Unisféra — Přednáška "Povídání o měření noční tmy" a premiéra pořadu "Odvrácená strana světla"

  • ustav
  • 29.11.2023
Ve dne 29.11.2023 (středa) se od 17:00 hodin v Unisféře na Fyzikálním ústavu uskuteční přednáška Tomáše Gráfa na téma "Povídání o měření noční tmy" (30 min.), která bude doplněna o projekci sférického pořadu "Odvrácená strana světla" (22 min.), který bude poprvé představen veřejnosti. Tento program je vhodný pro širokou veřejnost.

Anotace k přednášce:

Je přirozená noční obloha opravdu černá? Dozvíte se také, jakým způsobem je možné hodnotit kvalitu noční tmy a které astronomické metody k tomu používají.

Anotace k pořadu:

Byli jste někdy v planetáriu a obdivovali jste nádhernou noční oblohu posetou tisíci hvězd promítaných nad vaší hlavou? Nepřipadá vám zvláštní, že přirozeně temná hvězdná noční obloha – ta, která byla po tisíce let zdrojem inspirace pro naše předky – je pro nás dnes tak vzácná, že musíme cestovat do vzdálených oblastí, abychom ji mohli spatřit v celé její kráse? Proč a jak my lidé ničíme své okolí světelným znečištěním, jaký to má dopad nejen na nás, ale i na přírodu jako celek, a také co s tím může každý z nás udělat – to vše se dozvíte v tomto pořadu.

Prodej a rezervace vstupenek zde.

Tato projekce je podpořena grantem města Opava.


Další události

Všechny události