Moderní výzvy lidstva s historikem Martinem Wihodou

• Lada Dobrovolná
  • 28.02.2024
Slezská metropole si v letošním roce připomíná 800 let od první písemné zmínky o Opavě jako o městě. K tomuto výročí se po celý rok koná řada akcí, které tuto skutečnost připomínají. Jednou z nich je i přednáška historika Martina Wihody s názvem Opava: Provinční tvář velké změny.
Autorka: Mgr. Lada Dobrovolná
V anotaci k ní je uvedeno: „Vnímáme-li české dějiny jako složitý, nikdy nekončící dialog domácích předpokladů s různorodými vnějšími podněty, byla jedna z jeho závažných kapitol napsána v rámci velké změny, která je ve střední Evropě spojována s dlouhým 13. stoletím. Počátky Opavy přitom dokládají, že úspěšnou modernizaci společnosti za vlády posledních Přemyslovců lze dobře sledovat nejen v obecném, nýbrž také v neméně důležitém, provinčním rozměru“.

Prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph.D. je opavským rodákem. Po absolvování zdejšího gymnázia vystudoval filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Od roku 1990 působil jako asistent a odborný asistent na Ústavu historie a muzeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, od roku 1998 pracuje v Historickém ústavu filozofické fakulty své brněnské alma mater. Odborně se zabývá (vrcholně) středověkými dějinami střední a západní Evropy.

Přednáška s následnou debatou je součástí cyklu Moderní výzvy lidstva (MVL), který už 5 let pořádá Mendelovo gymnázium ve spolupráci s Fakultou veřejných politik (FVP). Proběhne v úterý 19.3. v aule FVP na Bezručově náměstí 14. Přenášena bude také formou online streamu, záznam bude poté ke zhlédnutí na youtube kanálu MVL. Akce je přístupná zdarma.