

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Dorozuměla jsem se velmi dobře se všemi, akorát na přednáškách se občas stalo, že jsem překlad nebo význam slov neznala. Když jsem poprvé mluvila s někým anglicky, byla jsem opravdu v šoku z toho, jak jednoduché to je. 

Zkušenosti s ubytováním: Hostel Reznas byl super, jediné, co bylo občas celkem nepříjemné, bylo to, že personál nerozuměl a nemluvil vůbec anglicky. 

Finanční stránka výjezdu: Kdybych necestovala do dalších zemí (Litva, Estonsko, Dánsko, Finsko, Švédsko) a nejezdila na výlety s ESN (Lapland, Pirates of the Baltic), tak by mi peníze pravděpodobně vyšly, ale hlavně díky cestování jsem musela ještě hodně doplácet ze svých peněz. 

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Byly super, hlavně Lapland a Pirates of the Baltic sea. Klidně by výletů a akcí mohlo být víc, většinou totiž byly téměř hned plné. 

Tipy:  Nenechte se zmást tím, že máte na začátku hodně peněz, hodně rychle taky zmizí… 

            Za mě je nejlepší jet sám, bez kamarádů (dost jsem se toho bála, ale právě díky tomu jsem si tam našla opravdu skvělé kamarády z celého světa). 

Nezapomenutelný zážitek: Těch je opravdu hoodně. Hlavně společné cestování, párty a hraní her se všemi těmi skvělými lidmi. Taky pobyt v Laplandu, kde jsme krmili soby, učili se dovednosti, jak přežít v takové zimě, byli v Santově vesničce na polárním kruhu, akorát polární zář jsme neviděli, což mě moc mrzí…A hlavně 2 noci strávené na obrovitánské a luxusní lodi v rámci výletu Pirates of the Baltic sea. Celý Erasmus je nezapomenutelný zážitek sám o sobě. 

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Jeďte, nebudete toho litovat ani minutu! Já jsem se opravdu bála jak to tam těch 5 měsíců zvládnu a nakonec jsem brečela, když jsem odjížděla a klidně bych tam zůstala i déle. 

Motto: Máš jen jeden život, tak ho žij a neboj se dělat nové věci! 


LOTYŠSKO - Eliška Stoklásková - University of Latvia 


Délka pobytu: 5 měsíců

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Počet předmětů byl přiměřený a dalo se vše zvládnout a stihnout. Některé předměty jsem zakončila již v listopadu. S profesory byla rychlá a jasná komunikace a celkově s univerzitou.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Nejdůležitější bylo odhodit stud a začít mluvit anglicky bez ostychu. Nemít strach z vlastních chyb. Úroveň angličtiny profesorů byla skvělá, i když některý profesor mluvil docela rychle a někdy jsem se v hodině ztratila. Vždy se ale vše dokomunikovalo a vyjasnila jsem si nejasnosti.

Zkušenosti s ubytováním: Byla jsem ubytovaná na bytě s dalšími zahraničními studenty na Erasmu. Jednalo se o Portugalku, Španělku, Francouzsku a moji kolegyňku z Česka. Bydlení bylo dost drahé, ale dá se vybrat určitě levněji. Člověk může zvolit koleje a různé domy pro studenty. Tady ale chybí hodně soukromí.

Finanční stránka výjezdu: Určitě bych ocenila větší budget při dalším výjezdu. Bez podpory rodičů bych s penězi nevystačila.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Měla jsem možnost se účastnit mnoho akcí pořádaných univerzitou. Navštívila jsem díky univerzitě Litvu a Estonsko. Také jsme si velice užili Halloweenskou párty a další akce.

Tipy: Dopředu si zjistit nějaké zajímavé místa, které navštívit a určitě si rozvrhnout finance.

Nezapomenutelný zážitek: Celý výjezd do zahraničí byl jeden nezapomenutelný zážitek. Nikdy na něj nezapomenu a nelituji! Užila jsem si ho maximálně.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Neváhej a běž do toho. Získáš mnoho zkušeností, osamostatnění a tolik zážitků, které ti nikdo nevezme.

Motto: „Cestování zabíjí předsudky, uzavřenost a úzkoprsost.“ (Mark Twain)


LOTYŠSKO - Tereza Tomanová - University of Latvia 


Délka pobytu: 5 měsíců

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Na škole jsem měla zapsaných 5 předmětů, celkově 20 kreditů. Jeden z předmětů byl formou samostudia a zakončen esejí. Na zbylé 4 předměty jsem docházela do školy a zakončeny byly formou prezentací a projektů. Profesoři byli vstřícní a s jakýmkoli problémem se snažili pomoct a vyhovět. Vždy se s nimi dalo domluvit. Mé zapsané předměty se však trošku míjely se studovaným oborem.

Mnou zapsané předměty:

Teaching/learning methodology of EFL skills – zábavný předmět a možnost vyzkoušet si jak, se dá učit angličtina. Předmět byl zakončen vlastní výukovou hodinou pro ostatní studenty.

Foreign Language (English) I – profesorka byla velice příjemná a vždy nám laskavě vysvětlila cokoli bylo potřeba. Hodiny byly velice interaktivní a hodně jsme pracovali ve skupinách a vypracovávali projekty, stejně jako závěrečná zkouška.

History of modern psychology – předmět byl zakončen pouze esejí napsanou na téma, které mělo být v profesorem vymezeném období.

Introduction to Theatre, Cinema and Television Criticism – tento předmět byl mimo mnou studovaný obor, avšak měla jsem možnost vyzkoušet si něco nového a profesorka byla vstřícná a snažila se vždy pomoci, pokud jsem její zadání nepochopila. Při závěrečné zkoušce jsme museli napsat kritiku na film, který byl zrovna hrán v kině.

Alternative Pedagogic – předmět byl velice záživný a paní profesorka nám nedala důvod se nudit. Ukázala nám několik alternativních škol v Rize a v blízkém okolí. Navštívili jsme například Montessori školku, školu pro hluché děti, školu pro zrakově postižené děti a podobně. Také jsme pracovali na různých prezentacích a potom také tak předmět zakončili.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Před odjezdem na Erasmus byla má úroveň angličtiny B1. Momentálně po příjezdu z Erasmu se má úroveň zvýšila na B2. Ve škole nebyl s jazykem problém, vždy se dalo domluvit a dorozumět se.

Zkušenosti s ubytováním: Já jsem si našla ubytování na vlastní pěst díky facebookovým stránkám. Pět měsíců jsem tedy žila ve sdíleném bytě spolu s dalšími 4 děvčaty. Má spolubydlící byla spolužačka, se kterou jsme na Erasmus vyrazily. Další tři dívky pocházely z Francie, Portugalska a Španělska. Já se spolužačkou jsme obývaly jeden pokoj a ostatní dívky měly pokoj samostatně. Byt se nacházet zhruba 5 minut od samotného historického centra města a v dosahu veškerých potřebných služeb. Byl dostatečně velký, abychom se nijak nemačkaly a byl zde dostatek prostoru pro každého. Byt byl moderně vybavený s veškerým příslušenstvím a potřebnými spotřebiči a nábytkem.

