Projekt „V4-Ukraine Cooperation Enhancement Prospects in the Context of Ukrainian EU Accession Negotiations“ (č. 22420086), je podpořen z Mezinárodního visegrádského fondu v rámci programu Visegrad Strategic Grants.


Nositelem projektu je Ekonomická univerzita v Bratislavě a Fakulta veřejných politik v Opavě je jedním z 10 partnerů projektu. Projekt bude realizován od října 2024 do prosinec 2025.


Otevření přístupových jednání s Ukrajinou otevřelo nové horizonty pro posílení spolupráce mezi zeměmi V4 a Ukrajinou. S perspektivním členstvím Ukrajiny se těžiště EU posouvá na východ a země V4 mohou hrát zásadní roli v procesu integrace Ukrajiny do EU. Propagace vzájemného porozumění prostřednictvím budování silného interdisciplinárního klastru odborníků v oblasti výzkumu ekonomické a politické spolupráce mezi zeměmi V4 a Ukrajinou je proto velmi aktuální. Spojením nejen akademiků, ale i studentů doktorských a magisterských programů se specifickým zájmem o tuto oblast výzkumu se podpoří přeshraniční a mezigenerační dialog a spolupráce na tématech společného zájmu prostřednictvím společného výzkumu a akademické výměny, které budou následovány pokračující akademickou spoluprací v následujících oblastech:

  • zkoumání potenciálních scénářů střednědobého a dlouhodobého rozvoje spolupráce v ekonomických a politických oblastech mezi zeměmi V4 a Ukrajinou s ohledem na možné výsledky současné bezpečnostní situace, zejména v oblasti obchodu a investic (exportní potenciál, sektory náchylné k intenzivnější výměně zboží a služeb, investice, odstraňování bariér pro obchod a investice, rozvojová pomoc), podpora úsilí Ukrajiny o vstup do EU, zkoumání efektů a potenciálu mezinárodní migrace, spolupráce na poválečné rekonstrukci Ukrajiny, udržitelnost,
  • spolupráce na cílech udržitelného rozvoje (SDGs), aktuální možnosti přeshraniční spolupráce mezi Ukrajinou a zeměmi V4 během vojenských operací; inkluzivní hranice mezi Ukrajinou a partnery V4.


Vytvoření interdisciplinárního klastru (ekonomie a politologie) akademiků a studentů ze všech zemí V4 a Ukrajiny poskytne jedinečnou příležitost k identifikaci a komplexnímu řešení otázek společných i konkurenčních zájmů s ohledem na ekonomické i politické aspekty těchto problémů. Společný přístup akademiků ze zemí V4 a Ukrajiny, doplněný akademickou výměnou jak mezi akademiky, tak mezi studenty, přinese synergický efekt, kterého by jednotlivé národní výzkumy nedosáhly. Zapojení studentů ze všech zúčastněných univerzit prostřednictvím workshopů a soutěží v psaní esejí otevře dveře pro vznik nových smysluplných partnerství nové generace budoucích rozhodovacích činitelů. Práce na tématech společného akademického zájmu a sdílení pohledů na potenciální rozvoj budoucí spolupráce formují jejich vnímání a prohlubují porozumění dynamiky V4-Ukrajina pro nadcházející roky. Otevření prezenčních akcí pro širokou veřejnost (zejména pro studenty, kteří se přímo neúčastní projektu) a sdílení výsledků naší společné práce na webových stránkách projektu a sociálních sítích bude mít za cíl zvyšovat povědomí a pomáhat odbourávat existující stereotypy týkající se diskutovaných témat ve veřejnosti. Vytvoří se nové možnosti spolupráce, posílí se vazby napříč hranicemi i generacemi, a to prostřednictvím lepšího porozumění národním specifikům a perspektivám pro rozšířenou spolupráci v regionu V4-Ukrajina.