• 15.07.2019

„Opava a její řeka“. Přijďte si do Galerie KUPÉ prohlédnout pohlednice a fotografie do roku 1945

Kulturně – umělecký prostor KUPÉ, Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a vydavatelství SURBANZ vás zvou na vernisáž a prezentaci nové publikace Opava a její řeka, pohlednice a fotografie do roku 1945. (Ze soukromé sbírky Rudolfa Dybowicze).
  • 08.07.2019

Tomáš Gráf komentoval zatmění Slunce v živém vysílání TV Noe

Proděkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, astronom, vědecký pracovník Ústavu fyziky RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., byl v úterý 2. července 2019 od 22.15 hodin hostem živého vysílání ostravského studia TV Noe. Vystupoval v publicistickém pořadu Hlubinami vesmíru Speciál, Zatmění Slunce v Jižní Americe 2019.
  • 08.07.2019

Studánecká Čapkiana Malé Svatoňovice: o program se postarali také studenti Kulturní dramaturgie

V sobotu 25. května 2019 proběhl již 13. ročník literárního festivalu Studánecká Čapkiana. Pořadatelem byla tradičně Společnost bratří Čapků Malé Svatoňovice, Muzeum bratří Čapků a obec Malé Svatoňovice.
  • 04.07.2019

Prodloužení termínu podání přihlášek ke studiu

Termín pro podávání přihlášek do II. kola přijímacího řízení pro akad. rok 2019/2020 byl prodloužen do 15. 7. 2019.
  • 04.07.2019

Účastníci Astrofyzikálního pátku rovněž navrhovali jméno pro exoplanetu v souhvězdí Rysa

Studentky a studenti středních škol, kteří se 21. června 2019 v prostorách fakultní budovy v Hauerově ulici 4 účastnili Astrofyzikálního pátku, měli letos v programu bod navíc. „Mohli se zapojit do ankety hledající vhodné jméno pro exoplanetu v souhvězdí Rysa s katalogovým označením XO-5b,“ uvedl proděkan pro informace a rozvoj RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., který akci spolu s kolegy z Ústavu fyziky (ÚF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě opakovaně připravil.
  • 03.07.2019
  • Staženo dne 14.07.2019

Profesor Zdeněk Stuchlík: „V Šanghaji byla elita z oblasti relativistické astrofyziky.“

Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., vedoucí Ústavu fyziky a Výzkumného centra teoretické fyziky a astrofyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, se před nedávnem vrátil z Šanghaje, kde byl pozván se svou přednáškou na konferenci Recent Progress in Relativistic Astrophysics. Prestižní konference, která se konala 6. – 8. května 2019 s účastí renomovaných vědců, se spolu s profesorem Stuchlíkem účastnil i jeho kolega Mgr. Martin Kološ, Ph.D.
  • 27.06.2019

Na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě se promovalo

V Kulturním domě Na Rybníčku se ve středu 26. června 2019 konaly bakalářské a magisterské promoce absolventů Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
  • Martin Kůs
  • 25.06.2019

Libor Martinek převzal Cenu Svazu polských spisovatelů v zahraničí

Londýn, Opava - Doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D., český bohemista a polonista, pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě, překladatel z polštiny, angličtiny a ukrajinštiny, literární kritik a básník, se stal laureátem 67. ročníku literární Ceny Svazu polských spisovatelů v zahraničí se sídlem v Londýně. Převzal ji 25. května ve Varšavě.
  • Peter Mlích
  • 19.06.2019

Soutěžní kvíz v Galerii Breda

Historický film. To bylo téma soutěžního kvízu, který se konal v Galerii Breda nacházející se v prvním podlaží Obchodního a společenského centra Breda & Weinstein, poblíž pobočky České pošty. Kvíz vytvořila a vedla Mgr. Hana Komárková, Ph.D. z Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Dvacet otázek bylo během třiceti minut vyčerpáno a vítězové byli odměněni drobnými věcnými cenami a sladkostmi.
TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby
FOTO: Jiří Dobrý/Centrum multimediální tvorby