Přednášky Jazykovědného sdružení ČR

  • Kamila Návratová
  • 11.04.2024
Zveme vás na přednášky opavské pobočky Jazykovědného sdružení ČR, které proběhnou v úterý 16. a 23. dubna 2024 v čase od 15:30 do 17:00 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě na Masarykově třídě 37 v Opavě. Hlavními tématy budou tvary a tváře eseje z pohledu lingvisty a problematika a nácvik výslovnosti u zahraničních studentů českého jazyka.
První přednášku povede Mgr. Miloš Horváth, PhD., z Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a bude se věnovat eseji jako žánru, který nepředstavuje jen určitý specifický druh nebo typ textu, ale má potenci nést širokou paletu kulturně podmíněných významů, jejichž hloubková interpretace – zejména v současné éře rychlé databankové komunikace a předem připravených textových prefabrikátů – je o to cennější. 

O týden později vás Mgr. Michaela Kopečková, Ph.D., z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci seznámí se základními jevy zvukové roviny jazyka, věnovat se bude především výslovnosti vokálů, konsonantů, spojení hlásek, intonaci apod. Poukáže také na problematické jevy ve výslovnosti u zahraničních studentů českého jazyka. Prezentovány budou rovněž praktické tipy, jak při nácviku výslovnosti postupovat. 

Jste srdečně zváni.