Vítězkou Grand Prix na Slovak Press Photu je studentka Institutu tvůrčí fotografie Dorota Holubová

• Kamila Návratová
  • 23.08.2023
Velký úspěch pro Dorotu Holubovou a Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě znamená nejvyšší ocenění v mezinárodní novinářské fotografické soutěži Slovak Press Photo.
Dorota Holubová je současnou studentkou navazujícího magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie. V minulých letech zaujala svým souborem Neskrývaná láska o partnerských párech LGBT. Výstavu ve Středoevropském domě fotografie v Bratislavě navštívila i prezidentka Zuzana Čaputová.

Do nejprestižnější slovenské fotografické soutěže Slovak Press Photo poslala soubor, v němž přináší svědectví jedné z aktuálních situací ve slovenské společnosti a politice. Holubová fotografovala 16. října 2022 tři dny trvající protestní akci uskutečněnou po prvním teroristickém útoku, kdy byli před bratislavskou Teplárňou zavražděni Matúš a Juraj. Za soubor reportážních fotografií získala hlavní cenu Slovak Press Phota.

Odborná mezinárodní porota hodnotila zaslané práce mnoha fotografů ve dnech 19.–20. srpna 2023. Členy poroty byli Maral Deghati (předsedkyně poroty, Getty Images, Francie), Espen Rasmussen – fotograf (agentura VII, Norsko), Alexander Chekmenev – fotograf, Ukrajina, Jindřich Štreit (fotograf a pedagog, ČR) a Jana Hojstričová (fotografka a pedagožka, SR), která je zároveň i garantem projektu.