Moderní výzvy s Josefem Pleskotem: Architektura jako nástroj demokracie

• Lada Dobrovolná
  • 01.02.2024
Dalším hostem přednáškové cyklu Moderní výzvy lidstva (MVL), které pořádá Mendelovo gymnázium Opava ve spolupráci s Fakultou veřejných politik (FVP), bude architekt Josef Pleskot. Ten bude ve středu 14. února od 11. 15 hodin v aule FVP na Bezručově náměstí 14 hovořit na téma Architektura jako nástroj demokracie.

Autorka: Mgr. Lada Dobrovolná

„Prostředí, kterým jsme obklopeni nás do značné míry formuje. Stejně jako krajina, klima, historie, ale třeba i jazyk. Architektura s těmi všemi fenomény může dobře zacházet. Cílem je, aby vznikl prostor pro život, který bude nabízet co nejvíce inspirativních příležitostí k potkávání se a k vytváření co nejkvalitnějších společenských vztahů“.

Josef Pleskot se narodil 3. prosince 1952 v Písku. V roce 1979 absolvoval fakultu architektury Českého vysokého učení technického v Praze, kde ještě tři roky působil jako asistent na Katedře dějin a teorie architektury. Už během studií se začal stýkat s osobnostmi blízkými disentu, toužil získávat vědomosti nad rámec toho, co mu nabízela škola, současně cítil i potřebu vyjádřit nesouhlas s poměry v tehdejším nesvobodném Československu. Jeho vědecká kariéra byla podmíněná vstupem do Komunistické strany, což odmítl a z fakulty odešel. Až do roku 1991 pak pracoval v Krajském projektovém ústavu v Praze. Poté založil AP atelier, kde působí dodnes. Patří mezi nejvýraznější a nejvíce oceňované osobnosti současné architektury. Mimo jiné byl v roce 2009 v odborné anketě časopisu Reflex zvolen nejvýznamnější osobností české architektury uplynulého dvacetiletí, v roce 2014 získal titul Architekt roku. Od roku 1997 je členem Spolku výtvarných umělců Mánes.

Beseda s následnou debatou, která je zdarma přístupná studentům ale i široké veřejnosti, bude přenášena i formou online streamu. Ten bude poté ke zhlédnutí na youtube kanálu Moderních výzev lidstva.