Seminar of the Institue of Physics - Michal zajaček

 • hlavní
 • 25.11.2021
On December 18, 2021 we are expecting the rocket launch of the year - James Webb Space Telescope (JWST) will be launched on the Ariane 5 rocket from the ESA Kourou station in French Guiana. After about one-month journey to its final destination, 1.5 mil. km distant L2 point, it will start observing the Universe at infrared wavelengths between 0.6 to 28.5 micrometers. I will describe the main four scientific instruments of the JWST (NIRCam, NIRSpec, MIRI, NIRISS) and the main scientific objectives (first stars and galaxies in the Universe, formation of stars and protoplanets, exoplanets, Solar System bodies). Then I will specifically focus on the special program of the JWST: the observations of the Galactic center, some of which will be performed in parallel with the Event Horizon Telescope observations at 2.1 and 4.8 micrometers to study the flare emission. One of the main questions JWST will help to answer is if stars are still forming in the Galactic center and it will clarify the subsolar population of massive starburst clusters like the Arches and the Quintuplet clusters. These dense clusters contain up to 10^4 Solar masses of stars and the JWST will shed light on the initial mass function in these dense clusters and the circumstellar disc lifetime in the dense and the harsh environment.

Bližší informace

Datum od25.11.2021 13:00
Datum do25.11.2021 15:00
CelodenníNe
Pro studentyNe
Pro veřejnostAno
Jen pro zvanéNe

Další události

 • 30.09.

  Noc vědců 2022

  Téma oblíbené celorepublikové akce Noc vědců pro rok 2022 již bylo vybráno - těšit se na večer plný zajímavých akcí můžete VŠEMI SMYSLY již nyní!

 • 05.03.

  Reprezentační ples Slezské univerzity 2022

  Po roční neplánované odmlce se opět těšíme na společné setkání na parketu kulturního domu Na Rybníčku, kdy ples naší alma mater patřil k vyvrcholením plesových sezón v Opavě. Držme si palce a buďte s námi u toho! Program připravujeme a brzy zde zveřejníme…

 • 15.12.

  Vánoční studentský jarmark

  Vánoční jarmark v režii Studentské unie je akcí, kde se mohou sejít studenti, univerzitní zaměstnanci i široká veřejnost a užít si chvilku klidu v předvánočním shonu. Za dobrým svařákem a lahodným cukrovím zaskočte do atria Fakulty veřejných politik - a třeba tu i seženete milý vánoční dárek.

 • 10.12.

  FELIX ADVENTUS - vánoční koncert Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v Opavě

  Přijďte se naladit na magickou atmosféru Vánoc vystoupením univerzitního Komorního pěveckého sboru do Výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě! Začíná v 17 hodin.

 • 06.12.

  Vánoce pejskům

  Tradiční charitativní akce pořádaná Studentskou unií Slezské univerzity kladoucí si za cíl zpříjemnit pobyt pejskům bez páníčků v psích útulcích. Sběrná místa pro dárky opuštěným pejskům budou umístěna v budovách Slezské univerzity a opavských školách. Vřele vítány budou dary v podobě granulí, psích konzerv, pamlsků, darovat také můžete hračky, deky či vodítka a obojky. Všem dárcům s velkým srdcem předem děkujeme!

 • 10.11.

  Výstava Petra Horálka: Třicetkrát v NASA

  Srdečně všechny zveme na výstavu snímků fotografa a astronoma Petra Horálka, jehož fotografie uspěly v prestižním výběru Astronomického snímku dne (APOD) pod správou NASA. Výstava bude dostupná v období od 10. listopadu až do 31. prosince 2021 v předsálí Unisféry ve 4. patře na Fyzikálním ústavu. Výstava je zdarma a je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Všechny události