MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST

  • Martina Vaculíková
  • 05.11.2018
V roce 2018 bude konference zaměřena především na téma obrazu historických událostí v hraném filmu a beletrii a na téma manipulace hraným filmem, zejména filmem dle skutečných událostí, vytvářejícím iluzi historické rekonstrukce reality.

Už potřetí proběhne 6. – 7. listopadu 2018 na půdě Fakulty veřejných politik v Opavě konference MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST. Po loňském ročníku, který se věnoval především tématům národnostních menšin a jinakosti, se organizátoři letos rozhodli zaměřit na dramatickou filmovou tvorbu, beletrii a divadlo. „Povídku, román nebo film je samozřejmě nutné vnímat především jako umělecké dílo. Jejich vliv na formování představy o minulosti může být daleko větší než dopad suchopárné vědecké práce a rozdíl mezi představou o skutečnosti prezentovanou historiografií a licencí autorů uměleckého díla pak určitě nabývá na důležitosti,“ míní jeden z členů organizačního týmu, režisér Petr Jančárek.

„Konference je jako obvykle přístupná nejen členům akademické obce, ale i veřejnosti. Témata, o kterých budou historikové, filmaři i kritici letos diskutovat, jsou opravdu atraktivní. Řeč bude například o obrazu tzv. Vítězného února v české kinematografii a beletrii, třetím odboji v české popkultuře, tematice Sudet v české filmové a televizní tvorbě i v krásné literatuře, komunistické realitě v audiovizuální tvorbě či obrazu nepřítele v české detektivce druhé poloviny dvacátého století,“ upřesňuje děkan Fakulty veřejných politik v Opavě Rudolf Žáček a hned navazuje: „Zajímavé postřehy bezesporu nabídnou i prezentace a debaty s filmovými a divadelními tvůrci. Pozvání přijali například scenárista a režisér Jiří Svoboda, jehož snímek Rašín nedávno vysílala Česká televize, dramaturgyně České televize Marča Arichteva, režisér Milan Cieslar, který mimo jiné adaptoval historické prózy Vladimíra Körnera, nebo Tomáš Vůjtek – aktuálně jeden z nejuznávanějších českých dramatiků, jehož původní divadelní hry s historickou tematikou sklízejí nebývalý úspěch u diváků i divadelní kritiky.“

Do Opavy přijedou dále diskutovat Zdeněk Vybíral, Jaroslav Pinkas, Jan Coufal, Luboš Ptáček, Petr Šimíček, Jiří Hruška, Karel Střelec, Michal Sýkora, Jan Černík a další. V rámci konference proběhne na pozemku fakulty vysazení pamětní lípy u příležitosti 100 let od vzniku ČSR. Součástí konference bude i projekce oceňovaného filmu W. Smarzowského Volyň (6. 11. v multifunkčním sále budovy Slezské univerzity na Hauerově ulici 4) o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944, které je známo jako volyňský masakr. Program konference završí undergroundový muzikál T. Vůjtka a J. Gajdici Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal (mj. cena na festivalu ...příští vlna/next wave...).

Cyklus konferencí s názvem MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST a podtitulem Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme? poskytuje prostor k široké diskusi historiků, tvůrců, učitelů, studentů i veřejnosti k dané problematice už od roku 2016. Cílem je především přispět ke zvýšení mediální gramotnosti a poukázat na možnosti odideologizování a zkvalitnění mediální interpretace historických událostí v oblasti výchovy a vzdělávání.

Celý program 3. ročníku naleznete na: http://mediadejiny.slu.cz/program/


Obrázek 1 Obrázek 2 Obrázek 1