M87* and Sgr A*: Imaging supermassive black holes

 • hlavní
 • 10.10.2022
Srdečně vás zveme na přednášku v anglickém jazyce, která se bude konat v rámci mezinárodní konference o relativistické astrofyzice RAGtime 24 v Opavě. Přednášejícím je Prof. Dr. Prof. Dr. Luciano Rezzolla, vedoucí oddělení teoretické (relativistické) astofyziky na Ústavu teoretickén fyziky Univerzity v Goethe. Přednáška proběhne v Pondělí 10. října v UniSpace Hall (Aule) v budově Matematického ústavu/Rektorátu Slezské Univerzity v Opavě.
Abstract:
I will briefly discuss how the first images of the supermassive black holes M87* and Sgr A* were obtained by the EHT collaboration. In particular, I will describe the theoretical aspects that have allowed us to model the dynamics of the plasma accreting onto the black hole and how such dynamics was used to generate synthetic black-hole images. I will also illustrate how the comparison between the theoretical images and the observations on a broad range of frequencies has allowed us to deduce the presence of supermassive black holes and to extract information about the accretion process. Finally, I will describe the lessons we have learned about strong-field gravity and alternatives to black holes.

Další události

 • 10.10.

  RAGtime 24

  24. ročník mezinárodní vědecké konference Relativistic Astrophysics Group

 • 30.09.

  Noc vědců 2022

  Téma oblíbené celorepublikové akce Noc vědců pro rok 2022 již bylo vybráno - těšit se na večer plný zajímavých akcí můžete VŠEMI SMYSLY již nyní!

Všechny události