Dolní Slezsko a jeho vazby na země Koruny české

  • Kamila Návratová
  • 29.04.2024
V minulém dubnovém týdnu uskutečnili studenti historických oborů Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v rámci specializovaného předmětu čtyřdenní poznávací zájezd zaměřený na krásy Dolního Slezska.
    Ačkoliv se pro mnohé jednalo o první výpravu tímto směrem, díky doprovodu paní děkanky a paní doktorky Dluhošové obohatili své dosavadní znalosti o historii Dolního Slezska a jeho vazby na země Koruny české.
    Studenti byli ubytováni v samotném srdci historického centra Vratislavi, které patřily první dva dny celého pobytu. Za odborného výkladu připraveného každým jedním účastníkem, poznávali především památky sakrálního charakteru, ale také historické náměstí nebo nádhernou gotickou radnici. Všem se vryla do paměti návštěva Vratislavské univerzity a její auly Leopoldiny, kterou jí může závidět nejedna vysoká škola.
    Třetí den se nesl ve znamení nepřízně počasí. I když se účastníci přesunuli do Lehnice, většinu výkladů trávili schoulení ve svých kabátech a s žárlivým pohledem na kolegy v čepicích a rukavicích. Zastávka v třetím největším městě Dolnoslezského vojvodství přinesla návštěvu Piastovského hradu, Mauzoleum Piastovců nebo obdivování krás fasády Scultetova domu.
    Jestliže existovalo místo, které všem učarovalo nejvíc, pak šlo o návštěvu Kostelů Míru v Javoru a Svídnici, které v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO mají své místo plným právem. 
    Přestože se všichni účastníci těšili domů, svou cestu z Vratislavi posledního dne obohatili o návštěvu Slezské Středy a jejího pokladu v Regionálním muzeu, kde se nejen dočkali krásně připraveného výkladu, ale také osobitého doplnění informací pracovníky muzea a interaktivních aktivit. 
    Poslední zastávka v Opolí a Břehu se nesla ve znamení usměvavého slunce a útěků před přeháňkami krup, ale stejně to studenty neodradilo od návštěvy Opolské univerzity nebo Břežského zámku.
    Všichni si díky této výpravě mohou do svých turistických deníků zapsat 84 společných hodin, 6 navštívených měst, 18 (převážně červených) kostelů, 5 rynků s radnicemi, 61 společně snězených pirohů, necelých 50 000 kroků a skoro 35 nachozených kilometrů, což by se dalo převést na 53 přechodů mezi budovami na Hradecké a Masarykově ulici. 
    A samozřejmě nespočet nových přátelství, objevení historických míst a mnoho úsměvných zážitků.

Text: Bc. Anna-Marie Bílková
1.Ročník NMgr., Historie a kulturní dědictví v regionální praxi