Moderní výzvy o rozhodování o vlastní smrti

• Viktorie Kovářová
  • 12.04.2023
Problematika umírání a smrti se po dlouhé době tabuizace vrací do našich úvah i životů. Na téma Odejít, když nastal čas, bude v Opavě 25. dubna od 11:15 hodin diskutovat profesorka Ústavu lékařské etiky a Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity Renata Veselská. Beseda se koná v rámci cyklu Moderní výzvy lidstva, který pořádá Mendelovo gymnázium ve spolupráci s FVP, v jejíž aule na Bezručově náměstí 14 proběhne.
Autorka: Mgr. Lada Dobrovolná
Renata Veselská získala profesuru v oboru Molekulární biologie a genetika na MU, obor Bioethics vystudovala v USA včetně dalšího specializačního vzdělání. Na Masarykově univerzitě přednáší předměty zaměřené na bioetiku, buněčnou a molekulární biologii a současně zde působí jako předsedkyně Etické komise pro výzkum MU. V roce 2022 byla jmenována jako vůbec první zástupce ČR členkou European Group on Ethics in Science and New Technologies (EGE).

Co můžeme považovat za dobrou smrt? Smíme si o konci svého života rozhodovat sami? Je v pořádku odmítnout léčbu, která už ve skutečnosti není léčbou? Dá se zajistit důstojný odchod ze světa? A jaká má být role lékařů? Na hledání odpovědí na tato etická dilemata
není bohužel nikdy příliš brzy. Přijďte tedy diskutovat nebo jen naslouchat k tématu, se kterým se ať chceme či nechceme může setkat každý z nás.
Debata bude přenášena formou streamu, který bude poté ke zhlédnutí na youtube kanálu MVL. Online stream zajišťuje obor Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Vstup na akci je volný.