SNOEZELEN - týden plný přednášek a workshopů

• Viktorie Kovářová
  • 14.10.2022

„…ráda bych Vám ještě jednou velmi poděkovala za možnost účasti odborných pracovníků naší organizace na vzdělávací aktivitě „ISNA- MSE školení“. Bylo to pro náš tým velmi obohacující a motivační do další práce s metodou Snoezelen. Jako „řadoví účastníci“ jsme nezaznamenali žádný kritický moment. Světové kapacity, významní odborníci se zkušenostmi, pan překladatel velký sympaťák a Vaši studenti také velmi fajn. Klobouk dolů…“ (Anima Viva, Bc. Hana Brňáková)

Snoezelen – týden plný přednášek a workshopů, akce, která se konala v týdnu 10.-14.10. 2022 na FVP SU v Opavě, se setkala s mnoha pozitivními ohlasy

V průběhu týdne jsme měli možnost osobně poznat zakladatele tohoto konceptu, Ada Verheula, který představil historii, pilíře a principy této metody, ale rovněž hovořil o aktuálním stavu péče o seniory s demencí v Nizozemí a o senzorických zahradách a jejich praktickém budování.

Současný prezident  Mezinárodní Snoezelen Asociace (ISNA-MSE) Maurits Eijgendaal, i přes Covid indispozici, alespoň online vyzvedl téma individuálního kreativního přístupu a cílů, které Snoezelen má.

Hanne Holmer z Dánska představila mimo obecně ergoterapeutických možností Snoezelenu na zajímavé případové studii předčasně narozeného dítěte možnosti zapojení multismyslového přístupu a získala si tak většinu ženského publika.

Ohromujícím způsobem přednesl své téma „gentle teaching“ americký psycholog Anthony McCrovitz, který nám připomenul význam respektu, tolerance a svobody každé lidské bytosti.

Mezi dalšími přednášejícími byli polští kolegové z AWF z Krakowa a kolegové z katalánské Univerzity v Lleidě. Společně s nimi přijeli do Opavy i studenti obou univerzit, kteří měli možnost se společně s našimi studenty vzájemně poznat jak po odborné, tak po osobní stránce.

Českou stranu a Snoezelen v regionu prezentovala zařízení a školy, se kterými v rámci konceptu Snoezelen, ale také v rámci praxí, spolupracujeme na FVP velmi úspěšně, a to ředitelka ZŠS Diakonie dr. Savková, Mgr. Janků ze ZŠS Těšínská Ostrava, ředitelka Dětské rehabilitace Hlučín Mgr. Löwová, ředitel Svoboda z Neuromedical Centra Arcada, Mgr. Kořínková z Charity – Vlaštoviček a Mgr. Šenková z Anima Viva.

Všem přednášejícím a celému organizačnímu týmu ještě jednou děkujeme za perfektní spolupráci!