Na Slezské univerzitě vzniká expertní skupina pro dobrovolnictví

  • Adéla Pluhaříková
  • 19.03.2025
Na půdě Fakulty veřejných politik (FVP) proběhlo ve středu 19. března úvodní setkání expertní skupiny, která se bude věnovat problematice dobrovolnictví. Fakulta dobrovolnictví studentů dlouhodobě podporuje, nyní by ale ráda dobrovolnické aktivity nastavila a rozvíjela systematicky, a to nejlépe na všech součástech Slezské univerzity.
Autorka: Mgr. Lada Dobrovolná

O nezastupitelnosti práce dobrovolníků není třeba diskutovat. Jejich nenahraditelnost ukázaly mimo jiné i rozsáhlé krizové situace, které v uplynulých letech zasáhly nejen Českou republiku, ale i celý svět, ať už to byla pandemie covidu, povodně nebo válka na Ukrajině. Stále více tak vyvstává potřeba systémového přístupu k dobrovolnictví, a to i na úrovni vysokých škol.

„Poptávka po dobrovolnících neustále roste. Vnímáme, že nastal čas, aby i Slezská univerzita hledala možnosti systémového uchopení podpory dobrovolnictví a integrovala ho do univerzitního ekosystému. Zároveň chceme efektivně rozvíjet spolupráci s organizacemi našeho regionu, které se dobrovolnictvím zabývají a mají s ním praktické zkušenosti, i těch, které by pomoc dobrovolníků přivítaly,“ vysvětlila děkanka FVP Mgr. et Mgr. Marta Kolaříková, Ph.D., která společně s dalšími akademiky FVP iniciovala vznik expertní skupiny pro danou problematiku. V té budou kromě akademiků FVP a univerzity také studenti, zástupci místní samosprávy, organizace Elim, která se zabývá managementem dobrovolnictví, pracovníci dalších neziskových organizací, které poskytují sociální služby a poptávají dobrovolníky nebo zástupci vybraných škol. Skupina se samozřejmě může dle aktuálních potřeb rozrůstat. 

Za FVP bude ve skupině pracovat Mgr. et Mgr. Andrea Silberová a Mgr. Šárka Honová, Ph.D. z Ústavu speciální pedagogiky a doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, PhD.  z Ústavu pedagogických a psychologických věd. Ta má s dobrovolnictvím bohaté zkušenosti a stála i u zrodu Dobrovolnického centra Univerzity Palackého. „To vzniklo v Olomouci již v roce 2016 a inspirovalo další veřejné univerzity, jako je Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Karlova, Ostravská univerzita či Technická univerzita v Liberci k etablování vlastních dobrovolnických center. Zkušenosti těchto center ukazují, že motivovat studenty k dobrovolnictví je stále složitější, ačkoliv poptávka po jejich zapojení ze strany komunitních partnerů neustále roste,“ říká Tatiana Matulayová.

Právě Tatiana Matulayová expertní skupinu povede. Svolávat ji bude děkanka fakulty, a to nejméně 2x ročně. „Jsem velmi ráda, že paní docentka Matulayová přenáší svoje dosavadní zkušenosti i k nám na fakultu, na univerzitu. Velmi si vážíme jejich zkušeností v této oblasti a věřím, že budoucí aktivity nejen podpoří naše studenty v dobrovolnictví, ale také opět hlouběji propojí fakultu s regionem, “ uzavřela děkanka Marta Kolaříková. 

Fotografie z akce najdete na našich sociálních sítích.