Exkurze na pracoviště Oddělení archeologie, Slezského zemského muzea

  • Kamila Návratová
  • 17.04.2024
Dne 15.4. se posluchači prvního ročníku studijního programu Archeologie, zúčastnili exkurze v rámci předmětu Archeoinformatika, na pracoviště Oddělení archeologie, Slezského zemského muzea. Vedoucí pracoviště pan dr. Jiří Juchelka, nejprve studenty seznámil s bohatou historií nejen muzea, ale také samotných archeologických sbírek až po vznik oddělení, které samostatně funguje již pátým rokem. Věnuje se jak primární sbírkotvorné činnosti, tak terénní archeologické práci s vědeckými výstupy.
Studenti měli možnost, seznámit se s náplní práce archeologa, ale také i terénního technika, vč. konzervátora. Po úvodním slovu si skupinku převzal pan Mgr. Ondřej Klápa, který zavedl studenty do laboratorní místnosti, s praktickými ukázkami zpracovávaného materiálu. Vysvětlil jednotlivé úkony od prvotního očištění, popisu až po samotné zaevidování nálezů. Neopomenul také ukázku přírůstkové knihy, s jednotlivými zápisy, tak aby se v nich studenti v případě potřeby dokázali zorientovat. Následně se studenti seznámili s nejmodernější archeologickou technikou, která se v dnešní době využívá při samotné badatelské práci. Slova se již ujal Mgr. Tomáš Petr, který postupně prezentoval jednotlivá zařízení. Od dronu, magnetometrického přístroje, 3D scanaru, 3D tiskárny až po samotné výstupy jednotlivých zařízení.
Ač by se mohlo zdát, z pohledu mladší generace, že práce muzejního archeologa je nudná a zastaralá, exkurze na pracoviště SZM ukázala, že jako v každém jiném vědním oboru, je potřeba držet krok s nejmodernější technikou, která dává badateli podpůrné prostředky pro vědecké výstupy. Finální zhodnocení získaných poznatků, si měli možnost studenti prohlédnout v mapových výstupech vytvořených pomoci Qgis programu, se kterým se blíže seznamují také v předmětu Archeoinformatika. 
Věřím, že exkurze byla pro studenty nejen zajímavá, z pohledu archeologické práce, ale zároveň také přínosná a obohacující v jejich dalším vzdělávacím procesu.
Velmi děkuji pracovníkům Archeologického oddělní, za možnost návštěvy a představení jejích práce.

Text: Andrea Hořínková