První letošní Moderní výzvy lidstva na téma moderní adaptace krajiny

  • hlavní
  • 18.01.2022

Lednový díl přednáškového cyklu Moderní výzvy lidstva se uskuteční 18. 1. výjimečně opět pouze formou online streamu na YouTube kanálu MVL: https://1url.cz/FKXhZ. Hostem bude pedagog, rektor České zemědělské univerzity v Praze a bývalý předseda České konference rektorů prof. Ing. Petr Sklenička, CSc.

Adaptace české krajiny a společnosti na klimatickou změnu rozhodne o tom, jak se v naší zeměpisné poloze bude žít budoucím generacím. Strategií existuje celá řada a je jisté, že z velké části půjde o technologické inovace. V tomto smyslu na České zemědělské univerzitě v Praze bylo založeno Centrum pro vodu, půdu a krajinu.

Vlajkovou lodí centra jsou pilotní projekty chytré krajiny. Jejich cílem je vytvořit hned několik demonstračních krajinných laboratoří pro různé krajinné typy. V těchto pilotních krajinných polygonech navrhnout a zrealizovat takové krajinné systémy, které odolají klimatické změně.

Budou to takové hi-tech krajiny, které ovšem budou ctít přírodní, historické i estetické hodnoty. Budou to krajiny, kde se i v mnohem tvrdších klimatických podmínkách po roce 2050 bude dát komfortně žit a udržitelně hospodařit. Budou to prototypy krajin, které nás v budoucnu spolehlivě uživí. Podle nich pak bude možné provádět úpravy na celém území Česka.

Na tato a další témata bude přednášející hovořit v rámci přednášky, kterou pořádá Mendelovo gymnázium a Fakulta veřejných politik v Opavě. Přednáška je určena studentům středních a vysokých škol i zájemcům z řad široké veřejnosti.


Mějte k přednášce náskok! Udělejte si hodinku času a zhlédněte exkluzivně pracovní verzi dokumentu Krajina v tísni, v němž protagonista prvních letošních Výzev prof. Sklenička také vystupuje! Tuto výjimečnou možnost vám přinášíme ve spolupráci s jedním z autorů filmu, režisérem Petrem Jančárkem, pedagogem Slezské univerzity v Opavě.

Link pro spojení s názvem dokumentu: https://youtu.be/ihJOs2KrS4U