• 18.09.2023

IV. opavské historické sympozium: Pět století slezské reformace

Na půdě Filozoficko-přírodovědecké fakulty 5. 9. 2023 proběhlo již 4. opavské historické sympozium s názvem 500 let slezské reformace. Cílem sympozia bylo připomenout konverzi Fridricha II. Lehnického, slezského knížete, který v roce 1523 jako první povolil na svém území reformní výklad Bible vycházející z učení Martina Luthera. Tak jako na předcházejících sympoziích zde byli zastoupeni historikové a badatelé z českého i zahraničního prostředí, především z Polska a Slovenska.
  • Peter Mlích
  • 14.09.2023
  • Staženo dne 14.10.2023

Informace k promocím - 10. října 2023

Dovoluji si Vás touto cestou informovat, že je již možno podávat přihlášky k účasti na slavnostní promoci absolventů. Promoce budou probíhat v Kinosále v prostorách Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě na Hauerově ulici č. 4. v úterý dne 10. října 2023.
  • 07.09.2023

Ústav historických věd přispívá k záchraně hrobu markýze Bacquehema

Jak informovalo zářijové číslo Zpravodaje statutárního města Opavy Hláska, ujme se město Opava hrobu Oliviera markýze de Bacquehem, jedné z nejvýznamnějších osobností pochovaných na Městském hřbitově.
  • 05.09.2023

Noc vědců se blíží, rezervujte si včas termín!

Do každoročního svátku vědy zbývá pouhý měsíc; přípravy jsou již v plném proudu a nejinak je tomu ve městech, ve kterých sídlí Slezská univerzita, tedy v Opavě a Karviné. Ústředním tématem letošní Noci vědců, která se uskuteční v pátek 6. listopadu, je tajemství, přesto několik připravovaných lákadel můžeme prozradit již nyní.
  • 05.09.2023

První rektor naší univerzity oslavil 100 let. Jeho jméno nově nese aula

Byla to velká sláva a úžasné setkání. První rektor naší univerzity profesor Martin Černohorský dne 31. srpna oslavil sté narozeniny a v pondělí 4. září přijel zúčastnit se slavnostního aktu, jímž naše nejkrásnější aula nadále ponese jeho jméno. Podobné cti se v historii Slezské univerzity někomu dostalo vůbec poprvé.
  • 30.08.2023

Opavské knihovnictví se dostalo na celosvětový kongres v Rotterdamu

Ve dnech 21.–25. srpna se v Nizozemsku konal mezinárodní kongres IFLA World Library and Information Congress.
  • 28.08.2023

Pro ohrožené korály jsme vyběhali 8.170 Kč!

Naše univerzita je již čtvrtým rokem hrdým partnerem charitativního Běhu se Zoo Ostrava, která se každoročně v poslední prázdninový pátek touto formou snaží pomáhat ohroženým živočichům. Jedná se o akci, kdy účastníci běhu platí startovné, čímž se nominují na běh (nikoliv závod!) v krásném prostředí ostravské zoo a jejího botanického parku. Právě startovné pak tvoří výtěžek akce, který bude letos předán neziskové organizaci, která chrání pobřežní korálové útesy na Filipínách.
  • 26.08.2023

Delegace aliance STARS EU navštívila naši univerzitu

V rámci aliance STARS EU měla Slezská univerzita v Opavě tu čest přivítat hosty z Hanze Univerzity Applied Sciences sídlící v Groningenu, v Nizozemsku. První den se delegace setkala s rektorem doc. Tomášem Gongolem, prorektorkou pro studijní a sociální záležitosti doc. Michaelou Weiss, prorektorem pro vědu a zahraniční styky prof. Danielem Stavárkem a zástupci jednotlivých součástí Slezské univerzity.
  • 23.08.2023

Vítězkou Grand Prix na Slovak Press Photu je studentka Institutu tvůrčí fotografie Dorota Holubová

Velký úspěch pro Dorotu Holubovou a Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě znamená nejvyšší ocenění v mezinárodní novinářské fotografické soutěži Slovak Press Photo.
  • 10.08.2023

Výjimečný projekt, výjimeční lidé – to jsou Voices of Meltingpot

Projekt Voices of Meltingpot otevírá dveře do světa hvězd mezinárodního diskusního fóra Meltingpot. Sbírka originálních filmových portrétů vzniká během největšího letního festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu Dolní Vítkovice a přináší mnohdy uhrančivé životní příběhy, zkušenosti, inspirativní myšlenky i vzkazy. Projekt již třetím rokem produkuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. O tom, jak natáčení unikátních filmových zpovědí probíhá, jsme hovořili se scenáristkou a režisérkou projektu Voices of Meltingpot a vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monikou Horsákovou.