NE! plastovým lahvím, pijte vodu z Lokni.cz

  • Lada Dobrovolná
  • 13.09.2023
Díky projektu Lokni si mohou studenti a zaměstnanci natočit do vlastních nádob filtrovanou perlivou i neperlivou vodu. Filtrační stanice je na naší fakultě instalovaná v prostoru před aulami.
Autorka: Mgr. Lada Dobrovolná

Vodu u nás bereme jako samozřejmost. Jinde ve světě ji ale považují za luxus. Je třeba si jí vážit a přemýšlet, jak si této výsady užívat bez další zátěže pro životní prostředí. Právě touto cestou se vydala již v loňském akademickém roce Slezská univerzita, která vstoupila do projektu Filtermac, na jaře přejmenovaného na Lokni, a pro studenty i zaměstnance v budovách s největším pohybem instalovala zdroje pitné vody nabízející alternativu k balené vodě – filtrační stanice, ze kterých si lze načerpat mikrofiltrovanou perlivou i neperlivou vodu Tu si je možné natočit do vlastní nádoby a zabránit tak nákupu mnoha kilogramů PET lahví. 
 
Jedna z filtračních stanic je dostupná i v prostoru před aulami na Fakultě veřejných politik. Další najdete na Filozoficko-přírodovědecké fakultě a na Fyzikálním ústavu. K čerpání vody je nutné si na mobilní telefon instalovat aplikaci „lokni“.  Jak na to, najdete v návodu na webových stránkách https://www.slu.cz/slu/cz/lokni.