Doktorský studijní program Informatika 2019/2020

II. kolo přijímacího řízení 2019/2020

ke studiu doktorského studijního programu P1801 INFORMATIKA,

oboru Autonomní systémy

Adresa pracoviště zabezpečující studium:

Slezská univerzita v Opavě
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Ústav informatiky
Bezručovo nám. 1150/13
746 01  Opava

Email: hana.cerninova (at) fpf.slu.cz
Tel: 553 684 368

Požadavky k přijetí:

  • předpokladem je ukončené magisterské studium (státní magisterská zkouška z informatiky, titul Mgr. nebo Ing.)
  • úspěšné vykonání ústní přijímací zkoušky,
  • znalost informatiky na úrovni vysokoškolského studia a prokázání předpokladů k odborné práci na základě publikovaných příp. nepublikovaných výsledků,
  • znalost běžné i odborné angličtiny,
  • základní orientace v teoretické informatice a zkušenosti a předpoklady pro práci v experimentální informatice,
  • zájem o studium a předběžný dohovor s potenciálním školitelem na vedení uchazeče.

Podmínkou přijetí uchazečů, kteří absolvovali magisterské studium na zahraniční vysoké škole, je uznaná nostrifikace - úředně ověřená kopie (opis) osvědčení o uznání zahraničního vysokoškolslkého vzdělání a kvalifikace v České republice.

Plánovaný počet přijatých:

Prezenční studium: 3
Kombinované studium: 3

Uchazeč se hlásí formou elektronické přihlášky

Tištěnou verzi přihlášky ke studiu ani její zkrácenou verzi nezasílá.

Uchazeči o studium zašlou přílohy k elektronické přihlášce:

  • kopii magisterského diplomu, dodatku k diplomu nebo vysvědčení o státní závěrečné zkoušce úředně ověřenou vidimací (absolventi FPF zašlou kopii bez ověření); uchazeči, kteří nemají dosud ukončené magisterské vzdělání, jsou povinni odevzdat kopii magisterského diplomu, dodatku k diplomu nebo vysvědčení o státní závěrečné zkoušce úředně ověřenou vidimací při přijímací zkoušce, nejpozději při zápisu do studia),
  • odborný strukturovaný životopis včetně přehledu dosavadní praxe (podepsaný),
  • seznam dosavadní publikační činnosti (podepsaný),
  • předběžný souhlas potenciálního školitele s vedením uchazeče a návrh tématu doktorské práce.

Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením: 590,- Kč

Platba administrativního poplatku za elektronickou přihlášku musí být provedena pouze bezhotovostní platbou, musí obsahovat specifický symbol. Pokud nebude specifický symbol uveden, případně bude uveden nesprávně, přihláška bude vyřazena jako nezaplacená. Chybně uhrazený poplatek je nutné uhradit znovu správně v termínu do 15.8.2019.

Způsob úhrady poplatku:

  • pouze bankovním bezhotovostním převodem

Název banky:           ČSOB Ostrava
Číslo účtu:                8010-0309706853/0300
Variabilní symbol:   0175000219
Specifický symbol:   rodné číslo uchazeče (bez lomítka)

Údaje pro zahraniční plátce:

IBAN:             CZ51 0300 0080 1003 0970 6853
SWIFT KÓD: CEKOCZPP

Adresa pro doručení přihlášky:

Slezská univerzita v Opavě
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Oddělení pro vědu a zahraniční styky
Bezručovo nám. 1150/13
746 01  Opava

Tel: 553 684 252
E-mail: eva.jakubcova(at)fpf.slu.cz

Termín podání přihlášky 15.8.2019

Přjímací zkoušky se konaly 6.9.2019

Podrobné informace o studiu:

Cílem doktorského studia informatiky ve studijním oboru autonomní systémy je příprava odborníků, specializovaných na výzkum resp. řešení odborných problémů vynořujících se  v některých oblastech současné pokročilé informatiky a robotizace, schopných vědecky pracovat na úrovni mezinárodních standardů. Problémy, se kterými se budou doktorandi po dobu studia seznamovat a které budou řešit, jsou orientovány z velké části na poznání a konstrukci výpočetních systémů prokazujících vysokou míru autonomnosti, racionálnosti a efektivnosti jejich (sou)činností v rozsáhlých, složitých a dynamicky proměnných datových nebo fyzikálních prostředích. Spadají tedy do oblastí zkoumaných, ve spojitosti s problematikou znalostních systémů a znalostního inženýrství, resp. do oblasti autonomních agentů, systémů sestávajících z více autonomních a případně i kooperujících a komunikujících agentů, v pokročilé robotizaci a při výzkumu informatických problémů kolektivní robotiky.

Profil absolventa:

Absolvent doktorského studia iformatiky se uplatní jako vědeckovýzkumný nebo pedagogický pracovník na vysokých školách univerzitního nebo technického směru, jako vědecký, výzkumný nebo vývojový pracovník v jiných organizacích, firmách zabývajících se pokročilou informatikou nebo informatizací, organizacích využívajících informatiku a informatizaci na nadstandardní úrovni, vyžadující vysoce kvalifikovaný a samostatný přístup k řešení problémů, resp. sestavování a vedení kolektivů určených k řešení takových problémů.

