Projekt "Archeologický výzkum západní části Oderské brány"

Povrchový průzkum 2009

Další kampaň proběhla počátkem podzimu (12. -17. 10. 2009) ve spolupráci s Muzeem Novojičínska, p. o. a Archaia Olomouc, o.p.s. Účastníci - Mgr. Aleš Knápek (MNJ, p. o.) a studenti archeologie SU v Opavě: bc. Pavel Macků, bc. Jan Horák, Stanislav Martyčák, Jan Anlauf, Samuel Španihel. Jako základna sloužila dělnická ubytovna v Bílovci. Podobně jako při předešlé kampani v r. 2005, zaměřené zčásti na stejný prostor, byly podmínky ztíženy trendem v obhospodařování polností, kladoucím důraz na pěstování kukuřice. Optimálně bylo upraveno jen několik ploch a velká část pozorování se odehrávala na povrchu ztěžujícím práci jako např. osení, uvláčený (či uválený) povrch atp. Průzkum provázela i nepřízeň počasí - dešť střídalo sněžení, země byla místy rozbahněna až k neschůdnosti. Přesto se podařilo uskutečnit alespoň některé vytčené cíle. Zkoumané území se omezilo na blízké okolí Bílovce (zejména ve směru na Bravantice a Bílov) a Studénky s důrazem na tratě se staršími nálezy a na ověřování lokalit objevených amatérskými badateli. Mimo Bílovecko proběhlo ověření jak starších tak i D. Fryčem nově zjištěných lokalit na katastru obce Hladké Životice. Relevantní zjištění přineslo jen několik lokalit:

Bílovec - Stará ves. Ve výrazném svahu nad údolím Bílovky bylo nalezeno silicitové škrabadlo a čepelka.

Bravantice - "Kněžský most". Ověřován rozsah sídliště k. s lineární keramikou (LnK) částečně zkoumaného NPÚ Ostrava v r. 2006 při stavbě dálnice D47. Nálezy tvořila štípaná kamenná industrie a výjimečně také keramika.

Hladké Životice - "Zadní pole". Na někdejší terase Husího potoka nálezy štípané industrie, polotovar kopytovitého klínu a keramika, bezpečně datují lokalitu do neolitu (LnK). Druhá lokalita na návrší východně od vsi, známa už S. Weiglovi, poskytla silicitové jádro a čepelku.