Moderní výzvy lidstva na téma jak umírají jazyky a proč je chránit

  • hlavní
  • 15.02.2022

Hostem únorového dílu přednáškového cyklu Moderní výzvy lidstva bude etnolingvista, překladatel a spisovatel Miroslav Černý.

Badatelsky se zaměřuje na výzkum variant anglického jazyka v bývalých britských koloniích, menšinové jazyky či na dějiny a kulturu původních obyvatel Severní Ameriky. S cílem zdokumentovat domorodé jazyky a kultury procestoval více než sto zemí pěti světadílů. O svých výpravách napsal nespočet odborných studií, reportáží a zpráv, včetně několika cestopisných a populárně-naučných knih.

Lidské jazyky vymírají a společně s nimi mizí fascinující kulturní bohatství nespočtu etnických skupin. Proč a jak? Která jsou jazykově nejrizikovější místa planety? Co nám mohou prozradit jazyky posledních mluvčích? A jaká budoucnost je nejspíš čeká?

To vše bude součástí přednášky, která proběhne 15. února od 12:30 na půdě Fakulty veřejných politik v Opavě na Bezručově nám. 14 i formou online streamu: https://1url.cz/OzyS0.

Akci pořádá fakulta spolu s Mendelovým gymnáziem Opava. Online přenos zajišťuje obor Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Více informací na: www.modernivyzvy.cz