Díky bohu, že je astrofyzikální pátek! aneb T.G.I.A.F. pro středoškoláky

  • Lucie Dospivová
  • 26.06.2024
V pátek 21. června 2024 se v Opavě uskutečnilo tradiční přednáškové dopoledne „Thank God it´s an Astrophysical Friday“, kterého se zúčastnili zejména studenti středních škol. Ústředními tématy byla tentokrát nekonečna, singularity a černé díry.

Také tentokrát se přednášky konaly na rektorátu Slezské univerzity v Opavě, v Aule Martina Černohorského. Moderátor celého dopoledne, Tomáš Gráf, uvodil každé téma minipovídkou neznámého autora. První přednášku měla Mgr. Michaela Záškolná, doktorandka Matematického ústavu SU. Její přednáška se zabývala širokým spektrem témat týkajících se nekonečen, od kardinálních a ordinálních po Zenónovy paradoxy, Hilbertův hotel, limity, integrály a různé druhy fraktálů, jako jsou Cantorova či Mandelbrotova množina.

Po krátké přestávce, vyplněné konzumací tradičních čerstvých baget v předsálí auly, následovala přednáška v anglickém jazyce, kterou si připravila MSc. Anastasiya Yilmaz, doktorandka Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Jejím obsahem byly neutronové hvězdy a vůbec konečná stádia hvězdné evoluce. Závěrečné přednášky se ujala Dr. Debora Lančová z Fyzikálního ústav v Opavě, která velmi srozumitelnou formou všem přítomným vysvětlila, jak vyfotit černou díru.

Na konci každé přednášky dostali studenti v auditoriu prostor pro diskuzi. A tak přednášející odpovídali a odpovídali … "Opravdu černá díra nic nevyzařuje, co tzv. Hawkingovo záření?", "Jak vznikají supermasivní černé díry?", "Je možné vytvořit z neutronové hvězdy černou díru?", "Jak daleko by musela být neutronová hvězda od Země, abychom se museli obávat její radiace?", "Nachází se fraktály i v přírodě?" či "Jak si můžeme názorně představit konvergenci harmonické řady?".

A pak byl konec. Před ním ještě moderátor představil autora všech tří mikropovídek. Nebyl to nikdo jiný než slavný/á/é Chat GPT 4.0.

Tak na setkanou zase v prosinci! A v pátek!

TG, MB, LD