Exkurze studentů do opavské věznice

• Zlatuše Krpcová
  • 14.05.2019
.
Dne 10. května 2019 jsme se vydali s naší studijní skupinou v rámci předmětu Etopedie na exkurzi do opavské věznice, která se nachází ve dvou budovách, a to na ulici Krnovská a druhá na ulici Olomoucká. Okolo 10. hodiny ranní jsme zamířili do první z nich, a to do Ústavu pro výkon zabezpečovací detence. Tam nám v úvodu řekli, co to vlastně detence znamená, jaké případy musí řešit a celkově nás informovali o tom, jak to tam chodí. Po této teoretické části jsme se vydali do útrob samotné věznice. Zástupce velitele Ústavu pro výkon zabezpečovací detence a speciální pedagog nás provedli od kulturních místností až po samotné cely, které nám otevřeli a my měli možnost nahlédnout dovnitř. Během celé exkurze nám dokládali různé zajímavosti a odpovídali na naše otázky. V závěru nám také dovolili se seznámit se dvěma chovanci, kteří byli v detenci uzavřeni. Poté jsme se vypravili do druhé budovy věznice, a to na oddělení pro výkon trestu odnětí svobody, které je určeno pro odsouzené ženy. Zde nám v úvodu pan speciální pedagog řekl, kdo se do této věznice dostává, jak to tam chodí, co se týče denního harmonogramu a programů zacházení a obohatil nás také různými vtipy a příběhy z praxe. Krátce na to, nás také provedl po budově. Ukázal nám kulturní místnosti, cely a ostatní prostory a nádvoří. Zde jsme také měli možnost vidět ženy, které se v tomto zařízení pohybují. Bylo velmi zajímavé vidět to na vlastní oči. Myslím si, že každý z nás má vlastní představu o vězení jako takovém a já osobně jsem byla zcela udivena, jak se mé představy liší oproti skutečnosti. Doporučila bych každému, kdo by měl jakoukoliv možnost zažít takovou událost, aby neváhal a šel do toho, protože se vám zcela změní pohled na vězeňství jako takové a také si uvědomíte, že to je opravdu velmi zodpovědná práce.

Kristýna Turková, Slezská univerzita v Opavě, Sociální patologie a prevence, druhý ročník.