Moderní výzvy lidstva na téma DNA v kriminalistice

 • hlavní
 • 08.06.2022
Hostem posledního předprázdninového dílu oblíbeného cyklu přednášek pro studenty i veřejnost bude prof. Mgr. Jiří Drábek, Ph.D., forenzní genetik působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého.

Setkání se zajímavým hostem proběhne 8. června od 11:00 na Fakultě veřejných politik v Opavě (Bezručovo náměstí 14).

Analýza DNA si získala své místo v kriminalistice už v 80. letech minulého století. V mnoha ohledech je bezkonkurenčně nejlepším nástrojem pro identifikaci konkrétní osoby nebo příbuznosti mezi osobami. Informace, které člověk často může zaznamenat v televizních seriálech typu Kriminálka Miami, však vedou k nerealistickým očekáváním. Někdy dokonce až k bezúčelnému přetěžování forenzních genetiků nebo i k ničení biologických stop zločinci. Na příkladech přednášející ukáže, jak analýza DNA probíhá, co se dá s její pomocí dokázat, když je vše provedeno správně, a co vše se dá pokazit, pokud se udělá zásadní chyba.

Akci pořádá Mendelovo gymnázium ve spolupráci s Fakultou veřejných politik v Opavě. Přednáška bude ke zhlédnutí také online na YouTube kanálu Moderní výzvy lidstva: https://1url.cz/OzyS0.

Záznam zajišťuje obor Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.Další události


 • 09.03.

  Studentský ples

  I letos se můžete těšit na ples, pořádaný naší studentskou unií. V prostorách Lidového domu se tentokrát přesuneme do světa legend Hollywoodu.


 • 27.02.

  UKRAJINA - dva roky války

  Únor 2024 připomene bolestivé výročí – uplynou již dva roky od vojenského napadení suverénního státu Ukrajina Ruskem. Tato tragédie dlouhotrvajícího…

Všechny události