Seminář „Opoždění vývoje řeči u dětí předškolního věku.“

• Barbora Hozová
  • 26.03.2024

AutorPaedDr. Yveta Odstrčilíková, Ph.D.

Během měsíce února a března proběhl v rámci CŽV na fakultě Veřejných politik seminář/kurz zaměřený na téma,v současnosti velmi aktuální, pod názvem: „Opoždění vývoje řeči u dětí předškolního věku.“  Velký zájem o téma byl především z řad paní učitelek MŠ a asistentů pedagoga. Seminář poskytl účastníkům teoretické informace k problematice vývoje řeči u dětí předškolního věku a v praktické části pak možnosti využívání metod práce s dítětem s opožděním vývojem řeči, které lze zapracovat doŠVP vycházejícího z RVP PV dané školy.

Účastníci kurzu se měli možnost seznámit a prakticky si vyzkoušet s mnoha pomůckami, které přispívají k rozvoji komunikačních schopností dětí v předškolním věku. Na základě těchto praktických ukázek v jednotlivých lekcích kurzu získali účastnici podklady a kompetence pro kolektivní podporu komunikačních schopností v režimu běžné mateřské škole.

Rozvoj jazykových kompetencí dětí předškolního věku je důležitou součástí přípravy před zaškolením. Pokud však shledáme, že by se mohlo jednat o dítě s narušenou komunikační schopností z hlediska exprese nebo recepceřeči, kdy se oslabení promítá do všech jazykových rovin řeči, je vhodné informovat rodiče k dalším postupům, především návštěvě klinického odborníka nebo příslušného poradenského zařízení.