Pozvánka na výstavu Milí Češi, zdravíme z Chorvatska

  • Adéla Pluhaříková
  • 27.03.2024
Pokud budete mít cestu do hlavního města, nenechte si ujít výstavu na Pražském hradě s názvem Milí Češi, zdravíme z Chorvatska. Ta vypráví příběh o pomoci, kterou Československo poskytlo stovkám dětí z chorvatského Daruvaru v době, kdy jejich domovy pustošila válka. Spoluautorkou výstavy je i pedagožka naší fakulty Mgr. Andrea Preissová Krejčí, Ph.D.

Autorka: Mgr. Lada Dobrovolná

Ministerstvo vnitra ČR se rozhodlo vytvořit unikátní putovní výstavu, která připomíná osudy 1 500 dětí a matek, které byly v roce 1991 na několik měsíců převezeny z válkou ohroženého chorvatského Daruvaru do Československa. Příběh, který se zrodil mimo jiné i díky rozhovorům s přímými účastníky záchranné mise, je vyprávěn retrospektivně na 11 panelech s fotografiemi a doprovodným textem. Popisuje také nezištnou pomoc našich krajanů při přírodních katastrofách, které následně zasáhly Českou republiku.

U zrodu výstavy stál kolektiv autorů. Pracovat se na ní začalo už v srpnu loňského roku. "Obsah výstavy vznikl díky odbornému vedení doktorky Andrey Preissové, která se tématu české menšiny v Chorvatsku dlouhodobě věnuje,“ uvedl jeden ze spoluautorů Štěpán Daněk. 

Výstava je putovní, na Pražském hradě v Jižních zahradách pod Býčím schodištěm si ji bude možné prohlédnout od 2. do 30. dubna. Poté se přesune do veřejného prostoru v Praze a v Brně. V jednání je i instalace panelů v Chorvatsku v průběhu letních měsíců s cílem upoutat české turisty v zahraničí.  

Kdy a kde bude výstava k vidění?

1)          Praha, Pražský hrad: 2. 4.  - 30. 4. 2024

2)          Praha, Karlovo náměstí: 30. 4. - 28. 5. 2024

3)          Brno, Kobližná: 29. 5. - 28. 6. 2024

4)          Chorvatsko: v jednání

Více k tématu:

Tisková zpráva Ministerstva vnitra

https://nazory.aktualne.cz/znate-ceske-uprchliky-nova-vystava-vypravi-pritomny-pribeh-s/r~e6ff66d4eb4d11eea1910cc47ab5f122/

https://www.forum24.cz/mili-cesi-zdravime-z-chorvatska-lazenske-mesto-daruvar-je-centrem-ceske-komunity

https://www.forum24.cz/zachrante-nase-deti-aneb-kdyz-cesi-prchaji-pred-valkou-a-odezvou-je-solidarita

Nový obrázek


Níže: Fotografie z vernisáže výstavy, zdroj MV ČR

Nový obrázek