Finanční stránka výjezdu: Měsíční stipendium činilo 330 euro. Za nájem jsem platila 210 euro na měsíc. Víceméně jsem si jídlo kupovala za vydělané peníze, jelikož jsem měla možnost práce na doma. Tvorba titulek k výukovým videím pro neslyšící od Slezské univerzity.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Univerzita měla bohaté nabídky výletů a akcí. Sama jsem se účastnila dvou poznávacích výletů do Estonska a Litvy. Navštěvovala jsem také akce pořádané školou v barech a diskotékách. I zde byly vytvořeny programy jako taneční karaoke nebo soutěž v pivním ping pongu. O akcích a výletech jsme byli dostatečně dopředu informováni, tak abychom si mohli zakoupit lístky.

Tipy: Určitě se nám lépe vyplatilo vařit si pro sebe doma, jídlo v restauracích bylo pro studenty poměrně drahé na každodenní stravování. Avšak najdete zde mnoho fast foodů anebo řetězec Lido, kde se najíte kvalitní domácí stravou za přijatelné peníze. V Rize je spousta míst, kam se dá vyrazit, avšak na celou dobu pobytu je město v podstatě malé. Tudíž jsme vyráželi i mimo centrum města na výlety. Je zde dobrá vlaková i autobusová doprava. Moře se nacházelo zhruba hodinu jízdy autobusem přímo z centra. O Vánocích jsou zde nádherné vánoční trhy, které stojí za to navštívit.

Nezapomenutelný zážitek: Pro mě byl nezapomenutelný zážitek prožití Vánoc v Rize s mou rodinou, která za mnou přijela. Na Štědrý den jsme navštívili Baltské moře, úžasné vánoční trhy s množstvím dobrého jídla a krásných výrobků a také proslulé tržiště, kde opravdu najdete vše, co hledáte, za skvělé ceny.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Určitě to stojí za to. Sama jsem se bála, jestli se budu umět domluvit a jak zvládnu školu. Ve škole vám se vším pomohou a zajistí. Pokud byste měli v plánu najít si jiné ubytování, než školské koleje doporučuji facebookovou stránku „Riga Apartments for Students“. Ačkoli mi školní stipendium na Erasmus nestačilo, jelikož jsem ho obětovala za pohodlí v krásném bytě, tak nelituji ani vlastních finančních prostředků. V Rize se nachází spousta nočního vyžití, tak i kus historie, které najdete v krásném centru města. Taktéž různé akce jak tvořené ESN group, tak i městem.

Motto: Přestaň se bát a vyraz, dokud můžeš!

 


NĚMECKO - Martin Spěváček - Coburg University of Applied Sciences and Arts  

Délka pobytu: 5 měsíců 

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Studium bylo náročnější než u nás; bylo nutné plnit mnoho úkolů na každou hodinu a samotné studium tak zabíralo daleko více času. Výuka probíhala odlišným způsobem; studenti byli neustále dotazováni a na hodinách museli plnit různé úkoly. Největší důraz se pak během výuky soustředil na samostatnou a pak především týmovou práci. Docházka byla zcela dobrovolná. Vyučující byli velice vstřícní a vždy měli ochotu pomoct. Každému studentovi se věnovali individuálně a podporovali jej v jeho rozvoji. Přístup vyučujících působil velmi profesionálně, avšak na můj vkus někdy možná odtažitě. Všechny úkoly měly vždy svá pevná data odevzdání a pravidla pro vypracování, které byly veřejně dostupné. Proto bych také chtěl vyzdvihnout komunikaci, kdy student vždy věděl, co se bude dělat, jaká je struktura hodiny či kurzu, jaké bude zakončení a jaké požadavky.  

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Úroveň cizího jazyka byla velmi dobrá. Všichni vyučující i zaměstnanci školy uměli cizí jazyk na velmi vysoké úrovni, a proto bylo jednoduché se s nimi domluvit. Vždy studentovi dokázali napovědět, doptat se, či případně zopakovat jinými slovy. 

Zkušenosti s ubytováním: Ubytování odpovídalo popisu, avšak čekal jsem novější prostory. Jinak jsem vždy našel, co jsem potřeboval. Na ubytování mi chyběly nějaké společné prostory. Studenti byli od sebe velmi izolovaní a neměli příliš možností poznávat jiné studenty. 

Finanční stránka výjezdu: Stipendium pokrylo drtivou většinu mých výdajů spojených se studiem, ale i studentským životem. 

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Univerzitou byla zajištěna pouze jedna akce, což bylo škoda. Jedinou akcí bylo společné bruslení ve vedlejším městě, kde jsme měli příležitost se poznat i s trvalými zahraničními studenty. 

Tipy: Sbliž se se stálými studenty, protože ti poví nejlépe, co a jak. Sportovní kurzy můžeš absolvovat i bez znalosti cizího jazyka a můžeš se tak setkat s místními lidmi. Nevyhýbej se nabízeným aktivitám – nejhorší je sedět doma. 

Nezapomenutelný zážitek:  Celý pobyt byl jeden velký nezapomenutelný zážitek. 

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Kdybych mohl jet znovu, tak bych jel. 

Motto: Ach so (jo ták) – člověk má neustálé představy o tom, jak budou věci probíhat, obzvláště pak když už je milionkrát zažil doma, avšak jinde i každodenní věci, na které jsme zvyklí, mohou probíhat úplně odlišně. 

 


PORTUGALSKO - Karolína Lančová - praktická stáž 


Název instituce: Dimitra International 

Délka pobytu: červenec–září 2022 

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Výběr stáže se mi povedl. Náplní práce byla tvorba různorodých článků – o politických svobodách, mezinárodních vztazích, o daňovém systému v EU a USA, o politických vztazích mezi Palestinou a Izraelem, o menšinách v Maďarsku a Rumunsku, o fungování několika vybraných neziskových organizací, o vědecké diplomacii apod. Do kanceláře v Lisabonu jsem chodila jen 1x týdně, zbytek týdne jsem pracovala z domu nebo z knihovny. Zadání jsem dostala vždy v pondělí a měla jsem čas do neděle ho zpracovat a poslat. Ke každému článku jsem obdržela zpětnou vazbu od supervizorky, která byla pozitivní.   

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Úroveň jazyka pro mne byla naprosto vyhovující. Bez problému jsem se domluvila na čemkoliv se supervizorkou a informace, které jsem vyhledávala, byly taky v mé úrovni jazyka. 

Zkušenosti s ubytováním: Lisabon má velmi vysoké nájmy. Stáž jsem měla potvrzenou až koncem května, takže až v červnu jsem začala hledat byt, ale našla jsem studentskou organizaci, která zprostředkovává kontakty na pronajímatele. Tu jsem kontaktovala a našli mi byt podle mých požadavků. Byt byl skvělý, všichni mí spolubydlící taky byli v Lisabonu na stáži. Byt byl vcentru a všechno na dosah. Jediné mínus byla málo vybavená kuchyň.  

Finanční stránka výjezdu: Grant by dostačoval, kdyby organizace neměla poplatek za stáž (jednalo se o 160 eur). Předtím než mi dorazil grant, jsem si z vlastní finanční rezervy zaplatila letenky a první měsíc ubytování. Co se týče cen potravin, byly vyšší než v Česku. Slevy pro studenty v Portugalsku na turistických místech platí do 25 let, ale například městská hromadná doprava platila jen do 23 let. 

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: ESN během léta nefungovala. Ale na facebooku jsem se přidala do skupin Erasmus studentů v Lisabonu a založila z vlastní iniciativy WhatsApp skupinu lidí, co přijeli do Lisabonu na stáž během léta.  