Vzdělání získané absolvováním doktorského studia může absolvent uplatnit především:

  • v softwarových firmách majících vlastní vývojová oddělení zaměřená tématicky na pokročilou a/nebo alternativní informatizaci, automatizaci a/nebo robotizaci, především jako profesionální vedoucí vývojových týmů v těchto odděleních,
  • v tématicky přiměřených resortních výzkumných ústavech a ústavech AV ČR, zabývajících se výzkumem v oblastech pokročilé a/nebo alternativní informatiky, automatizace a robotizace,
  • v akademickém výzkumu vhodného zaměření na problematiku pokročilé a/nebo alternativní informatizace, automatizace a robotizace na institucích univerzitního.

Organizace studia:

Studium je organizováno v prezenční a kombinované formě.

Předpokladem pro přijetí uchazeče na doktorského studium autonomních systémů, je státní magisterská zkouška z informatiky a úspěšné vykonání přijímací zkoušky. Nevyhnutným předpokladem pro přijetí uchazeče je i jeho znalost běžné i odborné angličtiny.

Standardní doba doktorského studia je 3 roky, v kombinované formě je doba studia  5 let. Interní doktorandi obdrží stipendium podle platných předpisů.

Studium probíhá podle individuálního studijního plánu pod vedením školitele. Individuální studijní program sestavuje školitel ve spolupráci se studentem a schvaluje ho oborová rada doktorského studia.

Studium je ukončeno složením státní doktorské zkoušky a obhajobou doktorské disertační práce před oborovou komisí. Státní doktorskou zkoušku a obhajobu lze konat až po složení všech dílčích zkoušek. Státní doktorská zkouška se uskutečňuje jako vědecká rozprava s doktorandem a zahrnuje tři předměty individuálního studijního programu.

Individuální studijní plán:

Individuální studijní plán obsahuje

  • a) téma disertační práce
  • b) předměty
  • c) seznam jiných povinností a doporučení pro jednotlivé roky studia (publikace, aktivní účast na odborných a/nebo vědeckých akcích apod.),
  • d) průběžnou kontrolu stavu rozpracovanosti  disertační práce.

Studijní program zahrnuje alespoň 5 odborných předmětů studia, z nichž student skládá zkoušky v 1. a 2. roce prezenčního a 1.-3. roce kombinovaného studia. Student si zapisuje povinně předmět Autonomní systémy a v každém semestru seminář z teoretické informatiky. Alespoň čtyři předměty jsou fakultativní – jejich obsah tvoří jádro speciální přípravy pro řešení tématu disertace. Dále je ve studijním programu zařazena zkouška z anglického jazyka.

Povinné předměty:

Autonomní systémy  Zk
Seminář[1]
Z
Odborná angličtina  

Zk

Fakultativní předměty[2]:

Formální jazyky, generativní systémy a automaty Zk
Teorie a aplikace umělých neuronových sítí  

Zk
Metody získávání znalostí a strojového učení
Zk
Analýza obrazu a počítačové vidění v autonomních systémech
Zk
Znalostní management
Zk
Teorie fuzzy aproximace
Zk
Nová výpočetní média pro autonomní systémy
Zk
Logika a logické programování

Zk
Teorie vyčíslitelnosti a složitosti
Zk
Grafy a grafové algoritmy
Zk
Paralelní implementace autonomních systémů
Zk

Vzhledem k předpokladu, že uchazeči o doktorské studium Autonomních systémů budou absolventi různých vysokých škol různých studijních programů informatiky, mohou si v rámci svého doktorského studia zapsat i některé z předmětů magisterského bloku informatiky na FPF SU.

Doktorand v prezenční formě studia se rovněž podílí na pedagogické činnosti na ústavu a to v rozsahu do 4 výukových hodin týdně.

Vědecký program zahrnuje návrh řešení tématu disertační práce, postup výzkumné práce studenta na školícím pracovišti, případně plán studijních pobytů na kooperujících tuzemských i zahraničních pracovištích. V průběhu studia doktorand prezentuje výsledky své výzkumné práce jak na vědeckých konferencích, tak i v časopiseckých a sborníkových publikacích.

Obsah, rozsah a forma státní doktorské zkoušky:

Státní doktorská zkouška se uskutečňuje jako vědecká rozprava s doktorandem a zahrnuje tři předměty individuálního studijního programu, jež jsou voleny tak, aby navazovaly na téma disertační práce a zkoušky, které doktorand v rámci studia absolvoval. Rozsah jednotlivých předmětů určují okruhy ke státní zkoušce a podrobněji sylaby jednotlivých předmětů. Při zkoušce uchazeč prokazuje orientaci v teoretické informatice, umělé inteligenci a v problematice agentů a multiagentových systémů.

Uplatnění absolventa:

Absolventi se seznámí s vlastnostmi a konstrukci různých typů autonomních systémů prokazujících vysokou míru racionality a (sou)činnosti ve složitých situacích. Volí si specializaci z témat jako robotika, řízení dronů a zpracování jejich dat, umělá inteligence, bio-inspirované výpočty, autonomní systémy v bio-informatice, superpočítačové technologie, teoretická informatika, případně vlastní zaměření po dohodě se školitelem.

Absolvent se uplatní jako vědecko-výzkumný anebo pedagogický pracovník na vysokých školách, ve výzkumných ústavech doma i v zahraničí, na pozici vrcholových IT expertů ve firmách, ve státním sektoru, při vývoji open-source softwarových platforem, ve vedení týmů řešících rozsáhlé IT projekty, nebo jako konzultant špičkových IT technologií.


[1] Seminář probíhá po celou dobu studia a zápočet je třeba získat po každém semestru.

[2] Po dohodě se školitelem si studenti zapíší alespoň čtyři předměty z uvedeného seznamu fakultativních předmětů. Rozsah studia je stanoven individuálně po dohodě se školitelem. Každý předmět je zakončen komisionální zkouškou.