Archeologie Kypru

• Lenka Čápová
  • 09.10.2018
Paphos Agora Project Ve dnech 12. 8. – 5. 9. 2018 se studenti Slezské univerzity Tomáš Petr a Nikola Šuhejová zúčastnili mezinárodního výzkumného projektu Paphos Agora Project. Paphos je jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit na Kypru a je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Garantem projektu je profesorka Ewdoksia Papuci-Władyka, která zde od roku 2011 provádí své výzkumy společně s pracovníky z katedry klasické archeologie na Jagellonské univerzitě v Krakově.

Projekt je financován z grantu Národního Vědeckého Centra MAESTRO (No. 2014/14/A/HS 3/00283) a jeho hlavním cílem je exkavace helénistické agory, která se ukrývá pod pozůstatky agory z doby římské. Projekt se tedy zabývá nejen rekonstrukcí veřejného prostoru agory, ale i studiem její infrastruktury a minulých ekonomických aktivit za užití interdisciplinárních metod. Již několik let zde provádí magnetometrické průzkumy také Hamburská univerzita (Universität Hamburg). Současně s archeology podniká své expedice na Kypr i tým geodetů, který se stará o zaměřování a prostorovou dokumentaci sond a nálezů.

Studenti Slezské univerzity se podíleli na exkavaci kulturních vrstev agory a římské pece na výpal vápna. Dále v Paphosu zkoumali pozůstatky konstrukcí, podíleli se na třídění, mytí, lepení a kreslení keramického materiálu. Tomáš Petr a Nikola Šuhejová prováděli také zpracování (dokumentaci a identifikaci) „speciálních nálezů“ jako jsou bronzové části oděvů a mince. Mezi nejzajímavější činnosti, na kterých se studenti podíleli, patří zaměřování sond pomocí geodetických přístrojů, pořizování fotografické dokumentace, fotogrammetrie (tvorba 3D modelů sond) a další nejnovější metody užívané v dnešní archeologii.

Tento projekt pro nás byl obrovským přínosem. Prohloubili jsme nejenom naše dosavadní znalosti metodiky archeologické práce, ale i vztahy mezi Slezskou a Jagellonskou univerzitou. Osvojili jsme si nejmodernější pracovní postupy a naši účast na projektu považujeme za významný mezník na cestě našeho vzdělání. Kolektiv Jagellonské univerzity pro nás vytvořil velmi přátelskou atmosféru, a proto doufáme, že jsme se na krakovské univerzitě dobře zapsali a věříme, že jsme nám i našim kolegům otevřeli dveře pro další mezinárodní spolupráci.

Tomáš Petr – Nikola Šuhejová