Tipy: Portugalsko je země s bohatou historií, rozmanitou přírodou, vynikající kuchyní a bohatou nabídkou služeb. Na hromadnou dopravu se dá spolehnout a Portugalsko se procestovat bez auta. Lisabon je na velkých kopcích, takže kolo je zbytečné. Během léta v Lisabonu je opravdu velké teplo. Portugalci jsou opravdu pohodoví lidé a jsou velmi přívětiví k turistům. 

Nezapomenutelný zážitek: Mám dva. První, zkusila jsem surf poprvé v životě s Portugalci, byly to skvělé 3 hodiny. Instruktoři byli skvělí, velmi pozitivní a snažili se, ať si to užíváme nejvíc, co to jde. Druhý, kupovala jsem si zeleninu na trhu, kde samozřejmě nemluvili anglicky a vstřícná paní mi na ruku napsala ceny zeleniny, co jsem si chtěla koupit.  

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Jeďte. I když už mám za sebou studijní pobyt Erasmus, bála jsem se, do čeho jdu. Když mi došel dopis o přijetí na stáž, trochu jsem se lekla, co všechno mám dělat následující dva měsíce. Nakonec vše bylo naprosto v pořádku. A pracovní zkušenost ze zahraničí je k nezaplacení.   

Motto: Štěstí si za peníze koupit nemůžeš, ale letenku ano.  

 

 


SLOVENSKO - Marie Tešlová - Matej Bél University in Banská Bystrica 


Délka pobytu: 6 měsíců

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Studium jsem si velmi užila. Profesoři i jiní pracovníci školy byli velmi ochotní, vstřícní a snažili se nám se vším pomoci. Co se zkouškových termínů týče, tak se nám snažili vyučující vyjít vstříc. Obsah zkoušek vždy odpovídal probíranému učivu. Výuka samotná probíhala klasicky tak, jak jsme byly z domácké univerzity zvyklé. 

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Jelikož výuka probíhala ve slovenském jazyce, nepředstavovalo to pro nás žádný problém. I když se třeba našlo nějaké slovíčko, kterému jsme nerozuměly, mohly jsme se kdykoliv kohokoliv zeptat a dotyčný nám ochotně tento pojem vysvětlil. Co se angličtiny týče, tak tu jsme procvičovaly v rámci předmětu anglického jazyka, který jsme si v semestru zapsaly. Dále pak i ve Študentském domově 3 Univerzity Mateja Bela, kde jsme byly ubytované.

Zkušenosti s ubytováním: Jak už bylo výše zmíněno, byly jsme ubytované ve Študentském domově 3. Na pokoji jsem byla s mou spolužačkou a dvěma dalšími dívkami. Z toho byla jedna prezenční studentka univerzity, a další byla česká studentka, která zde byla také na pobytu, avšak z úplně jiné školy. Na celý pokoj byla jedna koupelna a jeden záchod. Neměly jsme se střídáním žádný větší problém, stačilo se vždy domluvit. Na patře se nacházely takto 4 pokoje a ty měly společnou kuchyň, která byla zařízena skromně, ale úplně to stačilo. Byl zde sporák a lednička, ve které měl každý pokoj svou přihrádku.

Finanční stránka výjezdu: Finanční obnos, který jsme dostaly na náš výjezd byl dostačující.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Určitě jsme nějaké možnosti výletu a podobné akce mohly absolvovat, avšak z mé strany jsem tuto možnost nevyužila.

Tipy:  Nebát se nových věcí. Ať už pojedete o stát vedle anebo vyrazíte dál, nebojte se této příležitosti využít.

Nezapomenutelný zážitek: Těch bylo opravdu spoustu. Ty si však nechám pro sebe a Vás nabádám k tomu, abyste si vytvořili své vlastní a na Erasmus s úsměvem na tváři vzpomínali.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: NEBOJTE SE TOHO! Zkušenosti navíc, plno zážitků a nových přátel nikdy nebudete litovat.

Motto: „Nebojte se selhání. Strachujte se o tu šanci, která Vám uteče, když to nezkusíte.“ – Jack Canfield 


SLOVENSKO - Sára Bolacká - Matej Bél University in Banská Bystrica 


Délka pobytu: 6 měsíců

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Naprostá spokojenost. Profesoři byli velmi milí, vždy nám vyšli vstříc. Co se týče výuky, byla organizována tak, aby se každý student aktivně zapojoval (např. na konci každé přednášky či semináře jsme dostali krátký úkol, který jsme do další hodiny splnili a pak jej prezentovali). Zkoušky probíhaly takovým způsobem, že jsme během semestru napsali např. 3 testy, vždy na určitou část učiva a na konci semestru shrnutí. Tento způsob byl pro nás všechny vyhovující, jelikož jsme se nemuseli učit velké množství učiva najednou. Nebylo to tak u všech předmětů, ale u většiny ano. Celkově univerzitu hodnotím velmi pozitivně. Super zkušenost.

Finanční stránka výjezdu: Částka, kterou jsem před výjezdem obdržela byla dostačující. Já osobně jsem s financemi vyšla velmi dobře.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Univerzita se o Erasmus studenty starala jako o „své“. O všech akcích a podobných událostech nás informovala buďto studentka, která pomáhala Erasmus studentům nebo nám univerzita dávala vědět formou plakátů vylepených po kolejích nebo na facebookové skupině, která byla založená právě pro studenty Erasmu.

Nezapomenutelný zážitek: Jelikož jsem na Erasmus nejela sama, ale s dalšími třemi holkami z naší univerzity, tak už jen to byl nezapomenutelný zážitek. Chodily jsme na různé procházky, výlety, často jsme si užívaly filmové večery, seznámily se s novými přáteli a také jsme poznaly noční život, který si užívali opravdu všichni Erasmus studenti :-D

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Kdy jindy, když ne teď? Pokud můžete, tak jeďte! Udělejte ten krok a věřte, že nebudete litovat. Užijte si studentský život naplno. Poznáte nové přátele, kulturu a budete mít tolik vzpomínek a zážitků, které vám už nikdo nevezme. A za to to opravdu stojí!


SLOVENSKO - Tereza Pražáková Matej Bél University in Banská Bystrica           


Délka pobytu: 6 měsíců

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Vnímala jsem podobný systém výuky jako v České republice. Měla jsem zapsaných 7 předmětů, které mi byly následně uznány na naší fakultě. Plus jsem navíc získala 10 kreditů za výjezd. Výuka byla složená z přednášek a seminářů. Během semestru jsme psali průběžné testy. Hodnocení probíhalo formou udělování bodů. Maximum bylo 100 bodů, z toho 50 bodů za seminární práci a 50 bodů za písemnou zkoušku. Univerzitní profesoři byli vstřícní. 

Zkušenosti s ubytováním: Byla jsem ubytovaná na studentských kolejích, které stály 1 500 Kč na měsíc. Bydlela jsem se dvěma spolubydlícími v jedné buňce, která se skládala ze dvou pokojů a koupelny. Na patře jsme měli společnou kuchyň.

