Cílem projektu je zkoumat kulturní a historickou rozmanitost severovýchodního a jihozápadního Horního Slezska a podpořit mezioborovou a mezinárodní spolupráci mezi studenty archeologie a geografie. Z Lodže dorazilo celkem 16 studentů doprovázených dr. Ławrynowiczem a Mgr. Radosławem Zdaniewiczem.
Program setkání byl zahájen v úterý 6. května exkurzí, kterou připravil Mgr. Ondřej Klápa ze Slezského zemského muzea. Účastníci navštívili Národní památník II. světové války v Hrabyni a následně archeologickou lokalitu – hradiště v Opavě-Kylešovicích. Tyto lokality nabídly cenný vhled do regionální historie i možnost praktického poznání metod prezentace archeologického dědictví v krajině.
Večerní část programu se nesla v duchu odborné diskuze i neformálního setkání. V rámci tzv. Kulatého stolu přednesl student druhého ročníku archeologie Jakub Pěch prezentaci věnovanou Poštovní štole. Následná debata otevřela důležité otázky týkající se fenoménu detektoringu na české straně Slezska a jeho vlivu na ochranu archeologických nálezů.
Na program navázala komentovaná prohlídka centra Opavy, kterou připravila studentka druhého ročníku muzeologie Tereza Krmášková. Archeologický výklad doplnil Jakub Pěch. Den byl zakončen neformálním posezením v restauraci U Bílého koníčka, kde se vedle přátelských rozhovorů odehrávaly i odborné debaty. Studenti měli možnost navázat kontakty a diskutovat o možnostech budoucí spolupráce – například v rámci programu Erasmus+.
Celé setkání ukázalo, že archeologie dokáže propojovat nejen vědní disciplíny, ale i lidi napříč národy. Kromě odborného přínosu obohatilo účastníky i mezikulturně, a vytvořilo základy pro další společné aktivity.
Poděkování patří všem zúčastněným studentům za jejich aktivní přístup, zejména Jakubu Pěchovi a Tereze Krmáškové za výbornou reprezentaci svých oborů. Dík náleží i Mgr. Ondřeji Klápovi za odbornou a organizační spolupráci a samozřejmě kolegům z Univerzity v Lodži za jejich čas a ochotu sdílet zkušenosti.
Věříme, že setkání přineslo inspiraci, nové zkušenosti a zážitky všem zúčastněným a stane se impulzem pro další mezinárodní projekty a výměny.
Text: Hana Lafková