Doktorský studijní program Historické vědy 2019/2020

II. kolo přijímacího řízení 2019/2020

ke studiu doktorského studijního programu P7105 HISTORICKÉ VĚDY,

obor Historie se zaměřením na české a československé dějiny

Adresa pracoviště zabezpečující studium:

Slezská univerzita v Opavě
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Ústav historických věd
Masarykova 37
746 01  Opava

E-mail: zuzana.bergrova (at) fpf.slu.cz
Tel: 553 684 479
Fax: 553 684 482


Požadavky k přijetí:

  • ukončené magisterské studium historie (dějepis), resp. v oborech příbuzných,
  • úspěšné vykonání ústní přijímací zkoušky v z českých (československých) dějin,
  • znalost historie na úrovni vysokoškolského studia a prokázání předpokladů k odborné práci na základě publikovaných, resp. nepublikovaných výsledků, prezentace doktorského projektu

Podmínkou přijetí uchazečů, kteří absolvovali magisterské studium na zahraniční vysoké škole, je uznaná nostrifikace - úředně ověřená kopie (opis) osvědčení o uznání zahraničního vysokoškolslkého vzdělání a kvalifikace v České republice.

Plánovaný počet přijatých:

Prezenční studium:         3
Kombinované studium: 3

Uchazeč se hlásí formou elektronické přihlášky

Tištěnou verzi přihlášky ke studiu ani její zkrácenou verzi nezasílá.

Uchazeči o studium zašlou přílohy k elektronické přihlášce:

  • kopii magisterského diplomu, dodatku k diplomu nebo vysvědčení o státní závěrečné zkoušce úředně ověřenou vidimací (absolventi FPF zašlou kopii bez ověření); uchazeči, kteří nemají dosud ukončené magisterské vzdělání, jsou povinni odevzdat kopii magisterského diplomu, dodatku k diplomu nebo vysvědčení o státní závěrečné zkoušce úředně ověřenou vidimací při přijímací zkoušce, nejpozději při zápisu do studia),
  • odborný strukturovaný životopis včetně přehledu dosavadní praxe (podepsaný),
  • seznam dosavadní publikační činnosti (podepsaný).

Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením: 590,- Kč

Platba administrativního poplatku za elektronickou přihlášku musí být provedena pouze bezhotovostní platbou, musí obsahovat specifický symbol. Pokud nebude specifický symbol uveden, případně bude uveden nesprávně, přihláška bude vyřazena jako nezaplacená. Chybně uhrazený poplatek je nutné uhradit znovu správně v termínu do 15.8.2019.

Způsob úhrady poplatku:

  • pouze bankovním bezhotovostním převodem

Název banky:           ČSOB Ostrava
Číslo účtu:                8010-0309706853/0300
Variabilní symbol:     0175000219
Specifický symbol:   rodné číslo uchazeče (bez lomítka)

Údaje pro zahraniční plátce:

IBAN:             CZ51 0300 0080 1003 0970 6853

SWIFT KÓD:  CEKOCZPP

Adresa pro doručení příloh k přihlášce:

Slezská univerzita v Opavě
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Oddělení pro vědu a zahraniční styky
Bezručovo nám. 1150/13
746 01  Opava

Tel: 553 684 252
E-mail: eva.jakubcova(at)fpf.slu.cz

Termín podání přihlášky 15.8.2019

Přijímací zkoušky se konaly 24.9.2019

Podrobné informace o studiu:

Studium je zaměřeno na vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost v oblasti výzkumu českých a československých dějin. Sleduje jednak zvýšení vědecké kvalifikace pracovníků, kteří již působí na vysokých školách, v muzeích, archivech, vlastivědných a dalších zařízeních, jednak se počítá s interním studiem pro vynikající absolventy VŠ studia historie. Studium má specializační charakter.

Standardní doba studia je tři roky, studium je organizováno v prezenční a kombinované formě. U doktorandů, kteří budou studovat při zaměstnání, se předpokládá možnost pětileté doby studia. Interní doktorandi obdrží stipendium podle platných předpisů.

Doktorské studium bude zaměřeno na vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost v oblasti výzkumu českých a československých dějin, zejména ve vztahu k problematice Slezska
a jejích evropských souvislostí.

Studium probíhá podle individuálního studijního plánu pod vedením školitele. Individuální studijní plán sestavuje ve spolupráci se studentem školitel,  který vede studenta po odborné stránce a kontroluje plnění plánu. Individuální studijní plány budou respektovat  potřeby vědeckého výzkumu, budoucí předpokládané uplatnění frekventantů s přihlédnutím k jejich individuálním zájmům. Vzhledem k poměrně rozsáhlým stykům s domácími a zahraničními pracovišti mohou být zajištěny kvalitní konzultace s odborníky i mimo Slezskou univerzitu. Vzhledem k tematice a potřebám výzkumu je možno zajistit stáže na zahraničních pracovištích (Vratislav, Opole, Marburg, Würzburg).

Hlavní směr přípravy mladých vědeckých pracovníků bude spočívat v jejich samostatné vědecké aktivitě (samostatné studium, heuristika a koncipování disertační práce).

Studium bude zaměřeno na starší a novější české dějiny. Teoretická a metodologická stránka přípravy bude spočívat ve studiu dějin historiografie, teoretických a metodologických otázek historické vědy obecně a v jednotlivých dějinných obdobích zvláště. K základům bude patřit
i prohloubené studium pomocných věd historických, metod a technik práce s prameny, zejména v souvislosti s příslušnou specializací. Druhou složku přípravy bude tvořit studium českých dějin  a  studium vztahující se k odborné specializaci a jejích obecných souvislostí.

Součástí přípravy bude povinné studium dvou cizích jazyků (němčina, angličtina, případně - vzhledem k specializaci - latina, polština nebo francouzština).  Předpokládané rozvržení zkoušek (požadavky a konkretizace termínů bude součástí individuálního studijního plánu).

Vedle základních povinností mohou být doktorandovi v přiměřené míře určeny další povinnosti, které souvisejí s charakterem jeho vědecké přípravy (např. podíl na pedagogické činnosti, přípravě výstav, ap.)

Vědecká příprava bude dokončena státní doktorskou závěrečnou zkouškou, zpracováním   
a obhajobou doktorské disertační práce, jejíž rozsah bude dán povahou řešené problematiky (nejméně  však 200 str. rkp.) Disertační práce musí obsahovat původní poznatky, které obohatí dosavadní stav výzkumu problematiky, předpokládá se, že její výsledky budou publikovány nebo přijaty k otištění.

Při státních doktorských závěrečných zkouškách posuzuje výsledky doktoranda nejméně pětičlenná komise, nejméně dva její členové jsou členy oborové rady. Komise pro obhajobu doktorské disertační práce je nejméně pětičlenná, oborová rada je v ní zastoupena nejméně třemi členy.  Počítá se s tím, že členy komisí a oponenty budou přední odborníci z jiných vysokých škol, ústavů AV ČR, případně jiných prestižních domácích nebo i zahraničních historických pracovišť.

Uplatnění absolventů:

Absolvent má možnost být samostatným kvalifikovaným vědeckým pracovníkem působícím zejména na výzkumných pracovištích a vysokých školách, případně na vedoucích pozicích v muzeích, galeriích a archivech.