Finanční stránka výjezdu: Stipendium stačilo na uhrazení všech potřeb. Jednalo se o 40 000 Kč.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Měli jsme k dispozici buddyho, který nám v případě potřeby pomohl. Univerzita pořádala různé akce, ale já jsem se jich neúčastnila.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Doporučuji výjezd spíše do vzdálenější destinace, kde jste nuceni hovořit v cizím jazyce, čímž se zdokonalujete. Na druhou stranu Slovensko je dostupnější a nabídne Vám také nové zkušenosti.

Motto: Stoprocentně doporučuji! 


SLOVENSKO - Pavol Harminc - praktická stáž  


Název instituce: Stredná spojená škola Pavla Sabadoša internátna

Délka pobytu: 2 mesiace

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Skúsenosti, to je to čo si najviac cením na tejto stáži. Je ich nesmierne veľa. Pripájam hodnotenie supervizora: "Študent naplnil všetky očakávania a nároky, ktoré boli určené vrámci výkonu odbornej stáže. Získal odborné kompetencie v obore, využiteľné v ďalšom štúdiu a v profesnom uplatnení. Svojim pôsobením v prijímajúcich inštitúciách bol prínosom po vedomostnej, technickej aj osobnostnej stránke."

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Nakoľko som pôvodom zo Slovenska, nestretol som sa počas mojej stáže so žiadnou jazykovou bariérou. Pôsobil som na východe republiky, čo bolo veľmi počuť na spisovnosti jazyka ale napriek tomu sme sa so žiakmi vždy dohodli.

Zkušenosti s ubytováním: Ubytovanie som mal vopred dohodnuté, takže žiadne nepríjemné prekvapenie neprišlo, všetko dopadlo ako sme sa dohodli. Určite pre autentický zážitok zo stáže doporučujem ubytovanie v rodine/AirBnb/hostely alebo niekde, kde budete v nepretržitom kontakte s lokálnymi obyvateľmi.

Finanční stránka výjezdu: Finančné prostriedky poskytnuté univerzitou, potažmo EÚ, boli študentské. Myslím, že rozhodnúť o primeranosti príspevku nespadá pod moje kompetencie. Pre mňa boli finančné prostriedky postačujúce, rozvrhol som to tak, aby som z nich vyšiel.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: V rámci ESN nemám prehľad, viem že sa konala beseda so študentmi.

Nezapomenutelný zážitek: Zážitkov je nesmierne veľa, nikdy však nezabudnem ako na druhý deň pôsobenia v MŠ mi otvoril chlapec z nepočujúcej rodiny a vysvetľoval svojmu ockovi že ma pozná že som kamarát.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Určite je to príležitosť ktorá sa Vám nikdy viac nenaskytne a treba ju využiť.

Motto: "Life begins, where fear ends." Osho Bhagwam Shree Rajneesh


SLOVENSKO - Aneta Zubalová - praktická stáž  


Název instituce: Okresní úřad Bratislava

Délka pobytu: 2 měsíce 

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.: Pracovníci úřadu byli pro svou práci opravdu zapáleni, největší spolupráce probíhala se zaměstnankyní úřadu, která byla člověk na svém místě, a to vše zpříjemňovalo, zprostředkovala nám setkání se svým kolegyněmi i z jiných institucí, na které nás doprovázela, byla velmi ochotná, věnovala nám i svůj volný čas. Jsme v kontaktu a určitě se ještě uvidíme. První polovinu stáže jsme pracovali na výzkumu pro Ministerstvo vnitra Slovensko o prevenci kriminality mládeže – zpracování dotazníků, které vyplňovali žáci škol v BA, vyhodnocování a prezentace dat. Druhou polovinu jsme pracovaly v archivu úřadu na živnostenském odboru, kde jsme měly za úkol prověřovat povolení osob k pobytu a následnému podnikání. Okresní úřad se nám snažil zajistit vhodnou a zajímavou práci, na které jsme mohly pracovat samostatně a dostaly jsme důvěru pracovníků.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Tím, že je slovenština velmi podobná češtině jsme neměli žádnou jazykovou bariéru a rozuměli si.

Zkušenosti s ubytováním: Bydlely jsme na soukromých studentských kolejích, jejích úroveň byla mnohem lepší než jaká je na státní kolejích. Pořád to ale není doma, a je nutné počítat s tím, že to nebude komfortní.

Finanční stránka výjezdu: S financemi, které jsme od univerzity dostaly, nebyly dostačující na 2 měsíce života v zemi, kde mají euro a vše je dražší než v ČR. Je nutné mít finanční rezervu a počítat s tím, že vše stojí více.

Nezapomenutelný zážitek: Velký dojem na mě udělali pracovníci úřadu, jednali s námi jako se sobě rovnými. Tím, že pracovní stáž byla realizovaná v letních měsících celý pobyt je pro mě nezapomenutelný a přinesl mi mnoho krásných chvil. Nezapomenutelný je pro mě určitě západ slunce nad bratislavských hradem.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Jeďte kamkoliv, využijte i tu nejmenší příležitost! á jsem se v Bratislavě ocitla vlastně úplnou náhodou a zatím nebyl den, kdy bych si nevzpomněla na krásnou Bratislavu a na lidi, kteří mi přišli do cesty, v myšlenkách jsem stále tam.

Motto: V nouzi poznáš přítele. (Doslova)SLOVENSKO - Pavlína Ella Ondrová - praktická stáž  


Název instituce: Okresní úřad Bratislava

Délka pobytu: 2 měsíce 

Zkušenosti na praktické stáži, hodnocení supervizora, pracovní náplně atd.:  Na praktickou stáž na tento úřad bych určitě jela znovu. Tak příjemné prostředí a milý kolektiv nenajdete jen tak. Kdybych měla možnost zde pracovat, nabídku bych určitě přijala. Bohužel kvůli státním jazykovým zkouškám a občanství nemohu. Myslela jsem si, že skrze události, které jsme v historii prožili společně, bude životní styl i smýšlení velmi podobné. Ale už po měsíci stáže jsem změnila názor. Slováci si více váží svého času a za ničím se nehoní. Dělají pouze to, co je v náplni jejich práce a nic navíc. Tím předchází vyhoření v rámci výkonu své profese. Supervizor, který měl moji stáž na starosti, byl zároveň vedoucím organizačního odboru. Zajímal se, jaké sféře se chci v budoucnu věnovat a podle toho průběh stáže koncipoval. Snažil se, abych se seznámila s celým úřadem a získala tak přehled o tom, čím vším se úřad zabývá. Každý týden jsem tedy strávila na jiném odboru a vykonávala zde přidělenou práci. I přesto, že pracovní vytížení zaměstnanců bylo velké, zástupci jednotlivých odborů mi vždy věnovali svůj čas, abych se dozvěděla něco více.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Tím, že slovenský jazyk má opravdu blízko k tomu českému, nevznikala mezi námi žádná jazyková bariéra. Občas se objevila slovíčka, u kterých jsem si nebyla jistá významem, ale ze strany zaměstnanců úřadu či jiných osob, se kterými jsem přišla po čas stáže do styku, mi bylo vždy vše vysvětleno. Nastaly i situace, u kterých jsme se společně zasmáli. Nevýhodou bylo, že český jazyk nebyl jednacím ani úředním jazykem, proto jsem nemohla sama písemně zpracovávat žádosti občanů. Ostatní dokumenty jsem zpracovávala v českém jazyce a daný úředník si pak mnou psaný text přeložil.

