Opavský majáles a studentský život - rozhovor s absolventkou fakulty Lucií Zelinkovou

  • Viktorie Kovářová
  • 19.05.2021
Lucie Zelinková na Fakultě veřejných politik v Opavě absolvovala bakalářský studijní program Sociální patologie a prevence a navazující magisterskou Veřejnou správu a sociální politiku. Studium na Slezské univerzitě jí poskytlo mnoho příležitostí pro vlastní realizaci a zdokonalování se, ať už v roli pomocné vědecké síly, nebo prezidentky Studentské unie. V čele unie dodnes organizuje charitativní a kulturní akce. Jednou z nich je studenty i širokou veřejností oblíbený Opavský majáles. S Lucií Zelinkovou si povídala Viktorie Kovářová, pomocná vědecká síla PR oddělení Fakulty veřejných politik a rovněž členka studentské unie.
Jaký je tvůj vztah k Opavě, Slezské univerzitě a jaký největší přínos pro tebe mělo studium na Fakultě veřejných politik?
Vzhledem k tomu, že i po skončení studia věnuji svůj čas Studentské unii a Slezské univerzitě, tak si myslím, že na mě studium na této univerzitě a v tomto městě mělo velký vliv. V současnosti působím jako učitelka na střední škole, vyučuji i předmět pedagogika, na což mě perfektně připravila výuka PhDr. Edity Ondřejové, Ph.D. z Fakulty veřejných politik v Opavě.
Dodnes čekám na otevření navazujícího studia speciální pedagogiky nebo sociální patologie, abych se mohla přihlásit. Doufám, že se mi to brzo splní. 
Myslím si, že na výběr mého povolání mělo velký vliv zejména studium bakalářské Sociální patologie a prevence, ze kterého jsem si toho odnesla asi nejvíc. Z některých svých poznámek z dob studií dokonce vycházím i teď, když sama vedu výuku. 
Opava pro mě je neodloučitelně spjatá s univerzitou. Mám krásné vzpomínky na studentská léta, majálesy i studentské útrapy a náročná zkoušková období. 

Jak vnímáš studentské prostředí v Opavě a snahu studentů zapojit se do dění na univerzitě? Co je podle tebe výhodou či nevýhodou Slezské univerzity?
V uplynulé době "covidové" bylo těžké zapojení studentů jakkoliv hodnotit, když stěží bylo možné o něčem jako o studentském životě vůbec mluvit. Za poslední rok se nám všem otočily životy o 180 stupňů, a to včetně studia. Život se přehoupnul do online prostředí, kde je těžké někoho zaujmout. Myslím si, že výhodou a zároveň i nevýhodou Slezské univerzity je její velikost. Univerzita je menší, takže je zde snadnější se prosadit než na velkých univerzitách. Zároveň je zde ale i menší počet studentů, což znamená i nižší počet aktivních studentů.
Když budeme chtít srovnávat spolky fungující při univerzitách v Opavě a v Praze, tak vlastně zjistíme, že je vůbec srovnávat nemůžeme. V Praze fungují spolky čítající stovky studentů, zatímco v Opavě můžeme studenty ve spolcích počítat v řádech desítek. Samozřejmě je to dáno i historickým kontextem. Historicky starší univerzity mívají vyšší počet studentů, tedy i vyšší počet aktivních studentů.
Věřím ale, že časem bude studovat na Slezské univerzitě vyšší počet studentů, což bude určitě znamenat i vyšší počet těch aktivních, kteří se budou zapojovat do činností různých spolků.
Přeci jen například Fakulta veřejných politik nabízí stále nové zajímavé obory, které lákají víc a víc studentů.
Sice nás je ve spolku méně než jinde, ale i přesto si se vším poradíme a nevzdáváme to ani teď. Musím říct, že mám nyní tým šikovných, pracovitých a skvělých děvčat, která zvládnou snad všechno na světě. Jsem za ně moc ráda. 

Velkou každoroční akcí, která je výsledkem činnosti unie, je Majáles. Jak to s jeho realizací vypadá letos? Jaké překážky jste od loňského začátku pandemie museli absolvovat?
No letos jsme se s tím poprali, jak se sluší a patří! Všichni se hodně soustředí na online svět, ale toho už mají všichni “plné brýle”, tak jsme se rozhodli pro úplnou novinku. Je před námi první autokoncert v Opavě. A říkám si, že tohle už prostě musí vyjít!
Od minulého roku jsme majáles už potřetí museli přesunout. A vzhledem k tomu, že je epidemiologická situace stále příznivější, tak věříme, že teď už nás nic nezastaví.
V loňském roce první vlna epidemie paralyzovala všechen život. Pak, když už to vypadalo nadějně, přišla v září vlna druhá a opět byl všechen kulturní život zmrazen. Pak přišly Vánoce a první část roku 2021 byla velmi těžká. Takže nám bylo jasné, že majáles, jak ho známe, zase nebude. Ale protože já nejsem člověk, který by něco vzdával, tak nás napadlo, že bychom mohli zkusit autokoncert. A teď můžeme s nadšením říct, že ani ne za měsíc se sejdeme v sadech na prvním živém koncertu po půl roce. A my už se moc těšíme!
Akce probíhá pod záštitou primátora statutárního města Opavy a za finanční podpory statutárního města Opavy a Slezské univerzity v Opavě.


Jaké jsou tvoje vize do budoucna, chceš se svým aktivitám v rámci univerzity věnovat i nadále? Máš nějaké konkrétní plány nebo nápady?
Jak už jsem říkala, byla bych ráda, kdyby se brzy otevřelo navazující magisterské studium Sociální patologie a prevence nebo Speciální pedagogiky, abych si mohla doplnit kvalifikaci. Takže pokud to brzy klapne, tak bych se unii ráda věnovala i nadále. Přece jen ji beru jako svoje “dítě”. Konkrétní nápady v tuhle chvíli asi nemám, prioritou je pro mě úspěšně zvládnout majáles. A navíc v téhle době je těžké něco plánovat, protože nikdy nevíte, jaká opatření budou platit zítra, natož za pár týdnů či měsíců. Ale doufám, že už se z toho brzo vyhrabeme a pořádně ten studentský život zase nakopneme.

Co bys vzkázala studentům Slezské univerzity, kteří by se chtěli zapojit do mimostudijního dění a proč by podle tebe měli?
Proč by měli? Protože můžou získat ty nejcennější zkušenosti do budoucna, takové, které využijí v budoucím povolání. Nebo třeba jen zjistí, že organizace akcí je jejich vášeň a budou se tomu v budoucnu chtít věnovat, stejně jako já. 
Pokud se chtějí zapojit, získat skvělou partu přátel, možnost rozvíjet své schopnosti a třeba i pomáhat, kde je to třeba, tak není nic jednoduššího než nám napsat buď na adresu: su2@slu.cz, nebo klidně na oficiální facebookovou stránku unie.