Bakalářské studium - Cíle studia

Cíle studia studijního programu

Studijní program Mezinárodní teritoriální studia poskytne studentům ucelené soubory vědomostí o evropských politických regionech a zvýší prostupnost studia na Slezské univerzitě v Opavě (SU) propojením historických, sociálněvědních a správních oborů. V širším rámci moderních dějin budou sledovány politické, právní a správní systémy, hlavní vývojové tendence i aktuální otázky ekonomického, sociálního, národnostního a kulturního vývoje ve vybraných politických regionech. Program se zaměří na problematiku transnacionálních a transhraničních regionů, přičemž bude vycházet z dřívějších i současných výzkumů pracovníků Slezské univerzity i Slezského ústavu Slezského zemského muzea (dříve AV ČR) v Opavě. Pro kvalitní přípravu studentů budou využity zahraniční studijní pobyty a spolupráce s partnerskými školami v zemích střední a východní Evropy.

Cílem studia je připravit dobře jazykově vybavené vysokoškolské odborníky disponující teoretickými poznatky z oblasti společenských věd i praktickými znalostmi z aplikované psychologie, public relations či projektového řízení, kteří se dokáží orientovat v problematice mezinárodních regionů, specifických otázkách a vztazích uvnitř těchto teritoriálních celků i jednotlivých zemí, budou schopni samostatně řešit problémy a vytvářet podmínky pro mezinárodní spolupráci na různých intergovernmentálních úrovních v oblasti veřejné správy, v neziskové sféře, ekonomice i kultuře. I když je program v prvé řadě zaměřen na uplatnění absolventů v praxi, představuje dostatečně kvalitní východisko pro dvouleté navazující magisterské studium.

 

Cíle studia studijního oboru

Studijní obor Středoevropská studia poskytne modulově strukturovaný soubor vědomostí o moderních dějinách, o politických, správních i právních systémech a o různých aspektech i akutálních problémech ekonomického, sociálního, národnostního a kulturního vývoje střední Evropy od sklonku 18. století do současnosti. Pojetí středoevropského transnacionálního regionu vychází z kombinace geopolitického a historického, resp. kulturně-historického hlediska,  předmětem studia jsou vedle zemí Visegrádské skupiny (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko) také Německo a Rakousko. Tento širší přístup se projevuje především při sledování moderních dějin, ale i současné ekonomické, správní, právní nebo kulturní problematiky. V kontextu vývoje politického je pak zachycen areál střední a zčásti i východní Evropy včetně sledování úlohy a vlivu Ruska v tomto prostoru.

Vzhledem ke geografickému rozsahu sledovaného teritoria i složitosti problémů, které zde existují, je obor koncipován interdisciplinárně a komparatisticky, má rozvíjet schopnost studentů kriticky analyzovat komplikované otázky a hledat samostatná řešení. Současně zvýší prostupnost studijních programů na FVP SU propojením historických oborů se studiem veřejné správy a regionální politiky. Získané teoretické vědomosti i praktické znalosti umožní absolventům působit v širokém spektru orgánů a organizací od státní správy po soukromé podniky nebo pokračovat v navazujícím magisterském studiu politologického, historického či správního zaměření.