Zkušenosti s ubytováním: U tohoto bodu si nejsem jistá, zda převládají ty pozitivní nebo ty negativní zkušenosti. Pokud bych volila ubytování příště, zvážila bych krátkodobý pronájem bytu než koleje. Konkrétně moje koleje byly dobře situované a vzdálené cca 20-30 min pěší chůze do centra města. K úřadu jezdil přímý autobusový spoj, kam cesta trvala asi 45 minut a zastávka byla přímo před budovou úřadu. Koleje nespadaly pod žádnou z univerzit a byly soukromé. Na internetových stránkách bylo vše prezentováno velmi pěkně a hlavně tak, že se student nemusí o nic starat. Při podpisu smlouvy se začaly objevovat první zádrhele, které spočívaly ve výši kauce, se kterou jsem v rozpočtu nepočítala. Součástí ubytování měla být společná kuchyň a prádelna, už se ale nezmínilo, že obě tyto služby jsou zpoplatněné. Tudíž, když chcete použít pračku a sušičku, bude vás to stát 10 euro. To samé s kuchyňkou, tam využití nebylo zpoplatněné, ale veškeré nádobí a přístroje k tomu ano. K dispozici jsme měli ubytovací řád, který stejně většina studentů nedodržovala. Úklid měl být opět zajištěný ze strany ubytovávajícího a nebylo tomu tak. Volala jsem i na koleje, které zajišťovala ekonomická fakulta, jenže jsem během června neměla stále jisté, zda na stáž odjedu a čekala jsem na stipendium potřebné k zaplacení kolejí. V tu chvíli byly volné pouze pokoje pro 4 bez vlastního sociálního zařízení. A být na pokoji dva měsíce s lidmi, které vůbec neznám a mít tam své osobní věci jsem opravdu nechtěla. Pokud bych chtěla pokoj pro 2 osoby s vlastním sociálním zařízením, musela bych volat daleko dříve. Veškeré koleje mají čekací listiny a Erasmus studentům se snaží téměř vždy vyhovět a místo najít. S tímto postojem jsem se setkala u více kolejí zřizovaných zdejší univerzitou. Proto bych dalším studentům, kteří se rozhodnou vyjet, doporučovala řešit ubytování co nejdříve.

Finanční stránka výjezdu: Co se týče financí a s nimi spojenými výdaji, asi záleží, do jaké destinace jedete a jak moc si to tam chcete užít, potažmo na čem ušetřit. Zvolila jsem cestu vlakem, která s kartou ISIC vycházela nejlevněji s možností dopravy na Slovensko. Před odjezdem jsem si vyčlenila rozpočet na základní věci jako bylo jízdné, ubytování a s ním spojené poplatky a legitka na mhd. A se zbytkem peněz operativně hospodařila. Zpočátku pro mě bylo obtížnější přepočítávat každou věc na české koruny, ale časem jsem si zvykla. Co mi ale nejvíce zasáhlo do rozpočtu byla výška kauce, se kterou jsem nepočítala, takže jsem během stáže musela šáhnout i do vlastních úspor.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Kvůli tomu, že jsem byla na praktické stáži, a ne na typickém studijním Erasmu, kam odjedete na půl roku studovat do zahraničí, s ničím ze zmíněných jsem se nesetkala. Ale na úřadě jsem narazila na lidi, kterým je práce blízká a rádi své poznatky posouvají dále. Proto byli velice otevření tomu, abych se podívala za hranice úřadu a navštívili jsme různé instituce a jednání, kde pravomoci úřadu zasahují. Dle mých osobních preferencí ohledně profese, kterou bych v životě chtěla dělat, zaměstnanci úřadu vybírali místa a pracovníky, se kterými se v průběhu stáže setkám a získám nové poznatky ohledně svého vysněného povolání.

Tipy: Jak už jsem zmínila výše, první tip je za mě hledat ubytování, co nejdříve. Ne vždy se vám poštěstí, ale ubytovací referentky se budou snažit vyjít vstříc a zajistit vám na kolejích lůžko. Pokud nebudete na nějakém sdíleném bytě ve více lidech, koleje vás určitě vyjdou levněji. Co mi opravdu ušetřilo čas a peníze, byla legitka na mhd. Bratislava má svou aplikaci, kde si vytvoříte účet, nahrajete isic a jezdíte za studentské ceny. Ale pozor na to, že schvalování účtu může i den trvat, proto doporučuji pořešit předem. Osobně si myslím, že je lepší vyjet ve více lidech, já sama jela s kamarádkou a sdílené problémy jsou společné problémy. Na nic jsem nebyla sama a jedna pro druhou oporou. Stanovily jsem si harmonogram na týden, kdy jdeme na nákup, co budeme vařit, kdy jdeme na jídlo do restaurace, kdy uklízíme a tak dále. Posledním tipem je zjistit, co vám okolí nabízí a nebát se poznávat nové lidi a novou kuchyni. Protože pouze lidé, kteří jsou místní, vám dokáží ukázat, jak to město opravdu vypadá a jaké je.

Nezapomenutelný zážitek: Asi nedokážu vybrat pouze jeden, za ty 2 měsíce se toho dá zažít opravdu spoustu. Hodně jsem se setkala s údivem, když jsem řekla, že jedu na Erasmus na Slovensko, ale Bratislava je tak krásné a rozmanité město, že nešlo odolat. Hlavně se všude dorozumíte a je to kousek do České republiky. Potkala jsem spoustu nových lidí, ať už v práci nebo mimo ni. Se všemi jsme v kontaktu a myslím si, že výjezd na Erasmus nebyla moje poslední cesta do Bratislavy. Hned první týden jsme objevili kouzelné místo u Dunaje s výhledem na Bratislavský hrad při západu slunce. V průběhu letních měsíců se pravidelně konala letní kina. Bratislava má výbornou polohu na cestování, o víkendech jsme toho využili na výlety do Vídně nebo Budapešti, kde jste vlakem za cca hodinku, dvě. Zažili jsme fotbalovým zápas v rámci Ligy mistrů, který po dlouhé době Bratislava hostila. Bratislava je pro mě město dvou tváří. Upřímně můžu říct, že jsem moc ráda poznala obě. Jedna půlka je plná moderních budov, mrakodrapů, rušného a nočního života, na druhé straně je poklidná část plná procházek, památek, promenádou kolem řeky Dunaj a dobrou kávou. Každý si vybere dle svého gusta a nálady.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Já sama jsem se k tomu delší dobu odhodlávala a bohužel mi to pokaždé něco překazilo. Tento rok už to konečně vyšlo a jsem za to nesmírně ráda. Dalo mi to více, než jsem čekala. Hlavně z té pracovní stránky, ale to se dalo předpokládat, když jsem vyjela na praktickou stáž. Zkušenosti, jež jsem na stáží získala, mi poslouží především při výkonu mé budoucí profese v oboru. Znalosti, které získáte, vám nikdo nevezme a na CV vám účast na Erasmu hodí plusové body.

Motto: Když ne teď, tak kdy?


Nový obrázek
 

SLOVINSKO - Vanessa Velartová University of Ljubljana        


Délka pobytu: 1. 10. 2021 – 11. 2. 2022  

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Studium v Lublani bylo poměrně náročnější než na co jsem zvyklá v Opavě. Studenti zde během semestru dostávají několik semestrálních úkolů ke zpracování, o kterých se následně vedou diskuze na dalších hodinách. Vyžaduje se pravidelná docházka a aktivita studentů. 

