Rada vlády pro záležitosti romské menšiny

• Viktorie Kovářová
  • 25.03.2019
Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny - Praha, 21. 2. 2019

Vedoucí Výzkumného centra pro sociální začleňování členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny pro druhé funkční období

doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D.

• vedoucí Výzkumného centra pro sociální začleňování Fakulty veřejných politik v Opavě Slezské univerzity v Opavě
    • člen Rady vlády České republiky pro záležitosti romské menšiny, první funkční období od 12. května 2014, druhé se začátkem od 19. ledna 2019

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny je stálým poradním a iniciačním orgánem vlády České republiky v oblasti romské integrace. Rada systémově napomáhá integraci Romů do společnosti. Soustřeďuje, projednává a předkládá vládě informace, podklady a návrhy pro tvorbu a uplatňování politiky vlády, které se týkají Romů. Klíčovými dokumenty Rady je Strategie romské integrace do roku 2020 a Zpráva o stavu romské menšiny v České republice, která je vládě předkládána každoročně. Vedoucí Výzkumného centra pro sociální začleňování Fakulty veřejných politik v Opavě, doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D., na posledním zasedání Rady vlády dne 21. 2. 2019 obdržel z rukou předsedy vlády ČR jmenovací dekret, a stal se tak členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny pro své druhé funkční období.

Krom jmenování členek a členů Rady vlády, řešení personální situace Oddělení kanceláře Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu pro národnostní menšiny do programu jednání byl zařazen návrh vládě České republiky ve věci zajištění přípravy a realizace systémových opatření, která umožní efektivní přístup k toleranci a respektu na školách s cílem nastolení a rozvoje bezpečného a zdravého klimatu ve školním prostředí, který přednesl doc. Kaleja, jako předseda Pracovní skupiny pro vzdělávání Romů.

Mgr. Jaroslav Faltýn, ředitel odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání MŠMT ČR, se ke všem doporučením příznivě vyjádřil a sdělil, že MŠMT ČR bude jejich obsah reflektovat a učiní příslušná opatření v souladu s obsahem jednotlivých předložených doporučení.

Bc. Zlatuše Krpcová, doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D.