Projekt "Archeologický výzkum západní části Oderské brány"

Povrchový průzkum 2005

Povrchové sběry se uskutečnily ve spolupráci Slezské Univerzity v Opavě a Muzea Novojičínska ve dnech 3 - 7. 10. 2005. Povrchového průzkumu se zúčastnili: PhDr. E. Grepl a mgr. A. Knápek (MNJ, p. o.), bc. L. Hlubek, bc. R. Jelínková, bc. Z. Loskotová, M. Cézar a M. Daňhel. Jako základna sloužil hostinec "Zlatý kříž" ve Fulneku.

Cílem průzkumu bylo především ověřit na Bílovecku a Fulnecku místa ojedinělých nálezů kamenných nástrojů, učiněných amatérskými archeology ve 20. Století a zjistit současný stav těchto lokalit, eventuelně doplnit poznatky novými nálezy. Negativně se na jeho výsledcích podepsalo jednak relativní zmenšení rozsahu k průzkumu využitelné orné půdy (nevhodné druhy plodin - kukuřice, řepa, případné zatravnění), posun zahájení orby, která byla na mnoha místech teprve v počátcích. Je to důsledek současných trendů v českém zemědělství, které jednak průzkumu nepřejí. Povrch pole je často obtížně čitelný, příp. vůbec nečitelný.

Expedice se nejprve soustředila na kopcovitý terén mezi Fulnekem a Bílovcem na ose Děrné - Bravinné, pak se přesunula do blízkého okolí města Bílovce. Nakonec byly ověřovány lokality na linii Krásné Pole - Olbramice (zjištěna nová lokalita u Děhylova). Ověřována byla především místa starších nálezů broušených kamenných nástrojů, s cílem získat nové nálezy a pokusit se lokality příp. datovat. Bohužel za zmíněných nepříznivých podmínek byly výsledky dosti tristní, podařilo se objevit jen silicitovou industrii. Na druhé straně může jít o indicii, naznačující, že v případě většiny lokalit jde o ojedinělé nálezy nedoprovázené jinými stopami lidské činnosti.

Lokality: Děrné - silicitový hrot šípu (nová lokalita); Velké Albrechtice - čepelové škrabadlo; Bílovec - "Údolí mladých" - silicitový nástroj; Děhylov - čepelka a úštěpy.