Komunikace a spolupráce s univerzitními profesory byla naprosto bezproblémová. Profesoři, jejichž předmětů jsem se účastnila byli velmi příjemní, nápomocní při řešení semestrálních prací, případně jiných školních záležitostí. 

Výuka probíhala často ve formě seminářů. Přednášky byly také nedílnou součástí předmětů, nicméně i při přednášce profesoři dbají na diskuzi a kladou otázky. Věnují dostatek prostoru i pro dotazy studentů, ale zajímají se i o dění v zemích výměnných studentů.  

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Komunikace v anglickém jazyce na úrovni B2 je dobrým základem pro komunikaci s lidmi, ale ke studiu odborných informací mi to nestačilo. Zpočátku semestru jsem profesorům příliš nerozuměla, ale po pěti měsících jsem si na systém výuky i přednášení profesorů zvykla a zlepšila se v angličtině minimálně v poslechu. 

Zkušenosti s ubytováním: Ubytování jsem našla přes aplikaci Airbnb, byl to klidný dům s několika byty. Byt byl 3+1, takže jsem jej sdílela se dalšími studenty Erasmu. Byl plně zařízený a v ideální lokalitě – pár minut od domu se nachází tři fakulty včetně fakulty sociálních věd, kde jsem chodila já. Do centra Lublaně je to pár minut autobusem, který jezdí pravidelně ze zastávky vedle domu.  

Finanční stránka výjezdu: Ubytování a služby ve Slovinsku jsou poměrně drahou záležitostí, naopak ceny potravin jsou podobné cenám v České republice. Studenti mají velké slevy na stravování ve vybraných restauracích po celém Slovinsku. Záleží na konkrétních potřebách a výdajích osoby, nicméně bych neodjela bez vlastní finanční rezervy.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Programu ESN jsem se příliš neúčastnila. Pořádají akce pro velké množství lidí, většinou se účastnili všichni studenti Erasmu. Ale z doslechu jsou to velmi povedené akce různých aktivit a návštěv zajímavých míst jak ve Slovinsku, tak i v okolních zemích. Podobně jako já, i mnoho dalších studentů plánovalo vlastní výlety s menší skupinou přátel. 

Tipy:  Ideální čas na výlety po Slovinsku je víkend, kdy platí 75 % sleva na jízdné.  Lístek do MHD nelze koupit u řidiče, je třeba si na autobusové pobočce pořídit kartu, která se nabíjí v automatech na zastávkách. Ubytování je vždy dobré shánět s předstihem, ale pro Lublaň to platí dvojnásobně. Koleje jsou téměř hned obsazené, což platí i pro byty, které nejsou levné a    jeden byt obvykle sdílí hodně lidí. Někteří dokonce celý pobyt strávili v hostelu. Slovinci jsou velmi vstřícní k cizincům a oceňují, když se snaží mluvit jejich jazykem, ale také umí dobře anglicky a rádi poradí, s čím je potřeba.  

Nezapomenutelný zážitek: Nezapomenutelnými zážitky bych nazvala všechna nová přátelství a výlety v rámci Slovinska a sousedních zemí. Jedním z nejzajímavějších byl zážitek z výletu do Itálie, konkrétně do Verony a do Benátek, který jsem si naplánovala na Nový rok. Když jsem se ubytovala v hostelu, zjistila jsem, že budu sdílet pokoj s dalšími pěti lidmi, kteří v tu dobu byli mimo hostel. Když se vrátili, byli naprosto vyděšení, proč jsem v jejich v pokoji a jak jsem se tam dostala. Byla to skupinka Čechů a Poláků a všichni byli velmi milí, takže nakonec jsme společně a neplánovaně strávili příchod Nového roku v krásných Benátkách.

Zajímavé byly také Vánoce, které jsem zde strávila s dalšími studenty Erasmu z Polska, Řecka a Mexika. Všichni jsme připravili vánoční pokrmy a činnosti, které jsou pro naši zemi typické a společně si užili štědrý večer. 

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Studentům, kteří o výjezdu uvažují i těm, kteří o tom neuvažují bych vzkázala, že je to velká zkušenost a skvělý zážitek, který by si během studijních let měl zažít každý. Přestože jsem krátce po příjezdu zvažovala návrat domů, protože studium v cizím jazyce a v cizí zemi je mnohem obtížnější než studium, na které jsem zvyklá, jsem ráda, že jsem zde zůstala a vyzkoušela si pobyt v zahraničí na dobu delší než pár týdnů v rámci dovolené. Především studenti, kteří mají rádi cestování a poznávání nových kultur a lidí, by neměli vůbec váhat vyjet!

Motto: Kdo nic nezkusí, nic nezažije!  


SLOVINSKO - Karolína Lančová - University of Ljubljana  


Délka pobytu: září 2019–červenec 2020

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Studium mi vyhovovalo. Přednášky, ve srovnání s Opavskými, byly podstatně delší, profesoři byli velmi vstřícní, otevření, kdykoliv jsme je mohli oslovit s problémem. Během pandemie se jejich přístup nezměnil. Přednášky i v online prostoru neztratily svou kvalitu. Zkoušky probíhaly dvěma způsoby – otázka: napište vše, co víte o daném problému nebo napište svůj názor na tuto problematiku. Fakulta měla vše potřebné k studijnímu životu – restauraci a kavárnu v prostoru fakulty.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Profesoři věděli, že jsme Erasmus studenti, mluvili srozumitelně, poznatky často shrnovali a ptali se, zda všemu rozumíme.

Zkušenosti s ubytováním: První půl rok jsem bydlela na koleji. Výborná zkušenost pro seznámení se spoustou dalších Erasmus studentů. Negativní bylo, že jsem to měla daleko do školy a velmi pomalý internet. Ale zároveň koleje byly ve skvělé části města, park za rohem, centrum také. Druhý půlrok jsem chtěla najít byt poblíž fakulty. Nakonec jsem našla na druhý pokus. Nebylo to špatné, blíž to bylo, levnější o něco málo taky, akorát se spolubydlícími jsem si úplně nesedla.

Finanční stránka výjezdu: Ocenila bych možná o něco vyšší grant, nájem v Lublani je velmi vysoký.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: ESN Ljubljana fungovala naprosto perfektně. Na začátku semestru bylo plno akcí, ať poznáme město i ostatní studenty. Pořádali i skvěle zorganizované výlety po Slovinsku. Fakulta pořádala taky seznamovací akce.

Tipy: Obrňte se trpělivostí, když si budete vyřizovat povolení k pobytu. Celý proces musíte protrpět osobně, žádná část nejde vyřídit online. Doporučuji koupit kolo z druhé ruky, vyjde to levněji než autobus a rychleji se všude dostanete. Cyklostezky jsou po celém městě a pokud někde nejsou, řidiči berou ohled.

Nezapomenutelný zážitek: Měla jsem zbývající týden před odjezdem domů a hledala jsem, čím to zakončit. Jela jsem k ikonickému jezeru Bled na Zipline, tam jsem se projela několik metrů nad zemí a z výšky jsem viděla krásné hory Slovinska.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Nepřemýšlejte moc dlouho a jeďte. Měla jsem obavy snad ze všeho, ale stále z této zkušenosti těžím. Jestli si chcete zkusit, jaké je to bydlet s někým jiným než rodiči, naučit se být zodpovědní, tak tohle je cesta. Zároveň máte stále podporu vaší dočasné fakulty v cizí zemi i Slezské univerzity.

