Autor: Oddělení pro rozvoj a řízení projektů FVP
Bližší informace o projektech budou zveřejněny na webu ÚNZS a Oddělení pro rozvoj a řízení projektů FVP.
O akcích konaných pro veřejnost budeme informovat.
Anotace projektů:
První pomoc může zachránit lidský život. Víme ale jak na to? Nebojíme se, že postiženému ublížíme? Interaktivní praktický kurz Ti pomůže umět rychle pomoci. Chceš si to vyzkoušet prakticky? Pomůžeme Ti. Projekt je za účelem zlepšování úrovně vzdělanosti laické veřejnosti v problematice poskytování první pomoci se zaměřením na žáky středních škol. Cílem je naučit posluchače základní dovednosti v první pomoci, které mohou zachránit život a jak se stát klíčovým článkem záchranného řetězce. Podstatnou částí kurzu bude praktická část, kde si žáci své získané teoretické vědomosti vyzkouší v praxi.
Neurodegenerativní onemocnění postihují miliony lidí na celém světě. Mezi nejčastější onemocnění řadíme Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu nemoc, Roztroušenou sklerózu, ALS, demence aj. V počátečních stádiích onemocnění je člověk obvykle soběstačný, takže pečující osoba často nepozoruje žádné velké změny. Role pečujícího v této fázi spočívá spíše v dohledu nad běžnými činnostmi a kontrolou, zda je vše v pořádku. S postupem času se však schopnosti nemocného člověka začnou zhoršovat, což povede k jeho rostoucí potřebě podpory a pomoci při stále více každodenních činnostech všedního dne.
Mnoho rodinných příslušníků by rádo pečovalo o své nejbližší v domácím prostředí. Často si netroufají vzít na sebe takovou odpovědnost a zůstat na péči o nesoběstačného blízkého sám. Péče o hůře pohyblivé pacienty v domácím prostředí je velmi náročná jak po fyzické, tak po psychické stránce. Cílem vytvoření tohoto kurzu je naučit prakticky laické pečovatele základním ošetřovatelským technikám a také seznámení s tím, kde se mohou obrátit pro pomoc.
Endometrióza je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje zhruba 10 % žen v reprodukčním věku; 80 % těchto případů se projevuje bolestí (dysmenorea, dyspareunie, dyschezie), která negativně ovlivňuje kvalitu života žen. Bolest zasahuje do všech oblastí života žen, což snižuje jejich kvalitu života až o 20 %. Momentálně v primární péči chybí nástroj, který by pomohl gynekologům lépe detekovat bolestivé symptomy endometriózy. V rámci projektu dojde k jazykové validaci nového nástroje a k jeho zavedení do praxe. Dále jsou do projektu zařazeny workshopy s pacientkami a prezentace výsledků.
Projekt navazuje na projekt „HIV/AIDS: Aktivní prevence a intervence sexuálně přenosných infekcí v cílové populaci MS kraje“ z roku 2023. Podpořil terénní šetření Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě (ZÚ). S ohledem na rostoucí počet HIV pozitivních případů v ČR (přes 4 600) a v Moravskoslezském kraji (305 případů, 4. nejvyšší v zemi) se projekt zaměřuje na anonymní a bezplatné testování rizikových skupin v oblastech ohrožených sociálním vyloučením v MSK. Ve spolupráci se ZÚ plánujeme otestovat 400 osob na HIV a 200 osob na syfilis a hepatitidu C, včetně poradenství a navazující péče.
Péče o zuby a dásně je v ČR stále opomíjena, přičemž orální zdraví ovlivňuje celkové zdraví. Projekt navazuje na předchozí šetření MSK, kde 85 % z 331 vyšetřených osob mělo nedostatečnou ústní hygienu (zjištěno pomocí indexů API a BOP). V roce 2023 bylo u 21 dětí ze speciální školy v Opavě zjištěno, že 95,3 % mělo nevyhovující nebo nedostatečnou hygienu (API index nad 40 %); pouze 1 dítě mělo optimální hygienu. Projekt se zaměřuje na zlepšení orálního zdraví dětí a mladistvých do 18 let v MSK. Hlavním cílem je snížit výskyt zubního kazu a zánětů dásní díky správné a pravidelné hygienické péče.