Za pracovní zkušeností do zahraničí s Erasmus+

• Lucie Nožková
  • 03.10.2023
Období letních prázdnin se rozhodly aktivně ke zvýšení svých profesních dovedností využít Pavlína Ella Ondrová a Aneta Zubaľová, studentky navazujícího magisterského studijního programu Veřejná správa a sociální politika, a absolvovaly dvouměsíční pracovní pobyt v zahraničí.

Autorka: Bc. Monika Vavrušková

Jako destinaci svého pobytu si v souladu se svým oborem studia zvolily Okresní úřad v Bratislavě (OÚ BA), kde měly možnost získat zkušenosti s prací v sektoru veřejné správy. Velké poděkování za umožnění a organizaci mobility patří zejména paní JUDr. Marii Sciskalové, Ph.D. z Ústavu veřejné správy a sociální politiky a vedoucímu odboru OÚ BA, JUDr. Jánu Senkovi.

„Okresní úřad se nám snažil zajistit vhodnou a zajímavou práci, na které jsme mohly pracovat samostatně, a dostaly jsme důvěru pracovníků,“ popisuje průběh stáže Aneta Zubaľová. „I přesto, že pracovní vytížení zaměstnanců bylo velké, zástupci jednotlivých odborů mi vždy věnovali svůj čas, abych se dozvěděla něco více,“ doplnila Pavlína Ella Ondrová.

Pobyt byl realizován za podpory programu Erasmus+, který všem studentům naší fakulty umožňuje vycestovat na pracovní stáže do prakticky všech států světa. Studenti obdrží finanční podporu na celou délku pobytu a program Erasmus+ možnost pracovat v zahraničí značně zjednodušuje, protože odpadá pracovně-právní administrativa, kterou by bylo jinak nutné v těchto případech absolvovat. Pracovní stáž umožní studentům získat a rozvinout své odborné dovednosti v praxi, zlepšit si komunikaci v cizím jazyce a vyzkoušet si dlouhodobý pobyt v cizí zemi, a to v délce 2-12 měsíců. Za úspěšné absolvování praktické stáže získají studenti 5 kreditů a v případě souhlasu garanta praxe je možné požádat o uznání stáže jako odborné praxe v rámci studia na FVP.

„Dalo mi to více, než jsem čekala. Zkušenosti, jež jsem na stáži získala, mi poslouží především při výkonu mé budoucí profese v oboru. Znalosti, které získáte, vám nikdo nevezme a na CV vám účast na Erasmu hodí plusové body,“ popsala přínos stáže Pavlína Ella Ondrová a Aneta Zubaľová doplnila vzkaz dalším studentům: „Jeďte kamkoliv, využijte i tu nejmenší příležitost!“

Chcete-li se dozvědět více o zkušenostech ze zahraničních mobilit nebo se nechat inspirovat příběhy našich studentů, navštivte databázi dotazníků z pobytů či si prolistujte naši brožuru.

Fakulta vysílá studenty všech studijních programů na praktické stáže do zahraničí pravidelně, zájemci se mohou hlásit v průběhu celého roku. Bližší informace o praktických stážích a dalších možnostech výjezdů do zahraničí poskytne fakultní koordinátorka programu Erasmus+, základní informace jsou k dispozici také na našem webu