Motto: Skoč. Křídla roztáhneš později.

 


ŠPANĚLSKO - Tereza Filková - University of Valencia 


Délka pobytu: 1 semestr

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Výuku ve škole jsme neabsolvovaly, měly jsme pouze praktickou výuku ve Zdravotním středisku „Font de Sant Lluís“. Během zařizování a seznamování se se školou, jsme měly možnost se setkat s některými profesory, zároveň jsme měly možnost se zúčastnit přednášky, která byla vedena ve španělštině a k praktické výuce. Profesoři působili velmi mile a ochotně, snažili se navázat se studenty z Erasmu hezký a přátelský vztah. Univerzita působila velmi hezky a přehledně. 

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Anglický jazyk úroveň B2, Španělský jazyk – žádná úroveň, na praxi byli velmi ochotní nás naučit základní fráze španělštiny, nebyl zde žádný problém s používáním překladače. 

Zkušenosti s ubytováním: S hledáním si ubytování, jsme měly lehce problém, byt jsme si našly na poslední chvíli, těsně před odjezdem. Proto bych doporučila si bydlení hledat klidně několik měsíců dopředu, jelikož většina bytů už během léta byla rozebrána a zbývaly jedny z těch dražších, náš problém byl ten, že jsme to podcenily a nechaly to na posledních chvíli. My jsme nakonec natrefily na pěkné airbnb, které bylo 10 minut metrem od centra. Určitě bychom ale doporučily hledat bydlení dopředu a na ověřených stránkách jako je například: "spotahome", anebo „idealista“. 

Finanční stránka výjezdu: Od školy jsme dostaly na měsíc 600 euro. Dohromady celý grant na 5 měsíců byl něco okolo 70 tisíc korun. Za mě osobně se s tím určitě vyžít dá, co se týče ubytování, jídla, dopravy + nějaké potřebné věci jako je kosmetika, léky atd.., ale určitě to není na rozhazování, neuvážlivé nakupování či nějaké užívání si. Určitě je fajn si ujasnit, kolik chcete měsíčně investovat do jídla, či ubytování a nastavit si nějaký limit, jako výhodu bych určitě zmínila, pokud jedete s někým, jelikož ve dvou se více ušetří. Co se týče cen ve Španělsku, řekla bych, že se jedná o dost podobné ceny jako u nás v Česku, ale je to individuální, každopádně o žádný šílený skok se určitě nejedná. Doporučila bych tady samozřejmě jet s našetřenými penězi pro větší užití si Erasmu. 

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Na uvítacím dni nám byl dán papír, ve kterém byly vypsané různé školní Erasmus srazy a aktivity pro větší seznámení studentů mezi sebou. Zároveň na instagramovém účtu „esnenuv“ můžete sledovat pořádání akcí a výletů právě pro Erasmus studenty z univerzity. My jsme osobně na žádné srazy nechodily, jelikož jsme měly svůj vlastní program, každopádně si myslím, že pro studenty, kteří jedou na Erasmus sami, je tohle skvělá příležitost, jak se seznámit s někým ze školy. 

Tipy: Pokud jedete ve dvojici, tak doporučuji nakupovat a vařit společně (ušetříte tak peníze). Pokud chcete jet někam na výlet zeptejte se někoho, kdo ve Valencii žije, často nám pomohly zdravotní sestřičky, s kterými jsme pracovaly. Pokud chcete vidět jiná města, tak se stačí podívat na vlakové spoje na stránku „renfe“ jsou tam poměrně levné lístky na vlak například do Madridu či Barcelony. Super aplikace na taxíky v případě nouze „freenow“. 

Nezapomenutelný zážitek: Erasmus je za mě jeden obrovský nezapomenutelný zážitek. Jsem moc ráda za to, jakým způsobem jsem těch 5 měsíců strávila a že jsem na sobě pracovala. Především, že jsem objevovala a cestovala. Jeden z mých nejlepších zážitků pravděpodobně bude Oceanografie(největší akvárium v Evropě). Potom náš výlet do Barcelony a Alicante, kde jsme jely na víkend vlakem.  

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Nemějte strach odjet. Kamarádi a lidi, kteří vás mají rádi, na vás nezapomenou. O nic nepřijdete, a naopak bych řekla, že vám to dá obrovskou životní zkušenost. Já jsem vděčná, že jsem se rozhodla odcestovat a že jsem strach z neznáma hodila za hlavu. 

 Motto: Dělejte rozhodnutí, z kterých máte strach, ale změní vám život. 

 


ŠPANĚLSKO - Anna Andronikidu - University of Valencia 


Délka pobytu: 1 semestr

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Vyučující a ostatní personál univerzity vždy vstřícní a nápomocní. Jediný zádrhel nastával, když jsem se opravdu nedokázala v některých situacích vyjádřit jinak než anglicky a opravdu nikdo mi nerozuměl, a to i z řad spolužáků.

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Vnímám výrazné zlepšení, co se týká klasické španělštiny. Naproti tomu valencijsky jsem se moc nenaučila. Ve škole s tím však nebyl problém, i ve smíšených bilingválních skupinách se mi vyučující přizpůsobovali.

Zkušenosti s ubytováním: Ubytování jsem našla na web. stránkách www.Spotahome.com, kde jsem si vybrala pokoj ve sdíleném bytě. S tímto serverem nebyl nikdy problém, protože v podstatě funguje jen jako zprostředkovatel. Avšak s nájemní agenturou, ke které jsem se skrze tento server dostala, občasně problémy byly, a to hlavně z hlediska komunikace a zprostředkování důležitých informací. Tato agentura se nazývá MeGustaValencia a opravdu výrazně nedoporučuji. Pokoj nebyl úplně přesně podle mých představ, často jsem musela řešit různé problémy jako např. ucpaný dřez, umyvadlo, plíseň v prostorách koupelny, pokažený zámek bytových dveří, nedostatečné vybavení kuchyně aj. Přístup agentury k těmto problémům byl podle mého názoru opravdu laxní a častokrát jsme na tzv. „technika“ čekali i déle než 3 týdny. I co se týká vrácení kauce a ukončení smlouvy s touto agenturou jsou stále resty, z tohoto hlediska opravdu nepříjemná zkušenost. Naproti tomu byl byt ve velmi dobré lokaci, v podstatě v úplném centru studentského života, jen pár minut pěšky od campusu univerzity.

Finanční stránka výjezdu: Pokud si chce člověk opravdu užít se vším všudy, co se týká výletů, nočního života apod., je třeba si našetřit dostatek peněz na toto běžné užívání. Pokud je měsíční stipendium 600€, doporučuji najít si ubytování max. do 320€ včetně služeb.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Ve Valencii je hned několik „Erasmus agentur“, které zajišťují různé výlety po oblasti Comunidad Valenciana, studentské večery, studentské slevy (většinou spíše v barech a některých bistrech, restauracích).

