Moderní výzvy lidstva s cestovatelem a dokumentaristou Petrem Horkým

  • Lada Dobrovolná
  • 01.09.2023
Již pátým rokem pořádá Mendelovo Gymnázium ve spolupráci s Fakultou veřejných politik (FVP) přednáškový cyklus Moderní výzvy lidstva, v rámci kterého mají studenti možnost seznámit se s prací zajímavých osobností, špičkových českých odborníků z nejrůznějších profesních oblastí, a diskutovat s nimi o tématech souvisejících s dnešní dynamicky se rozvíjející dobou. Prvním hostem začínajícího pátého ročníku cyklu bude v úterý 19. září cestovatel, dokumentarista, publicista a moderátor Petr Horký.
Autorka: Mgr. Lada Dobrovolná

Ten procestoval bezmála celý svět, mimo jiné dosáhl i severního pólu a natočil kolem stovky dokumentů. V roce 2022 měl premiéru jeho celovečerní film Civilizace s podtitulem Dobrá zpráva o konci světa. Petr Horký pátral společně s egyptologem Miroslavem Bártou celých 5 let po pravidlech, která doposud vždy v dějinách určovala nastávající kolaps civilizace. Během tohoto období se dostali mimo jiné mezi amazonské indiány Waorani, natáčeli při oslavách na Velikonočním ostrově, ale také třeba během posledního evropského iniciačního rituálu. Vše zachytili ve výše jmenovaném snímku, jehož projekce bude besedě na opavské univerzitě předcházet. Ta proto netradičně začne v aule FVP na Bezručově náměstí 14 již v 10.15 hodin. 
 
Zváni jsou studenti i široká veřejnost, vstup je volný. Debata bude přenášena formou streamu, který bude poté ke zhlédnutí na youtube kanálu Moderních výzev lidstva.