Doporučuji např.:

  • Erasmus life Valencia (ig: @erasmuslifevalencia)
  • Happy Erasmus Valencia (ig: @happyerasmusvalencia)
  • Erasmus Valencia VIP (ig: @erasmusvalenciavip)
  • Erasmus VIBE (ig: @erasmus_vibe)
  • Erasmus Mundo Valencia (@erasmusmundovalencia)

Tipy: Doporučuji najít si na WhatsAppu skupiny, ve kterých figurují koordinátoři zmíněných Erasmus agentur, kde informují o různých akcích, které se budou konat. Ve skupině se často organizují i soukromé večírky, je možno seznámit se se studenty z různých zemí. Dále doporučuji vyřídit si Erasmus Life studentskou kartu za drobný poplatek, díky které máte potom výhodné slevy na různé výlety právě s nimi, nebo na vstupy do mnohých zajímavých míst, nebo i třeba slevy na drinky v některých barech. Oblíbeným studentským barem je Natura DUB, který se nachází kousek od Avignuda Blasco Ibanez. Velmi zajímavou zkušeností je festival Las Fallas. Co se týká Valencie jako takové, moc doporučuji Ciudad de Les Artes y Ciencias, včetně Oceanograficu (Erasmus life sleva 19€, každá neděle), dále historické centrum, ve kterém se dá taky najít spoustu malých tapas barů. Určitě doporučuji projít si univerzitní botanickou zahradu. Další zajímavým zážitkem je centrální tržnice v centru města Mercat Central. Co se týká výletů v okolí Valencie doporučuji hlavně: Alicante, Laguna Rosa Torrevieja, Guadalest, Altea, Alboraya, Chulilla, Benitatxell (nejkrásnější pláže Costa Blanca – např. Calla de Moraig, ke které vede skvělý hike), jezero Albufera, Montanejos. Většina studentů využívá k seznamování Tinder, jen je třeba uvést, že hledáte kamarády. Já si takto našla skvělou partu.

Nezapomenutelný zážitek: Západ slunce u jezera Albufera, 4 dny v Barceloně v předvánočním období.

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Nebojte se chodit na zmíněné akce a výlety sami, seznámíte se všude.

Motto: "It's not that life is short, it's that you waste a lot of it."

 


ŠPANĚLSKO - Lucie Boleslavská - University of Valencia 


Délka pobytu: 1 semestr

Zkušenosti se studiem, zkoušky, univerzitní profesoři, výuka: Se spolužačkou jsme chodily převážně na praxi, na univerzitu jsme docházet nemusely, výuka nebyla pro erasmus studenty povinná. Měly jsme jen čistě základy španělštiny a výuka neprobíhala v angličtině, takže by to bylo složité porozumět. Interiér univerzity byl ale velice pěkný, jen mě překvapilo, že angličtinu prakticky vůbec neovládají, takže domluva a komunikace byla složitější. Na praxi jsme chodily na chirurgickou kliniku a ambulanci dětského lékaře, kde jsme se seznámily s moc příjemnými sestrami, které nám vše ukázaly a vysvětlily a vždy k nám přistupovaly s respektem a úctou. 

Zkušenosti s úrovní cizího jazyka: Naše zkušenost s jazykem byla po příjezdu minimální, ale na klinice, na kterou jsme docházely na praxi, byly velmi milé zdravotní sestřičky, které se nám snažily vždy pomoct porozumět, ať už jsme se dorozumívali rukama či nohama. Používaly jsme google překladač, bez kterého bychom se nejspíš neobešly. Po příjezdu se mé znalosti španělštiny určitě rozšířily a mám v plánu absolvovat kurzy španělštiny, abych se zdokonalila.

Zkušenosti s ubytováním: Společně se spolužačkou, se kterou jsme vycestovaly, jsme si našly bydlení v části jménem Meliana, která se nacházela 15 minut cesty od centra. Tato část byla velice klidná, celkově Valencie je bezpečné město, takže jsem osobně nikdy neměla pocit, že bych se měla obávat o svou bezpečnost. Najít ale vhodné ubytování pro 2 osoby, abychom se vešly do rozpočtu, bylo lehce náročné, protože byty ve Španělsku jsou poměrně drahé. Bydlení jsme našly přes aplikaci AirBnb, ale hledaly jsme také na stránce Idealista. Airbnb je dle mého přehlednější, ale řekla bych, že o něco dražší, co se týká pronájmu bytu. Se spolužačkou jsme dohromady platily přes 20 000 korun za ubytování, což je celkem dost vzhledem k tomu, že jsme se o obývací pokoj, koupelnu i kuchyň dělily s ostatními hosty. Byla to ale zajímavá zkušenost, poznat hosty z různých koutů světa. Ve výsledku jsme si na to zvykly, že bydlíme s cizími lidmi, většina hostů byla opravdu příjemná a s některými jsme doteď v kontaktu. 

Finanční stránka výjezdu: Finance byly dle mého dostačující, rozhodně mi také po finanční stránce velmi pomohli rodiče, ale i bez jejich pomoci bych se zvládla uživit. Pronájem bytu jsme se spolužačkou platily napůl, takže byla velká pomoc, že jsme na to byly dvě. Stravování také nebyl problém, vařily jsme si společně, prakticky vše jsme si podělily napůl. Ceny mi přišly podobné, jako u nás, ovoce a zelenina byli samozřejmě levnější, potraviny byly rozhodně kvalitnější. Díky financím, které jsem měla našetřené, jsem mohla vycestovat i do jiného města, například Barcelony či Alicante.

Erasmus Student Network, zajištěné akce/výlety/eventy ze strany univerzity: Univerzita pořádala různé akce, kde studenti mohli představit svoji zemi, mohli uvařit typické jídlo a ukázat, jak žijí. Také probíhaly společné výlety do Oceanografie, karnevaly, party, venčení pejsků z útulků a výjezd například na Ibizu. 

Tipy: Určitě bych doporučila pečlivě projít celé město, navštívit Oceanografii, Bioparc, projít celý park, který vede přes celé město, navštívit místní kluby, protože celé město bylo velmi živé, předem si našetřit peníze a využít je na cestování a objevování, najít si kamarády a i přes jazykovou bariéru to alespoň zkusit, vyzkoušet místní kuchyni, která je velmi rozmanitá a hlavně se zbytečně nestresovat. Ve Španělsku jsou lidé velmi laxní, pohodoví a nevyplatilo se mi zbytečně nad vším přemýšlet. 

Nezapomenutelný zážitek: Mezi mé nezapomenutelné zážitky patří nejspíše první dny po příjezdu do Valencie, protože jsem měla dobrý pocit z toho, že jsem si vše zvládla úspěšně zařídit, že jsem to dokázala. Nezapomenu na ty bezstarostné chvíle v teplých dnech na pláži u moře, na výlety do přírody a do jiných měst a celkově na pocit samostatnosti. 

Vzkaz studentům, kteří zvažují výjezd: Studentům, kteří zvažují vyjet někde do ciziny, bych ráda sdělila, že se není čeho bát. Ono vše vypadá ze začátku složitě a představa, že budete třeba půl roku mimo domov je strašidelná, ale vše to uteče jako voda. Já sama jsem se dost překonávala, abych udělala takový velký krok, ale nelituji toho. Pomohlo mi to jak v seberozvoji, tak v rozvoji ve vztazích s mými milovanými. Nic není takové, jak vypadá a když se chce, všechno jde.

Motto: Mé motto je nejspíše nebát se vzdát dobrého kvůli skvělému, nebo soustředit se na to, kam chcete jít, nikoli na to, čeho se bojíte. 


 


ŠPANĚLSKO - Adéla Červenková - Praktická stáž v Madridu